Ana Sayfa
Biz Kimiz
Fotoğraflar
Tartışma
Soru Cevap
Sohbet Odası
Av Yemekleri
İlk Yardım
Arşivdekiler
Av Hukuku
Av Turizmi
Yivli Silahlar
Yivsiz Silahlar
Fişek Bilgileri
Atış Bilgileri
Av Hayvanlarımız
Yerli Silah Sanayi
Yabancı Silah Sanayi
Anket Sonuçları
M.A.K. Kararları
İletişim Kuralları
Linklerimiz
İletişim

Ana Sayfa | Biz Kimiz | Fotoğraflar | Tartışma | Soru Cevap | Sohbet Odası | Av Yemekleri | İlk Yardım |Arşivdekiler
Av Hukuku | Av Turizmi | Yivli Silahlar | Yivsiz Silahlar | Fişek Bilgileri | Atış Bilgileri  |İletişim | Av Hayvanlarımız 
Linklerimiz | Yerli Silah Sanayi | Yabancı Silah Sanayi | Anketler ve Sonuçları | M.A.K. Kararları | İletişim Kuralları Üye Adı :
 Şifre     :


04.07.2015
Aktif Kullanıcı :84
Toplam Üye :20975
Toplam Ziyaretçi :11415180

Cemiyet Haberleri

 
   Sevgili Türkiye Avcıları camiamıza duyurmak istediğiniz her türlü haberi bize bildirmek için tıklayınız..Ünlü Avcılarımız

Bölümün Devamı için

Haberin Devamı >>>


Basında Türkiye Avcıları

Türkiye

Haberin Devamı >>>


İndirim Yapan Firmalar

Bu bölümde yayınlanmasını istediğiniz

Haberin Devamı >>>

Yönetim

GÜHER ŞİİR KÖŞESİ

BEN AV

Haberin Devamı >>>

İsmet GÜHER

ESKİ KALEMLERDEN

BEŞPARMAK

Haberin Devamı >>>


GRUP İLETİŞİM KURALLARI

Haberin Devamı >>>


AVCILIĞIN BASAMAKLARI

Haberin Devamı >>>

Derleyen:Emin GÜRBÜZ

Sürdürülebilir Avcılık

Sürdürülebilir Avcılık: Avcılığın yen

Haberin Devamı >>>

Emin Gürbüz

YÖNETİM KADROMUZ

Haberin Devamı >>>
 

 Konu  Soru Cevap : 74 Cevap 

  Cevap Yaz  

Bolt action ile semi auto güçleri?

12.02.2009 20:36:47 tarihinde  Nisus  yazdı!


Arkadaşlar, marka ve kalibre aynı olmak şartıyla,bolt ile semi autoların mermi güçleri arasında fark varmıdır?

Bolt action ile semi auto güçleri?

13.02.2009 14:05:48 tarihinde  Scolopaxrusticola  yazdı!


Sayın Nisus,


Kesinlikle büyük bir fark yoktur.Bu iki yivli silah tipi de,tamamen maksada gore seçilirler.

Siz soruyu,yahu ben şu silahı şu avda veya şu avlanma tekniğinde veya savaşta insanları etkisizleştirmede veya sniper lıkta veya başka bir maksat ile kullanacağım diye sorsaydınız,çok daha iyi olurdu ve sorunuz da çok kolay cevaplandırılabilirdi.

Şu anda dünyada da bu sorunun cevabı tam olarak verilemiyor.Çünkü her iki tip de çok mükemmel bir hale getirildi.

Fakat sizin bu açtığınız ikinci konunuz,beni tekrar tahrik etti ve muhtemelen epeyi eleştiri alabileceğim(belki de almam) bir konuyu tekrar aşağıda açmama neden oldu.

Türkiye de genelde domuz avcılığında veya domuz postalarında diyelim bana göre son derece yanlış yapılan ama ülkenin imkansızlıkları sonucu(yivli ve anlamadığım bir nedenle yasaklanmış olan semi-auto yivli tüfek edinilme olanaksızlıkları ve zorlukları) hemen hemen büyük bir çoğunluğun ,aslında Amerika dan ithal bir anlayış olup Avrupa da zaten yasak, sevilmez ve benimsenmez, TEK KURŞUN sevdasını ve bu çekirdeği(projectile) çok çok çok çok uzaklara 12 numara düz namlular(slug) veya yivli namlular( fully rifled) veya paradox namlular ile atabilme ve eriştirme çabaları ve bir de üstüne üstlük yapılan tek kurşun yarışmalarını hem anlıyorum ve hem de katiyen anlamak istemiyorum.

Şu anda bunun Türkiye de bir endüstrisi oluşmuş durumda.Yani slug namlular,çeşit çeşit Sabot ve Brenneke tipi tek kurşunlar,bir şekilde edinilen fully rifled veya paradox namluların satıldığı veya el değiştirdiği küçük endüstriyi kastediyorum.

Zaten çok ender olarak,o da çok tecrübeli avcılar ,o da her zaman değil,bir domuza uzak ,yani 100 metrenin üstü 200 e kadar gider bu,mesafeden atabilme cesaretini gösterebilmektedir.

Bana gore son derece yanlış olan bu mesafeden atış isteği,avcılık hayatlarında belki ilk ve son defa olarak ellerine geçen bir fırsatı tepmekte olan avcıların çoğu ıskalamakta ve sonra da oturup ağlamakta,hay anasını vuramadım diye arkadaşları tarafından makaraya alınmakta ve ya bir iki kilo helva veya baklava veya fişek ya da bir veya birkaç büyük şişe rakı almakta ve eğer tek kurşun bir şekilde değerse de domuzların çoğu yaralı olarak gitmektedir.

Çünkü duydukları hurafeler ve avcı geyikleri ile hareket etmekte olan birçok avcı,asıl bir yivlinin yapması gereken bir işi ,tek kurşunun da yapabileceğini zannederek 200 metreye kadar atmaktadır.Hatta çok sempatik bir gazeteci beyefendi ,Yaban TV de .410 kalibre ile domuz avlamaya çalışıyordu.Tabii o mu hatalı yoksa bunu belkid e bilmeden yayınlayan Yaban TV mi.?O da ayrı bir konu.
Sakın unutmayalım.İstisnalar kaideyi bozmaz.Yani bir avcının tesadüfen yivsiz bir tüfekle 150-200 metreden vurduğu domuzu,her avcının vuracağını sanması gibi.

Düşünün ki bu sitenin en tecrübeli yivli tüfek avcılarından sevgili Dr.Özden in ideal ava yivli tüfekle atış mesafesi,Türkiye deki avlar için konuşuyorum,200 metrede bulunan bir beyaz yemek tabağıdır.Gerisini yivsiz tüfek için düşünün artık.Tamamen katılıyorum kendisine.

Türkiye de domuz çok enteresan ve tesadüfi olarak norm dışı,yani kurallara uyulmadan, Yaban TV yi seyrederseniz,ya domuzu tesadüfen önlerine çıkar ve çok yakından vururlar ya da bir dağ tepesine çıkıp bolt action ile en fazla 100-150 metreden vururlar.Daha uzaktan da vurulduğunu söyleyenler hemen çıkacaktır.Göreyim bakayım her seferinde hareketli domuzu 300-350 metreden vursunlar.Veya minibüse veya arabaya atlayıp,hatta bazen elde dolu tüfekle koşarak son derece yanlış ve tehlikeli bir şekilde postadaki konumlarını bozup,domuzun önünü kesmeye giderler.Yok böyle birşey domuz avcılığında..Ha,Türkiye de olur böyle şeyler abi derseniz,tabii o zaman söyleyeceğim birşey yok.

Ondan sonra da domuz postayı yardı,geçti ve gitti derler.Çünkü postada vıdı vıdı konuşurlar,sigara içerler,after-shave sürmüşlerdir veya kokulu sabunla banyo yapmışlardır falan filan veya sarımsak, soğan veya üstleri sigara kokar.Domuz bunların hepsini hisseder.Ama anlayana davul zurna az.

Tabii bu anlatıklarımın sorunuzla ilgisi nedir?

Modern ve çağdaş domuz avcılığının silahı bolt-action veya semi-auto yivli tüfektir.Türkiye ye özgü posta kurma şeklinin veya süreği de diyelim hadi en ideal silahı ise aslında semi-auto,yani yarım otomatik yivli tüfektir.Bunun seçimi ise avlanacağınız bölgenin faunasına gore yapılır.

Her iki tüfek de uzak mesafelere atabilir.Faunanın yani bitki örtüsünün sıklığına ve açıklığına veya orada daha evvel yapılmış domuz avlarının geçmişte yaşanmış tecrübelerine bakılarak yapılır bu seçim.

Adam gibi uygun aralıklar ile kurulmuş veya eğitimli bir avcıbaşının avcıları düzgün konumlandırdığı bir domuz veya batıda bu geyik,karaca avı içinde olabiliyor,yarım otomatik yivli tüfek bu işin en ideal ilacıdır.Yoksa 12 numara slug,fully-rifled veya paradox namlular ile atılan tek kurşun veya sabotlar ile değil.Yarım otomatik bir yivli ile bir domuzun,uygun konumlandırılmış ve atış tecrübesi olan iki avcının arasından postayı yarıp geçmesi nerede ise imkansızdır.

Ama Türk avcısı yarım otomatik yivli tüfek edinemez ki. Sorun burada ve kanunlarda yatmaktadır.Türk avcısı çaresizlikten bu tek kurşun sevdasına düşmüştür yoksa çok da sevdiğinden değil ve buna da alışmıştır işin kötüsü.Yani bir nevi bağımlı olmuştur artık.Şevrotini ise ağzıma bile almak istemiyorum domuz avı için.

Ayrıca yarım-otomatik yivli şarjörlüdür ve daha da ucuzdur.Üstüne Aimpoint,SpeedDot,Burris gibi hareketli av veya diğer tüfek dürbünleri de takılabilmekte ve hareket halindeki domuz veya diğer memelilere de cesaretle atılabilmektedir.

Uzun lafın kısası her iki yivli tüfek tipi arasında büyük bir fark yoktur.Bolt-action ın daha hassas hedef atışı olduğu(accurate) söylenmekte ve fişek elle tek tek yüklenmektedir.Yarım-otomatikte ise şarjör ile yüklenmektedir.

Fiatlar konusunda fikir verebilmek için:

Yarım otomatik yivli fiatları:

.300 WM Browning Short Trac EURO 1 350,-
.270WSM;.300WM Winchester S.X.R Vulcan EURO 990,-
.300 WM;7x64;9.3x62 Sauer 303 EURO 2 490,-
.300 WM;338 WM Browning Bar EURO 1 270,-
.280 Rem;.35 Whelen Remington 750 EURO 950,-
.300 Win Mag;7x64;9.3x62 Krieghoff Semprio EURO 3 000,-


Bolt-action yivli fiatları:

.300 Win Mag;8x68S Heym SR 30 EURO 2 700,-
.300 Win Mag;8x68S;9.3x62 Sauer 202 EURO 2 400,-
.300 Win Mag;8x68S;9.3x62 CZ 550/555 EURO 850,- -
.300 Win Mag;7 RemMag Remington 770 EURO 750,-
.300 Win Mag;7x64;9.3x62 Mauser M 03 EURO 2 200,-

Not:Bu fiatlar 2009 fiatlarıdır.

Atışa devam.

Rasgele.

Bolt action ile semi auto güçleri?

13.02.2009 15:44:30 tarihinde  Cem GÜLEÇ  yazdı!


Sevgili Nejat abi,

Biliyorum sen statükoyu sevmiyorsun.Yazdıklarına genel olarak katılmakla birlikte,köyde ki avcı dostlarım ve ustalarım adına itirazlarım olacak.

Şimdi abi herkesin eline her atışta domuz vurabileceği,teknoloji harikası,yarı otomatik yivli tüfek verirsek,köydeki avcılar taşmı yiyecek?,yağmur suyumu içecek? :)

İki kilo helva,iki kilo baklava,bir kaç büyük rakının yolunu gözleyen ne avcılar var köylerde.Sağ olsun bazı ortak dostlarımız sayesinde av postamız bu sene ne rakısız ,ne de helvasız kaldı.

Senden ricam, bu sefere mahsus bu helva ve rakı alma konusunda ki statükoyu muhafaza edelim :)

Ayrıca bu yıl atılıp vurulmayan domuzların hepsini tek tek biliyorum.Atışlar en uzağı 30 m.yi geçmez.Genel olarak yapılan tüm atışlar 30 .m ile 10 m. arasında.

Aslında bölgesel olarak bizim arazi ve avlanma şeklimizde,her şey planlandığı şekilde gittiğinde,geçitten çıkacak ava yapılacak en uzak atış 40-50 m. civarıdır.

Bilmiyorum,bu mesafeler için yivli konuşmak ne kadar doğru?

Yada yivsiz tüfekle atılan,ava değmediği zaman fazla sekmeyen,2.km daha gitmeyen,yivsiz kurşun ne kadar yanlış?

Ülkemizde var olan yasaklar,kısıtlamalar,keyfi uygulamalar yüzünden,avcılık kültürümüz sürekli yara almaktadır.

Ülkenin en küçük ve faydalı avcılık okulları olan domuz postaları,tamamen keyfi,mesnetsiz,samimiyetsiz bir yasak yüzünden yasa dışına itilmiştir.

Bu kafayla ülkemizde avcılık kültürü her geçen gün daha kötüye gidecektir.

Aslında avcılarımızı,silahlarımızı ve zor şartlarda yaşatmaya çalıştığımız avcılık kültürümüzü eleştirirken,bu hantal avcılık bürokrasimizi eleştirilerin merkezine yerleştirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Domuz avcılığıyla ilgili ülkemiz gerçeklerini fırsat buldukça yazmaya devam edeceğim.

Sevgi ve saygılarımla

Cem GÜLEÇ

Bolt action ile semi auto güçleri?

13.02.2009 17:58:02 tarihinde  Nisus  yazdı!


Değerli arkadaşlar; cevaplar için çok teşekkür ederim.Şimdi sorumu bir örnekle daha belirgin hale getirmek istiyorum.Aynı marka ve gram av fişeğini, namlu uzunlukaları ve şokları aynı olan süperpoze ve yarı otomatik yivsiz av tüfeği ile attığımızda süperpozenin daha etkili ve güçlü olduğunu biliyorum.(yanlışsa lütfen düzeltiniz).Bu doğrultuda, yaklaşık 200 m.den teke veya domuza, aynı grain aynı marka,ve aynı namlu uzunluğunda bolt ve yarı oto.yivli ile ateş edildiğinde hayvanda aynı etkiyi gösterirmi? Bu konu belki çok önemli bir mevzuu değildir ama aklıma takıldı,örnekteki olay doğru ise boltlar daha güçlüdür denilebilirmi? Cevaplar için teşekkür ederim.

Bolt action ile semi auto güçleri?

13.02.2009 18:28:44 tarihinde  Scolopaxrusticola  yazdı!


Sayın Nisus,

Söylediğiniz parametrelerin aynı olduğunu varsayarak,burada bahsetmediğiniz iki parametreyi daha ilave edelim.

Yiv/set adedinin de aynı ve çekirdeklerin aynı geometrik forma ve BC(Ballistic Coefficient),yani aynı balistik katsayıya sahip olduğunu varsayalım.Ve teorik olarak namlu çıkış hızının da aynı olduğunu kabul edelim.

Pratikte bu hız artı/eksi oynayabilir ama o kadar da büyük değildir.Bunu da etkileyen birçok parametre vardır.Örneğin barut miktarının her iki fişekte de biraz farklı olması,vs.Çünkü bunlar doldurulurken,bizlerin eskiden yaptığı gibi eczacı terazisi ile doldurulmaz.Çok seri ve farklı metodlar ile doldurulur.

Ama bunlar ihmal edilecek niteliktedir.

Bütün bu bahsettiğiniz parametrelerin aynı olması durumunda ,çekirdek kütlesinin ve namlu çıkış hızının bir fonksiyonu olarak Joule cinsinden enerji de aynı olacaktır.

Ama pratikte bir sorun daha vardır avcıları yanıltan.

Her iki yivli tüfekle de avınızı aynı yerden nasıl vuracaksınız tahribatı değerlendirebilmek için.Çünkü tahribat attığınız bölgelerde farklılık gösterecek ve sizi bir tüfeğin daha farklı attığı gibi bir yanılgıya sürükleyecektir.

Asıl farklılık her parametrenin aynı ama çekirdek geometrisinin farklı olması halinde olur.Bu da sizin avınızın ne olduğuna ve onu en kısa ve en acısız bir şekilde ve tek atışla nasıl safdışı edeceğinize bağlıdır.

Düşünün,domuzun eti bozulmasın ve tahribat sıfır olsun diye Alman ların meşhur Rottweil firması Evolution diye bir çekirdek ve fişek çıkardı.Sırf et mundar olmasın diye.

Sorunuzun kısa cevabı,fişeklerin ve her iki yivli tüfeğin parametreleri aynı ise ,kısaca İç Balistik özellikleri şıpaşıp aynı ise,Dış Balistik özellikleri de 100% olmasa bile aynıdır.

Bolt action ile semi auto güçleri?

13.02.2009 19:16:12 tarihinde  Scolopaxrusticola  yazdı!


Sayın Nisus,

Belli ki silahlara ve kafanızda soru oluşturan birçok nedeni öğrenmek istiyorsunuz.Çok güzel birşey.

Acaba yivli yarım otomatik deki gaz kaybından dolayı enerji kaybı olur mu?Kafanızdaki soru bu idi.

İnanın bunların hepsi ihmal edilecek konulardır eğer tavşana 1000 metre saniye hızla 300 metreden tüfek atmak isteyen veya böyle bir fişeği nereden temin edilebileceğini soran arkadaşlarımızdan değilseniz.

Ama inanın bana,belki de bunu zaten yaşamaktasınız veya çok yaşadınız,silahtan çok ava yaklaşmak veya avı kandırmak veya köpekle bulmak veya avın nerede bulunabileceğini tecrübe ile bilmek ve az yorularak diri bir benlik ile avı etkisizleştirmek.

Benim tecrübelerime göre avın %90 ının teşkil eder.Silah sonuçtur.İyi bir şekilde kamuflaj yapmış bir ördek ve kaz avcısı veya sniper,elinde tabii ki iyi bir silahla,avını çok kolay ele geçirir.Yaban TV gösteriyor.Kazları başınızın üstüne getiriyorsunuz kamuflaj,mühre ve düdük çalarak..Burada ha yivsiz süperpoze olmuş ve ha da yivsiz yarım otomatik olmuş.Birşey fark etmez.

Bu sitenin tecrübeli yivlicilerinden sayın Murat Koçaş ın bu sütunlarda geçen hafta yazdığı gibi ,tekeye 40 metre yaklaşabiliyor musunuz ve kurşunu doğru adrese,yani vital bölgeye gönderebiliyoır musunuz? Bu mühim ,işte.

Yani avcılık ruhu önemlidir.Silah o kadar önemli değildir.Ama herkes silahı avcılık zanneder.Silah sonuçtur.Aynen arslanın avlanması gibi.Zebrayı yakalayabilmek için ne kadar emek ve enerji sarf ediyor.Avına geçirdiği tırnaklar bizim tüfekler.Her zaman da başaramıyor üstelik.

Güney Afrika da bir blesbuck ın peşinde ona yaklaşabilmek için 7.5 saat yürüdük.Bir saniyede 125 metreden atış.Zevk verdi mi ?O ayrı bir konu.

Gine o dağ senin bu dağ benim günlerce uğraşıp tekeye yaklaşabilmek.150-200 metrede ha yarım otomatik yivli olmuş ha bolt action olmuş.Hiç fark etmez.Elinizde odun kesmek için kullandığınız bir balta gibidir.Kesilecek odunu bulmak için yürürsünüz ve kurumuş ve yaşlı ağacı uğraşarak ve çok enerji harcayarak kesersiniz.Yani odun için bile emek verirsiniz.

Mühim olan avcılıkta kişisel olarak yaşadığınız olumlu veya olumsuz tecrübeler ve bunlardan alınacak derslerdir.

Hayat da böyle değil mi?

Rasgele

Bolt action ile semi auto güçleri?

13.02.2009 22:38:15 tarihinde  Altuğ  yazdı!


sayın nisus
sordugunuz sorunun cevabını sayfalarca yazcak kadar uzun degildir.
Kısaca sıze cevap verirsek aynı çap mermi kullanan aynı veya cok yakın balıstık özelliklere sahip bi yarı otamatik tüfekle bolt action bi tüfek arasında fizik kurallarına baglı olarak elbette bi güç farkı söz konusudur ama bu fark çok büyük bi önem taşımıyacak kadar azdır. Farkı oluşturan faktörde yarı otamatik bi silahın mekanizmasını çalıştırmak için kullandıgı gaz basıncıdır.

saygılarımla altuğ

Bolt action ile semi auto güçleri?

14.02.2009 19:10:41 tarihinde  Yuxel  yazdı!


İki tüfek arasında ne kadar fark vardır, gaz basıncının kuvveti olarak kesin bir şey söyleyemem ama yivsiz av tüfekleri konusunda aslında aralarında fark edilebilir bir fark da var şimdi, olayın bu kısmı reddedilemez ve hatta bu yüzden pompalıyı yarı otomatiğe bile ediyorum. Bu arada mermi seçmemesi de diğer bir avantajı ama şu da var ki aralarındaki güç farkı hissediliyor. Elle seri dolum için kullanıcının el alışkanlığı kazanması mecburiyeti var ama el alışkanlığını kazanınca şahsen bana göre pompalı en makul çözüm. Hem fişek seçmemesi açısından hem de güç açısından. Bu arada yayılan bazı düşünceler nedeniyle pompalıyı av tüfeği olarak kabul etmeyen bazı çevreler de mevcut. Fakat şunu söylemeliyim ki otomatiğe kıyasla çok daha iyi bir av tüfeğidir. Bu arada takoz kullanan bir avcı için ise zaten katliam amaçlı tüfek yoktur. Ben ava gitmeden önce tüfeğimi temizler ve takozumu takarım, avdan gelince de takozu çıkarır tüfeği temizler ve toplarım. Tüfeklerimin takozu kaç saniyede çıkarılabiliyor kaç saniyede takılabiliyor diye bir merakım da yok. Pompalı yakın savunma amaçlı yapılmış bir tüfek değildir sadece kronolojik olarak yarı otomatikten önce yapılmış ve yakın müdafa da çok daha fazla kullanılmıştır, bu yüzden adı çıkmış o kadar. Kaldı ki mevzu eğer doğa katliamı ise yarı otomatik kadar vasıflı bir silah da değildir. Peş peşe nişan alarak ateş etmek ve fişek ziyanlığına sebebiyet vermemek düşüncesinde olan bir avcı için ise gene en makul çözümdür.

Bolt action ile semi auto güçleri?

16.02.2009 16:29:44 tarihinde  Cem GÜLEÇ  yazdı!


Sevgili dostlar,

Fişek ve mermi üreticisi,ciddi firmalar ,fişek ve mermi kutuları üzerine namlu çıkış hızlarını neden yazarlar acaba.?

Aslında yaptıkları eksik yada yanlışmıdır?

Bu fişeği,pompalıyla atarsanız şu hızda,yarı otomatikle atarsanız bu hızda,çifteyle atarsanız şu hızda vs. diye ayrı ayrı yazmaları gerekmez mi?

Sahi,yarı otomatik bir tüfekle yaralı giden bir avın,çifteyle hemen ölüverdiğini test etmiş,bu kıyaslamayı bilimsel olarak isbatlamış bir avcı varmı aramızda?

Saygılarımla

Cem GÜLEÇ

Bolt action ile semi auto güçleri?

16.02.2009 19:05:24 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Aslında evet, kaliteli fişek üreticilerinin markalarını taşıyan bazı fişeklerin kutularının üzerinde bazı namlu çıkış değerleri yazıyor ama o firmaların pompalıdan şu hızda, yarı otomatikten bu hızda, çifte / süperpoze den falan hızda çıkar şeklinde ayrı ayrı namludan çıkış değerleri yazacağını sanmıyorum. Yanlış anlaşılmasın ben fazla meraklanmalara karşı değilim. Zaten bu merak katsayısı nedeniyle avcılığı bilmediği düşünülen avcı kitlemizin sırf sorma ve öğrenme metodu ile ve internetin de takviyesiyle önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bile bu silah ve fişek seçimi merakından dolayı bu konuda dünyanın en bilgili kitlesi olacağına inanıyorum, Tabii ki bunda kültürümüzden kaynaklanan silah merakı da önemli bir etken. Şahsen ben mesela internetten tarayıp inceleyerek fazlasıyla kaliteli bir mermi olabileceğini düşündüğüm mesela almayı veya tedarik etmeyi planladığım Federal F 131 Rs Hollow Point denen mermiyi bazı nedenlerden dolayı alamıyorum. Mesela kullanıcıları yarı otomatiklerde bu mermiden çok memnun ve ben eğer bu mermi gerçekten o kadar iyiyse, bu merminin kesinlikle pompalıda son derece iyi bir sonuç vereceğini düşünüyorum ama elimdeki yarı otomatiklerin mekanizmalarını, mesela iğne tertibatlarını geride kitler mi, acaba beni illet eder mi diye de düşünmeden duramıyorum ve sonra da almaktan vazgeçiyorum. Zaten fiyat olarak piyasa ortalamasının üzerinde bir mermiymiş, almaya değmeyebilir. Buna karşılık eğer bu mermi yarı otomatikten kaç m/sn hızla çıkar, pompalıdan kaç m/sn hızla çıkar konusuna girersek bir dünya yazı yazılır ve en sonunda da pek çok silah filozofunun da olaya dahil olması sonucunda işler arap saçına döner. Bu konuda en tatmin edici bilgiyi ise aslında fişek üreticileri verebilir ve bu bilgi ise bence talep ile arz arasındaki ilişkiye bağlı olmalı. Buna karşılık sayın Cem Güleç düşüncenizde de haklısınız, eğer Federal gerçekten de ürettiği fişek partilerinin denemelerinde yılda 170 000 fişek yakıyorsa bunları ne tip fişeklerle ve ne tip tüfeklerle yaktığını tip tip namlu çıkış değerlerinin özellikle de m/sn cinsinden sitesinde yayınlarsa gerçekten de son derece makbul olur. Bunları fişek kutularının üzerine yazmaları ise ayrıca yararlı olacaktır. Fişek seçiminde elimdeki yarı otomatiklerde iyi sonuç verdiği, yani mekanizmaları güzel çalıştığına karar verdiğim Cheddite üretimi mermileri tercih ediyorum, çünkü yarı otomatik te fişek seçiminde makul olan tüfeği iyi çalıştıran fişeği seçmektir, eğer aksi özellikte bir fişek seçmiş iseniz o fişekler ile mesela yarı otomatik kullanmak bıktırıcı bile olabiliyor. Yarı otomatikler piyasaya ilk çıktığında ki o zaman bir av bayiinde de çalışmıştım, o dönem tüfeklerinin temel problemi aslında düşük kalite işçilik ama / fakat kullanıcıların da hatalı fişek seçimiydi, üstelik av bayilerinin de pek çoğu 1996-97-98 gibi yıllarda bu konuda son derece bilgisizdi. O tüfeklerden satın alan pek çok kullanıcının tüfeği ise aslında kötü de değildi, ama bu nedenden dolayı uygun fişek seçmeyi beceremediklerinden dolayı tüfeklerini satıyorlardı. Bazıları 1050 bar magnum tüfeklerde 1250 bar fişek atıp namlularını yarıyordu, bu ise Türkiye deki esnaflığın evsafının ne kadar bozuk olduğunun ayrıca bir göstergesiydi. Bu nedenle hep yarı otomatiklerime iyi gelen mermileri tercih ettim. Pompalıdan attığım tek kurşunları ise kendim dolduruyorum. Hep 1,70 ölçek üzerine doldurmuş olduğum ve yakın bir zamana kadar kararsız olduğum 1,90 barut üzerine tek kurşunu da yakın bir zamanda yaptığım denemeler sonucu standart pompalı mermisi olarak belirledim. Bazı avcı dostlarımız her ne kadar pompalı ile peş peşe bu güçteki mermileri atamadıkları söylüyor ve kullanılır görmeseler bile ben artık 1,90 ı pompalıda standart kabul ediyorum. Elim alışık. Sonuçta ben bu tüfeği 10 yıl önce aldım. Sadece zaman zaman atışta kullandım ve elimde kalan tüfekler ise yıpranmamış olanlar. Fakat maliyet olayını da dikkate alırsak artık tanınmış büyük markaların mermilerini kullanmak daha mantıklı olabilir diye de düşünüyorum. Fakat dile getirdiğiniz sorunu ancak fişek üreticisi markaların çözebileceğini, bu bilgilere ulaşabilenlerin ise aslında internet vasıtasıyla avcı dostlarımızı bilgilendirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Kalanı tamamıyla silah filozofluğu olacaktır. Ama bana göre bir gerçek var ki tek kurşun tüfekleri çifte gibi, süperpoze gibi, pompalı gibi tüfeklerdir. Naçizane en bunu böyle kabul ettim. Ama yarı otomatikte tek kurşun kullanımı da kesinlikle yararlı, yoksa pek çok avcı dostumuz yarı otomatikle pek çok domuzu düşüremezlerdi, bu yüzden tekkurşun alımında yarı otomatiklerimi de göz önünde bulundurmak gerekli ama fişek yarı otomatiğe göre seçilir. İyi çalıştıran hangi fişekse o alınır. Bu yeterli olmasaydı pek çok avcı dostumuz piyasa mermileriyle o kadar domuzu düşüremezdi. Üstelik federaller, Remington lar daha yakın zamanlarda yaygınlaşmaya başladı.

Bolt action ile semi auto güçleri?

16.02.2009 23:19:57 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Bu arada bu tip test sonuçları varsa ve ulaşabilen de varsa lütfen yayınlayabilir mi? Bu arada bilgilerin link adresleri de yararlı olabilir.

Bolt action ile semi auto güçleri?

17.02.2009 09:11:59 tarihinde  Cem GÜLEÇ  yazdı!


Sayın Yuxel,

Sanırım benim sitemkar yazımı yanlış anladınız...

Eğer ciddi fişek üreticileri bu yöntemi kullanmıyorlarsa,bu konu avcıları ilgilendiren ciddi bir konu değildir,diye düşünüyorum.

Bu iş avcılar arasında konuşula konuşula,kar topu gibi büyümüş,bana göre nerdeyse yakan tüfek,zehirli namlu hikayesi gibi efsaneye dönüşmüş bir konudur.

Tüfek ister yarı otomatik olsun,ister çifte yada pompalı,atılan kurşunun yada saçmanın hızını avın elde edilmesini etkileyecek kadar değiştirmediği bir gerçektir.

Bu yüzden ciddi firmalar fişek kutularının üzerine öyle saçma sapan şeyler yazmazlar.

Bir de nacizene sizden ricam,1250 bar bir av fişeği markası verebilirmisiniz.Şu an piyasada olan yada daha önce olupta şu an kullanılmayan.

Saygılarımla

Cem GÜLEÇ

Bolt action ile semi auto güçleri?

17.02.2009 11:42:38 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Sayın Cem Güleç, hala çok sitemkarsınız, asında konuya farklı açılardan yaklaşmış olsak da alında aynı konuda buluşmuş olmaktan mutluyum. Fakat sitemlerinize bakarsak siz bunu kavrayamamışsınız, işte üzüntü veren de bu. Açıkçası ben hepten fişek kutularının üstüne bakıp ne hızda namludan çıkarmış diye bile bakmıyorum. Bakmam da. Benim itimat ettiğim markalar oluşmuş, ondan fazlasında ise çok eski bir zamandan beri gayet iyi bir şekilde tanıdığım bayiime güvenirim. Öküz altında buzağı ise aramıyorum, çünkü buzağıyı bulunca ağzında kaç dişi var diye sormaktan memnun olmam. Çünkü ben son 2 yıldır iş nedeniyle, çünkü ülke dışında bulunduğumdan dolayı ava çıkamamış olsam da daha dünkü avcı da değilim. Her neyse sitem yapıyormuş gibi olmak istemem, hele sizin engin tüfek ve fişek bilginizi sorgulamak da istemem. Ne hadime değil mi? Vallahi piyasada 1250 bar fişek bulabileceğinizi sanmıyorum, şahsen ben bayii olsaydım 1250 bar magnum getirmezdim, zaten getirildiğini de sanmıyorum. Üstelik silah filozofluğu yapmayı hiç sevmem. Hatta aradan geçen 2 yıl içerisinde neler oldu neler bitti bilmediğimden eğer takip ettiyseniz siteden iyi bir domuz kurşunu tavsiyesi de istemiş bulunmaktayım ama iyi bir domuz kurşunu yerine yok namlun kaç inçmiş, yok ne şok kullanacaksın gibi enteresan, sonucu ise yanıtsız kalan yazılarla bile karşılaşmış bulunmaktayım ve haliyle ben de dert etmek yerine gene o çok güvendiğim av bayiime gidip bir miktar fişek almışımdır olmuştur bitmiştir. Özellikle cevabınız beni kızdırmaktan çok uzak ne yazık ki sadece şaşırttı. Bu nedenle size kızgınlık ve filozofluk dolu bir mesaj yerine hafiften şakayla karışık bir cevap yazmak istedim, tevazuyu cürretkerlıkla karıştırmazsınız umarım. Aynen babamın dediği gibi insanın iyisine lafın iyisi şakayla karışık söylenirmiş. Ne kadar saçma sapan bir muhabbet değil mi? Mesela F 131 Rs. Hollow Point denen fişeğin 1050 bar magnum olduğu gibi bir yazı okudum, Federal in sitesindeki yazıları ise makul derece çözemedim ve şimdi bu doğrumudur diye sormak yerine gidip uygun bir zamanda adamına soracağım. Size güler bir yüzle sevgilerimi ve eğer benden büyükseniz derin saygılarımı gönderiyorum.

Bolt action ile semi auto güçleri?

17.02.2009 11:54:07 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Bu arada benim magnumlarım 1050 bar Fiocchi, 1250 bar hiç almadım. Üzülerek söylüyorum size magnumlar konusunda tatmin edici bir cevap veremeyeceğim. Dediğim gibi ben silahın filozofu değilim ama akla da pek fazla ihtiyacım yok.

Bolt action ile semi auto güçleri?

17.02.2009 12:21:08 tarihinde  Cem GÜLEÇ  yazdı!


Sayın Yuxel,

Haklısınız,gerçekten şaka gibi yazmışsınız...

Ben,tartışma ve soru cevap bölümlerine yazı yazarken,özellikle kimseyi kızdırmak için yazmam.

Asıl kaygım, bu bölümü okuyan genç avcı kardeşlerimize,konuyu biraz deşerek nasıl faydalı olabilirizdir.

Asıl sorunumuz şu,

geleneksel yanlışlara,efsaneye devam mı edelim?

Yoksa,bilimsel gerçeklerle avcılığımıza katkıdamı bulunalım?

Bu pencereden bakarsanız yazdıklarımın sizinle ilgili ve kişisel olmadığını,sadece bilginin peşinde koştuğumu anlayabilirsiniz.

Bu arada,benim sürekli akıla ihtiyacım olmasına rağmen,maalesef aynı yaştayız...

Güler yüzle ve sevgilerle

Cem GÜLEÇ

Bolt action ile semi auto güçleri?

17.02.2009 12:38:15 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Teşekkür ederim, cevap yazarken güler yüzle, hassasiyetle ve efsanelerden uzak durmayı tercih edeceğim. Ben talep arz arasındaki ilişkiye dikkati çekmeye devam ediyorum, ha şimdi çok da gereklimidir o da ayrı konu ama olayın temelindeki ilişki bu. Federal kıyamet gibi fişek yakıyormuş, o zaman sonuçlarını yayınlarken de rasyonel olsunlar. Bu arada yapabildiğimiz silah seçimleri nedeniyle bir Amerikan piyasasının veya Avrupa piyasasının seçimlerinden de uzağız. Ülkemizdeki bazı şeyler çünkü zorunluluk haline bile gelmiş. Buna karşılık ben kullanıp itimat ettiğim markayı tercih ederim, bana soran genç bir avcı kardeşime de aynı şeyi tavsiye etmekteyim. Bazı markaların fişeklerini keşmiş ve tapa kontrolu ve özellikle de barut ölçeklemesi yapmış bir insanım. Her ne kadar markadan markaya barut gücü farklıdır falan bile deseler bu konuya çok da katılmıyorum, özellikle ne yazık ki silahta patlama şeklini de deneyip sonra bir miktar da kesip parçalayıp ölçüp biçip ( Ki sayıları az de değildir), sadece bir markanın istikrarlı kalite yakalayabildiğini söyleyebiliyorum. Federaller ve Remingtonlar hakkında bir şey diyemeyeceğim. Fakat alırsam kullanmakla kalmayıp onları kesip biçip parçalayacağımdan da emin olabilirsiniz. Çünkü yarı otomatikte düzgün çalışma rahatlığına en fazla ölçüde istikrarlı dolum ve istikrarlı ölçeklemeye sahip fişeklerle ulaşabiliyoruz.

Bolt action ile semi auto güçleri?

17.02.2009 13:13:11 tarihinde  Scolopaxrusticola  yazdı!


Sayın Yuxel,

Yazdıklarınızı ilgi ile takip etmek istiyorum ama anlatılarınızda paragraf kullanmadığınızdan ,söylemek istediğiniz birçok şeyi anlamakta zorluk çekiyorum ve yazınıza olan ilgim dağılıyor.

Lütfen güzel anlatımınızda paragraf kullanınız.

Aşağıdaki açıklamayı hepimiz için yapıyorum.Yani bu sitede yazı yazan veya yazmak isteyen birçok insan için.Buna da vesile olduğunuz için size teşekkür ederim.Çünkü hepimiz bu hataları yapıyoruz.

PARAGRAF NEDİR?

Herhangi bir yazının bir satır başından öteki satır başına kadar uzanan bölümlerine paragraf adı verilir. Her paragrafta, bir tek ana fikir çevresinde kümelenmiş birçok cümleler bulunabilir. Kaç satırda biterse bitsin, her paragraftan sonra satırbaşı yapılır; başka paragrafa geçilir.
Paragraflar düşünce birimidir. Bir paragraftan diğerine geçerken dil, düşünüş, anlam birliği sağlanmalıdır. Her paragrafın bir ana fikri, birden çok yan fikirleri bulunabilir. Ana fikir, paragrafın başında, ortasında, sonunda bulunabilir. Ana fikri taşıyan cümle açıkça görüldüğü gibi, gizli de olabilir.
Paragraflar birer fikir birimi olduklarına göre, taşıdıkları fikirlerin gerekliliğine uygun olarak, uzayıp kısalabilir. Okuyucunun ilgisini canlı tutacak kadar kısa, taşıdığı fikri açıklayacak kadar uzun olmalıdır.
Yazılı metinlerin bütününde olduğu gibi, her paragrafında da giriş, gelişme, sonuç cümlesi ya da cümleleri bulunmalıdır.


Bu site korkunç bir keşmekeş içinde bulunan Türk avcılığına ,avcılık ahlakına ve etiğine,Türk faunasına ve bu fauna ile ilgili de florasına olumlu katkılarda bulunmak isteyen çok farklı bir site ve avcılık okuldur.Tüm üyeleri hamasetten,palavradan,masallardan ve hurafelerden arınmış bilgiyi ister.

Zaten sayın Güleç de size bunu sormaktadır.

Bu nedenle hepimiz birlikte eğitilmek zorundayız.Ve doğruyu söyleyen veya birçok yorumlar,hatırlatmalar ve münakaşalar sonucu bu sitede üzerinde anlaşılmış konularda hemfikir olmayı bir kompleks yapmayıp kırılmamalıyız.

Hala yivsiz tüfek fişeğine mermi diyen var.Kopoya kopay diyen bir arkadaşımız beni bu sütunlarda birde babalanarak ,ne var len bunda diye fırçaladı.

Doğruyu söylesen ne olur sanki.Bu konuyu daha sonra farklı bir şekilde açacağım.

Yani en azından bu sütunlarda avcılık terimlerini ve ölçülerini doğru kullanalım.Daha evvel yapılan yanlış uygulamalrı düzeltelim en azından.Direnmeyelim benim dedem böyle yapıyordu diye saçma sapan şeylere.

Konudan ayrıldım.Asıl konuya gelelim.

İnsani ilişkilerde en önemli şey ,ki bunu bugün Türkiye mizde hiç yapmıyoruz,biribirimizi anlamak.Bu da düşüncelerimizi doğru konuşmak veya doğru yazmaktan geçiyor.

Bu yazının ana fikir bu idi.

Bolt action ile semi auto güçleri?

17.02.2009 14:38:25 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Teşekkür ederim, cevap yazarken güler yüzle, hassasiyetle ve efsanelerden uzak durmayı tercih edeceğim.
Ben talep arz arasındaki ilişkiye dikkati çekmeye devam ediyorum, ha şimdi çok da gereklimidir o da ayrı konu ama olayın temelindeki ilişki bu. Federal kıyamet gibi fişek yakıyormuş, o zaman sonuçlarını yayınlarken de rasyonel olsunlar.
Bu arada yapabildiğimiz tüfek seçimleri nedeniyle bir Amerikan piyasasının veya Avrupa piyasasının seçimlerinden de uzağız. Ülkemizdeki bazı şeyler çünkü zorunluluk haline bile gelmiş.
Buna karşılık ben kullanıp itimat ettiğim fişek markasını tercih ederim, bana soran genç bir avcı kardeşime de aynı şeyi tavsiye etmekteyim. Bazı markaların fişeklerini keşmiş ve tapa kontrolu ve özellikle de barut ölçeklemesi yapmış bir insanım. Her ne kadar markadan markaya barut gücü farklıdır falan bile deseler bu konuya çok da katılmıyorum, özellikle ne yazık ki tüfekte patlama şeklini de deneyip, sonra bir miktar da kesip parçalayıp, ölçüp biçip ( Ki sayıları az de değildir), sadece bir markanın istikrarlı kalite yakalayabildiğini söyleyebiliyorum. Federaller ve Remingtonlar hakkında bir şey diyemeyeceğim. Fakat alırsam kullanmakla kalmayıp onları kesip biçip parçalayacağımdan da emin olabilirsiniz. Bu bendeki bir alışkanlık, pek çok kişi gerek görmeyebilir ama alışkanlık olmuş, mesela ben çeşitli fişeklerin ölçeklemesine bakıp ölçek olarak istikrarını görmek isterim. Yarı otomatikte en istikrarlı çalışmaya bu şekilde üretilmiş fişeklerle ulaşabiliyorsunuz.
Sonuçta rahatlıkla denilebilir ki bu fişekleri makinalar belli teçhizat ile el değmeden üretiyor. Makine ne yapsın. Ama ben mesela Cheddite fişeklerine dolum yapanların son derece iyi bir şekilde barut ölçeklemesi yapabildiğini düşünüyorum. Bu yüzden yarı otomatikte tercihim öncelikle bu markadan yanadır.
Yarı otomatikte düzgün çalışma rahatlığına en fazla ölçüde istikrarlı dolum ve istikrarlı ölçeklemeye sahip fişeklerle ulaşabiliyoruz. Bazı markalar dünya ölçeğinde marka olmuş, bu markaların fişekleri kendi orijinal üretimleri olmasalar bile ister istemez kaliteli dolumlar olmalı / olmak zorunda, zira ana firma başka türlü o üretici firmadan üretim isteği yapmaz..

Bolt action ile semi auto güçleri?

17.02.2009 15:15:38 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Kaldı ki en önemlisi bu şekilde doldurulmuş fişeklerin, bize yaratması gerekli olan gücü daha istikrarlı biçimde yaratabileceği de kuşkusuzdur.

Bolt action ile semi auto güçleri?

17.02.2009 18:25:55 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Ben de beni anladığınız için teşekkür ederim. İnternetten bile olsa dostluğumuzun saygılı ve daimi olması dileğiyle şahsınıza saygılarımı sunarım.

Bolt action ile semi auto güçleri?

17.02.2009 20:12:36 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


y.oto bir yivliyle kurma kollu arasında küçümsenmiyecek fark vardır ki..Dürbün üreticileri mermi yolu düzelten ki tds :) BDC ne derseniz diyin; bir dürdünde y.oto ile değil kurma kollu tüfek ile diye not düşerler...Bu herhalde açıklayıcı olmuştur...

Ayrıca remington yada federalin basiltiklerinde kurma kollu tüfek ile test edilmiş verilen o müthiş hızlar ve güç bu yüzdendir..y.oto bir tüfek kullanıyorsanız ancak bu değerleri hayalinizde görürsünüz diyede not düşer bu firmalar :)der...

Bolt action ile semi auto güçleri?

17.02.2009 20:17:48 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Cem yivli ve yivsiz tüfekler ki söz konusu remington ve federal olunca o kıtada fişek testleri 870-700 grubundan 61cm yivli--76 cm yivsizle yapılıyor...Ki ticari yansıtılan kısmı...fişek testleri makinayla yapılıyor fabrikalarda...Uçak savara benziyen bir alete yivli yada yivsiz namlu takıyor..Atış yapıyorlar...

Bolt action ile semi auto güçleri?

17.02.2009 20:49:13 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


http://images.google.com/imgres?imgurl= http://www.thefirearmblog.com/blog/ wp-content/uploads /2008/01/albums-ff248- petricaflorianioan-accutip-uj-1.jpg&imgrefurl=http://www.thefirearmblog.com/blog/2008/01/04/remington-accutip-bonded-sabot-slug/&usg=__-wTSTFd5znzqR2RfBC1TpxRuYNg=&h= 533&w=800&sz =12&hl=tr&start=1&um=1&tbnid= V8pG_uAXv_pP2M:&tbnh=95&tbnw=143&prev=/images%3Fq%3Daccu-tip%2Bsabot%26um%3D1%26hl%3Dtr%26rls%3Dcom.microsoft:tr:IE-SearchBox%26rlz%3D1I7GGLL_en%26sa%3DN

bak Cem bu uzantıyı front page iel al... Orda testin bir su borusuyla yapıldığını görüceksin...Selamlar...

Bolt action ile semi auto güçleri?

17.02.2009 22:36:03 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Pompalı ile yarı otomatik arasındaki atış farkını gayet iyi bilen bir kişi olarak mütevazi olmayı bir tarafa bırakıp artık söylemek lazım, arkadaşlar aynı mermiyi kullanarak yarı otomatik ile pompalı dan aldığınız gücü elde edemezsiniz.

Yıllardır tek kurşun da yarı otomatikten vazgeçmiş ve pompalı ya yönelmiş olmamın da sebebi işte budur. Milletin yarı otomatikte çatır çutur magnum atarken 2,10 ölçek tek kurşun da 2-3 tane atınca pompalının arkasında duramasının sebebi de işte gene budur. Hatta pompalı 1,90 da bile çok avcı tarafından kullanılabilir bulunmuyor, bunun sebebi de işte budur. Arkadaşlar ille de güç isterim diyenin alması gereken tüfek ise çifte, süperpoze veya pompalı dır. Tek kurşun için tüfek isteyenlere ise ben pompalı yı öneriyorum.

Peş peşe rahat atış yapabilmek isteyenlerin ise almaları gereken tüfek yarı otomatiktir. Artık bu saptamayı yapmadan olmayacak.

Tüfek almak isteyen genç kardeşlerimize ise doğru bilgiler verelim, eğer tek kurşun için en uygun tüfek hangisidir diyenlere ise doğru bilgi verelim ve yarı otomatik öyle bir tüfek değildir diyelim.

Ben açık bir şekilde ilan ediyorum ki yarı otomatikten pompalı gücünü elde edemezsiniz. Tüm genç arkadaşlarıma ve bu ata sporuna yeni başlayanlara da bunu özellikle dile getiriyorum. Pompalıyı çekinmeden alın, 2. tüfek arayışı olanlara da sesleniyorum, pompalı ikinci tüfek olarak da son derece iyidir. Kullanın ve sonra da ne kullandığınızı yazın millet de okusun.

Yarı otomatiği küçümsemiyorum, zaten yarı otomatik sahipliğinden vazgeçmememin sebebi de budur, ama güç dediniz mi pompalının yeri bir başka.

Kimse elindeki tüfeği öldürmüyor, benim ki en iyisi diyor ama aslında doğruyu açık açık söylemeden de olmuyor.

Şimdi yazmak lazım yani ama bunu birilerine bildiklerini küçümsemeden ve özellikle de takındıkları tavrı yani filozofluğu takınmadan nasıl söylerim diye de çok düşündüm ama olmuyor, evet aslında herkes bilgilerini tazelesin ve insanlara doğruyu doğru şekliyle söylesin.

Yarı otomatik iyidir ve rahatlıkla da her tüfek tipine tercih edilebilir ama doğru da her zaman doğrudur. Güç isteyen için en iyisi pompalıdır. Tutukluk yapmadan atış yapmak ve fişek seçmemeye ilave olarak güç elde etme konusunda da en iyisidir.

Yarı otomatiği o zaman neden bırakmadım? Çünkü en rahat kullanılanı da yarı otomatiktir ve o rahatlıktan da vazgeçmedim. En çok kullandığım tüfek yarı otomatik ama tekkurşun da pompalı.

Kalanı sadece silah filozofluğu. Ama kullanımda nasıl olur bilemem çünkü o artık sizin elinizin alışkanlığına bağlı, öyle yarı otomatik gibi kolay intibak edemezsiniz, çalışmalısınız. Ama eliniz alıştığında da tek kurşunu sadece pompalıyla atarsınız.

Yarı otomatik kullanmayı hiç bırakmadım ama tek kurşun dediniz mi tek kurşunu her zaman pompalıyla atarım. Tüm genç kardeşlerime duyurulur. Tek kurşunda pompalıyı elimden düşürmememin sebebi de zaten işte bu, tüm tüfek filozoflarına duyurulur.

Bolt action ile semi auto güçleri?

17.02.2009 23:04:22 tarihinde  Drözden  yazdı!


İlan ediyorum ki
Sayfa kokmuş...
Buradan duyuyorum.

Bolt action ile semi auto güçleri?

17.02.2009 23:39:00 tarihinde  Moderasyon  yazdı!


Sayın Yuxel,

Soru cevap bölümünde Sayın Nejat Üner Bey e yazmış olduğunuz cevap, site iletişim kuraları madde 1 gereği silinmiştir.

Bilinmesini istediğimiz bir konu var ki; Türkiye Avcıları İnternet Sitesi, Sürdürülebilir Avcılık için,doğru bilgi paylaşımı konusunda kendisine bir misyon biçmiş ve bu misyonun yapılmasında gönüllü olan herkese kürsüde söz vermiştir.

Yalnız bunu yaparken, her üyenin, özellikle yeni katılan üyelerin, site iletişim kurallarını tekrar tekrar okumasını, alakasız konularla ilgili soru cevaplara cevap verilmeyeceğini de bilmesi gerekir.

Sn Nejat Üner Bey, bu bölümü başlatan Sayın Nisus nickli üyeye sabırla cevap vermiştir ve haketmediği bir cevaba maruz kalmıştır.

Burdan hareketle , tıpkı avcılığın yazılı olmayan kuralları gibi,üyelerinden birbirlerine saygılı , sabırlı ve dostane yazılar yazmalarını beklemekteyiz.

Site iletişim kurallarına aykırı, hakaret içeren yazılar,ayrıca bundan böyle, avcılıkla ilgili hurafe konular moderasyon tarafından silinecektir.

Saygılarımızla

Saygılarımızla

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 00:10:45 tarihinde  Yuxel  yazdı!


O paragraf konulu yazıyı silerseniz buna da sevinirim. Evet saygılı , sabırlı ve dostane yazılar yazmayı ben de isterim ama bunu da karşımdakinden beklerim. Bunu onlara da iletirseniz sevinirim.

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 11:23:00 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Sayın Yuxel ...
Konu yivli silahlar...Sorulan soruda su borusu hakkında değil...:)

Yivli silahda önemli olmadığı söylenen o gaz kaybı tüfeğin balistiğinin değiştirir..Bu gerçektir...

Yivsiz tüfeklerde tüfeğin geri tepmesi onun kuvvetini göstermez...
40 mt.70lik rakı şişesine yivsiz tüfekle atılıp gazlı tüfekler kuvvetsiz denmez...Gazlı bir tüfeğinde ..kırma tüfeklerinde saçmaları geçirecekleri yerler cam değil..deri.tüy-kas-kemikdir...Yivsiz tüfeklerde bu yüzden tüfeğin kaybı göz önünde bulundurulmaz...

Bu konuyuda abartmaya gerek yoktur bahsi geçen yivsiz tüfekdir...Artık açıkcası aynı şeyleri yazmakdan..konuşmakdan bıktım...

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 11:29:45 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Sayın Ansamselçuk hitabım size değildi, ben inandığımı yazdım, ve bunun böyle olduğunu da söylüyorum. Daha fazla uğraşmamayı öneriyorum. Çünkü bir yere varamayacağız.

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 11:50:32 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Sayın Yüxel hitabınızın bana olmadığını biliyorum...

Şöyle bir olay var Türk avcısından başka yivsiz tüfeğin etkisini konuşan başka bir ulus yok..Balistik bilimi hiç bir şekilde yivsiz tüfeğin kuvvetini ve zaaflarını şuyunu buyunu kabül etmez..
Hiç bir tüfek üreticisi bizim tüfeğimiz kuvvetlidir öldürür diye reklam yapmaz...Önemli olan tüfeğin belli mesafelere dağıttığı saçma adetidir...Namludan kurtulan saçma grubu anında kuvvet ve hız kaybına uğrar..Bir fişeği ister kırma tüfeklerle ister pompalı tüfeklerle ister kinetik ister gazlı tüfekle atın...
Yapacağı iş aynıdır...Ki olay basittir...
5 mt.peynir tenekesi koyun..55 cm cilindir namlulu bir s.pozeli ateş edin..yumruk büyüklüğünde delik açacaktır...aynı namlu y.oto bir tüfekle ateş edin deliğin çok daha ufak olduğunu fakat saçmanın çok daha iyi dağılımını gözleceksiniz...
dediğim gibi kişisel gözlemler..Balistiği etkilemez..teneke yada 70lik rakı şişesini balistik kabul etmez...Yivsiz tüfek kısa mesafeli tüfektir..Yapacağı iş bellidir..

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 12:59:19 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Tabi ki size kızmıyorum çünkü beni anlamaya çalışan bir insana nasıl kızabilirim?

Pek çok kişi pek çok avcının sorununu paylaşmıyor olabilir ama biraz insanların problemlerini anlamaya çalışmak lazım. Bu piyasadaki pek çok avcı sizin Hollow Point lerinizi, Heavy Shot Cell lrinizi kullanamıyor ve siz pompalı ile yarı otomatik arasındaki fark çok önemsiz diyebilirsiniz fakat pek çok avcı için 15-20 metre fark bile önemli, zaten sizlere neden yazıyorum yazıyorum ama bir türlü anlatamıyorum diye düşünmekte olduğunuz soruları da zaten sırf bu yüzden devamlı olarak sormaktalar.

Nasıl 15-20 mt. lik bir fark kazanabilirler mi onu bile merak ediyorlar. Bu kadar bir fark için bile bazı avcıların başına çeşitli tüfek kazaları geldi ve kim bilir daha ne kadar da gelmeye devam edecek. Farkındamısınız o kadar kaza oldu ve hala aynı soruları sormaya devam ediyorlar ve sizler hala Federallerin, Remingtonların balistik değerlerini onlara okuyup duruyorsunuz.

Aslında pek çoğu ellerindeki tüfeklerin sınırlarını merak ediyor, o attığınız çok yüksek güçlü fişeklerin sınırlarını değil.

Tanıdığım av bayilerinin dediği gibi fişek dolumunun risklerine girilmez, artık malzemenin satışına bile girilmez, ama insanlar arıyorlar, falan avcıdan, filan köylüden öğreniyorlar. Falan kişilerden öğrendikleri gibi fişek dolduruyorlar ama şöyle bir hadise var ki pek çoğunun tüfeği için sizlerin o firma fişekleriniz de sakıncalı.

Pek çok av bayii o insanlar fişek almaya gittiği zaman, onlara tüfeğin ne marka, ne model diye bile sormuyor, adama satıp fişeği gönderiyorlar.

İnternetteki pek çok kişinin öğrenmek istediği şey aslında farklı yani. Ortalıktaki pek çok 12/70 i veya 12/76 yı kullanmaya tenezzül bile etmeyebilirsiniz ama kullanmak zorunda olanlara da yararlı olursanız memnun olurum.

Ben bu piyasadaki pek çok tüfek için iyi fişekler tavsiye edebilirim ama sizler edemiyorsunuz. Herkes elindeki tüfeği bilir.

Yivsiz tüfek kısa menzilli tüfektir diyorsunuz ama yivsiz tüfekten ne beklenir bunu kimse bilmiyor.

İnsanların kullandıkları tüfekleri grup grup ayırıp, sınıflandırıp sonra da onlara makul çözümler bulursanız sevinirim. İnsanlar av bayiine gidiyorlar ve kurşun istiyorlar, av bayii de onlara falan iyidir abi, al deyiveriyor o kadar.

İnsanlara falanca markaların balistik değerlerini değil fişek seçmeyi öğretin. Bilgisini ne av bayileri veriyor ne de firmalar veriyor.

Tüfeğiyle atacağı fişeğin sınırını bilen avcı ise yok denecek kadar az, başka fişek markaları da var ve hangi tüfeğe hangi marka fişek diye soranların ise pek çoğunun aslında başka markalara ihtiyacı var. Uğraşmaya değer mi bilinmez ama siz gene de 15-20 metreyi küçümsemeyin.

Özellikle tüfek üreticilerinin de aslında bunları bilen tüfek sahiplerine ihtiyacı var, yoksa bu yerli tüfek sanayi ile bu şekilde bu iş yürümez.

Size söylemediğimi özellikle bilmenizi isterim, insan kırmaya çalışmayan insanı kırmaya çalışmanın her hangi bir anlamı yoktur, insanı kötü ve fesat yapar.

Konuyu nazik bir şekilde kapatmak ve eğer elektrik yüklü bulutlar oluşmuşsa özellikle dağıtmak isterim.

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 13:47:49 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Kendi açımda özellikle belirtmek isterim ki bu menzil tartışmalarından ziyade kısa mesafede en yüksek sonuçları verebilen fişeklerin tartışmasına girmek istedim. Bu da anlaşılmayan bir başka sonuçtu. 100 metrenin ötesini ben de aslında çok makul bulmuyorum.

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 17:57:13 tarihinde  Muratkocas  yazdı!


Aslında bu topiğe yazmak istemiyordum.Bu sitenin tartışama havası bu değildir.

Ancak ilk fonksiyonu avcı eğitimi olan bu sitede yanlış bilgi aktarımına da bir şekilde mudehale edilmeli diye düşünüyorum.Şu anda yazdığım metnin amacı da yanlış bilgi aktarımına müdehale etmektir.

Bazan inanmak istediğimiz şeyle var olan gerçek aynı değildir.15-20 metre farkı kimse küçümsemezdi ! Eğer gerçekte öyle birşey olsaydı...

Murat Koçaş

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 18:00:18 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


İyi güzel hoş yazmışsınızda..Sonu olmamış...100 mt.nedemek biliyormusunuz?

Bence bir mesafe ölçer edinin yada arkadaşınızdan ödünç alıp 100 mt..yi ölçün...ondan sonra konuşalım 100 mt.ye tüfek atılırmı atılmazmı...En uzağa vuran fişek 60yrd.

Bakın ben yıllardır bunu söylüyorum...oturduğum binanın yerden yüksekliği 55 mt.azıcık mantığı olan bu mesafeye tüfek atmaz..Binanın üstünde uçan güvercinler-kargalar sinek kadar görünür....

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 18:01:45 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Bu arada sevgili Murat 10 puan..Ne denir bu kadar güzel lafa...

SELAMLAR....

EFSANELER HAYALLER VE BİZ...

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 18:09:53 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Sayın Murat kocas bu tartışmanın bu aşamaya gelmesi aslında istediğim bir şey değildi. Tamam kabul ediyorum meramı hatalı aksetmişim, buna karşılık o kadar bile bir fark olmadığını da artık hiç sanmıyorum ama benim burada anlatmaya çalıştığım şey insanların insanları neden bu kadar sıkıştırdığı ama neden bir türlü anlayamadığıydı. Ama hala anlatamıyorum, valahi kapatalım bu menzil olayını artık.

Şimdi efendim ben bir fişek arıyorum, o fişekten 50-60 metreden sonra her hangi bir şey de beklemesem de olur. Bu fişek tazyiki yüksek bir fişek olacak ve namluya sarılmadan çıkacak. Çıkış hızı yüksek olacak, istediğim mesafe itibariyle etkisi tam olacak. Kısa mesafede muazzam etkili olacak ve magnum olması aslında pek farketmez ama klasikler ve 12/76 - 3 inch ler için bu özellikte atışlar için yapılmış fişekler var mı efendim? Şu konu kapansın ve ben de bu topiğin içine bir daha girmeyeyim.

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 18:14:06 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Malum ben güç diyorum siz hala menzil olayındasınız. Ben de şimdi size 10 puan verdim.

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 18:17:53 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Menzilden bahseden hep sizlersiniz.

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 18:27:08 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


100 mt ben yazmadım bu menzili siz verdiniz...

şimdi sevgili dostum...balistikde 2.plan güçdür...Bakınız yukarda yazdıklarımı tekrar okuyunuz...
İlk önce hız...hızlı olursa onla orantılı olarak kuvvetlenir..ama saçmalı fişeklerde bu olay namludan çıkıp 2mtye ulaştığı an biter...sebebi tane sayısıdır...

Yazdıklarınız..Ve sizle başlayan tüm cümlelerinizin bir anlamı bence yok...

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 18:32:08 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Allah aşkına burada bahsettiğim tek kurşun yav. Ben millete holow pointlerden, 1,70 ve 1,90 üzerine doldurduğum tek kurşunlardan bahsediyorum, yazıları dikkatle okuyuuuun!

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 18:32:49 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Ve hala tüm samimiyetimle sizlere gülmüyorum.

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 18:38:28 tarihinde  Yuxel  yazdı!


16.02.2009 19:05:24 tarihinde Yuxel yazdı!

17.02.2009 11:42:38 tarihinde Yuxel yazdı!

17.02.2009 12:38:15 tarihinde Yuxel yazdı!

17.02.2009 14:38:25 tarihinde Yuxel yazdı!

Okuyun! Okuyun! Menzilden bahseden var mı burada?

Kim bahsediyor menzilden?

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 18:40:03 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


:)yazılarınızdan genel anlaşılıyor...
hollow point ve hevi-shot shotshell yazarsanız bu anlaşılır..

tek kurşunmu istiyorsunuz....

standart orman tipi...
Federal f127RS 491mt-sn 150mtde 325mt-sn
3415 joule 2metreye varışı

magnumunu alırsan hız biraz düşer..Ama çekirdeğin büyüklüğü 2mt.redeki kuvvetini arttırır

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 18:43:04 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Avrupa olmayan tüfeğe zarar vermeyecek bir fişek söyleyivermek neden bu kadar zor?

Millet bakarsın kullanır diye de düşünüp taşınıp 1050 bar altı da tavsiye edilebilir mi acaba?

Bu arada burada manueller ile yarı otomatikler arasındaki fişeği yollama gücünden bahsediliyor. Haklı çıkmaya çalışmaya o kadar meşgulsünüz ki yazılanları okumuyorsunuz bile. Menzil de menzil, menzili sizler çıkarttınız başımıza.

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 18:45:27 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Magnum istemiyorum aslında bu arada F-127 aradım ama yok. Açık açık sordum ki F-131 in magnum olduğu doğrumudur diye ama ona da cevap alamadım. Magnumsa istemiyorum. Bu yazıları birileri okuyacak ve alıp tüfek patlatacak.

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 18:47:57 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Bu arada mermi tavsiyesini de şu an burada şimdi yaptım ve bu topiğin kurallarına da burada bu isteği yapmak aykırı ama oldu işte.

Hangi tüfek tipinin namlu çıkış basıncı fazladır, konu buydu efendim.

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 18:51:32 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Kardeşim yivli tüfekde arkadaş güç sormuş..tüfek y.oto yivli olunca hızı düşer hız düştüğü için kuvveti azalır...ve menzili kısalır...Örneklerden anlıyamıycak olduğun BDC bir dürbün örneği mesela.....Konu yivli tüfek ...Çıktın konuyu su borusuna çevirdin...

senin f131RS evet magnum..35,44gr

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 18:55:28 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


konu centerfire grubundaki
bolt action riflelar ve semi-auto rifleların arasında güç farkı olup olmaması..

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 19:15:50 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Bu arada konuyla alakası olmayan yazılarınızı okuyorumda..
federalle alakalı verileri sormuşsunuz...Federal ve Remington firmaları profesyöneller için tüm ürünlerinin (yivli tüfek-yivli tüfek küçük çap-tabanca-yivsiz tüfek tek kurşun-yivsiz tüfek saçma)balistik programını verir...Yivsiz tüfekle değil makina ile 76 cm.namlu ile test edilir.....

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 19:19:50 tarihinde  Yuxel  yazdı!


Hala kapatamadınız şu konuyu, illa ki haklı çıkmaya çalışacaksınız. Sanırım konuyu kapatmazsınız.

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 19:27:52 tarihinde  Moderasyon  yazdı!


Sayın Yuxel,

Site iletişim kuralları Made1. gereği, ayrıca üyeler arasında huzuru bozucu üslubunuzdan dolayı üyeliğiniz, süresiz askıya alınmıştır.

Saygılarımızla

Moderasyon

Bolt action ile semi auto güçleri?

18.02.2009 22:28:30 tarihinde  Nisus  yazdı!


Arkadaşlar, benim sorum yivsiz tüfekler değildi ama yanlış anlaşıldım sanırım,ben bolt ile semi autoların güç farkını sormuştum sadece.

Bolt action ile semi auto güçleri?

19.02.2009 00:36:32 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Mahmut bey ben sizi çok iyi anladım.Merak etmeyin yanlış anlaşılmadınız...Ama ne hikmetse bu aralar moda oldu böyle absürt çıkışlar...Konuyu takip edin..Bir çok dostumuz sizlere yardımcı olacaktır...

Bolt action ile semi auto güçleri?

19.02.2009 00:41:47 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


bu arada kimsenin kafası karışmasın bar muhabbetine..
Bar hiç bir avcıyı ilgilendirmez...1050 bar vayy bee ne fişekmiş denmez..Namlu içindeki basıncı anlatır orda 1050 bar yazısı...Türkiyede üretilen tüm namlular 1300 bar basınca dayanıcak şekilde test edilir...

Üreticilerin fişeklere bu değeri yazmalarının sebebi hala kromsuz namlu ve sarma namluların kullanılması ....

Bolt action ile semi auto güçleri?

19.02.2009 10:40:09 tarihinde  Cem GÜLEÇ  yazdı!


Sevgili dostlar,

Türkiye Avcıları internet sitesi,ülkenin her yanından,avcılığın her basamağında,her sosyal gruptan avcının,site iletişim kuralları içerisinde bildiklerini,bilmediklerini,fikirlerini,paylaştığı,tartıştığı,doğruyu aradığı bir platformdur.Kuruluş amacı ve yazı yazma kuralları bellidir.

Ama bu site,birilerinin ,mesnetsiz,dayanaksız yazı yazıp,kendisine yazdıklarıyla ilgili soru sorulduğunda,çamura yattığı,saygıyı unuttuğu,aklına geleni yazıp,ağzına geleni söyleyebildiği bir yer değildir,olmayacaktır.

Tartışma konularında tansiyon ne kadar artarsa artsın,taraflar bildiklerini mutlaka site iletişim kuralları içerisinde,saygı çerçevesinde,işi yaygaraya getirmeden,akıla ve bilime tecavüz etmeden anlatmak zorundadırlar.

Nacizane bir site sakini ve birazda yönetici olarak özellikle siteye yeni üye olan dostlardan,forum sayfalarına yazı yazmadan önce,site iletişim kurallarını ve kuruluş amacını mutlaka tekrar tekrar okumalarını rica ediyorum.

Aksi durumlarda,moderasyonun keskin kılıcı burada olduğu gibi devereye girecektir.

Moderasyon a iş düşürmeyen tartışma ve sohbet dileklerimle.

Saygılarımla

Cem GÜLEÇ

Bolt action ile semi auto güçleri?

19.02.2009 11:05:46 tarihinde  Drözden  yazdı!


Sayın Nisus,
sorunuzun cevabını Ansam verdi.

Nejat ağbinin soruları çok anlamlı idi, size evet şu daha güçlüdür demek yerine işin düşünce sistemini aktarmaya çalışmıştı.

Güç düşünülerek oto veya bolt tüfek seçilmez. Amacımız güç ise bir üst çapın otomatiğini veya bir üst grainle yapılmış dolumları seçeriz sorun biter . Aslında bitmez biliyorsunuz ülkemizde otomatik yivli tüfeklerin taşıma ruhsatları hakkındaki sorun halen devam ediyor.
Tüfek amacına, yani avına göre seçilir, ya da tamamen keyif için.
Sizi kırmadığımızı umarım.
drözden

Bolt action ile semi auto güçleri?

19.02.2009 11:37:57 tarihinde  Cem GÜLEÇ  yazdı!


Sevgili Ansam,

Senin içinde olduğun soru-cevap ve tartışma bölümlerine yazı yazmak bana büyük keyif veriyor.

Konu aslında öyle matrix şifreli sitelere girmedende anlaşılabilir.

Geçmişte ve bugün acı tecrübelerle görülmüştür ki,bir yarı otomatik yivli tüfekten atılan mermi 800-900-1000 mt lerde insanlara isabet edebilmekte ve öldürebilmektedir.

Yarı otomatik yivlilerin mermi yolları ve enerjileri,boltlara göre düşük olsada,tüfek usta ellerde istenilen mesafelere sıfırlandığında,atılan mermi beklenen amacı vermektedir.

Aslında konunun biz avcıları ilgilendiren kısmı,bu beklenen amaç,kelimesinde gizlidir.

Söz konusu eğer, işkembe-i kübra mesafelerden atış değilse,yarı otomatik,yivli,yivsiz pompalı,pompasız bir tüfeğin bize avda vereceği sonuç aynıdır.

Konumuz eğer yivsiz tüfeklerle avlanmaksa ve 100 m.den tavşan ve 200 m.den domuz vurmayı planlamıyorsak,bu bahsi geçen gaz kayıpları avı ele geçirmemizdeki ilk 20 önemli faktör sıralamasına bile giremez diye düşünüyorum.

Aslında konunun ta en başından beri Sevgili Nejat abinin anlatmaya çalıştığı,benimde desteklemeye çalıştığım şey buydu.

Yoksa mühendislik hesaplarıyla,saçma ve kurşun hızlarında bir fark ortaya çıkmaz,diye bir şey söylemedik.

Sevgiler

Cem GÜLEÇ

Bolt action ile semi auto güçleri?

19.02.2009 12:04:36 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


sevgili Cem duruyosun duruyosun bombayı patlatıyorsun...

Y.otomatik-tam otomatik ...Tüfeklerin ve bizim 30-06 ve 308in çıkış sebebi askeridir Cemcim..Y.oto bir tüfekle 1300yrd.da bu tüfekler insan öldürmüşdür...Av hayvanıyla insanı karıştırmamak var gibime geliyor...
bilirsinki keskin nişancı tüfeği dünyada kurma kollu sınıfıdır...
Bir ne hikmetse bizde
DRAGANOV (KANNAS)kullanılır...Rusun bu tüfeği çıkarma sebebi kendi sitesinde yazdığı..ak-47nin etkisiz kaldığı baskınlarda yada saldırılarda daha ön saflardaki askeri korumak...

y.oto yivli av tüfeklerinin güzelliği ard arda atış yapabilmesi..Yani domuz avı için çok ideal...Ama şöylede bir gerçek var...Yeni yaşadığımız...browning bar2 gold..225yrda ..av ala geyik...2 el atılıyor 2 çekirdekde ciğerleri deliyor geçiyor...hayvanı 500 mt..ilerde bulunuyor...Tabii herkes ilk elde kalmasını beklerken birde sitres içinde ormanda av arayınca
çok aradık boltu...Daha sonra yine aynı yer bu sefer avlakçının tüfeği değil..308 sauer boltla dahada uzak bir mesafeden ki ..50 mt daha fazla...Hemen hemen aynı atış av olduğu yerde kaldı...bu arada fişeklerin 2.side norma 180gr..

Bolt action ile semi auto güçleri?

19.02.2009 12:25:29 tarihinde  Cem GÜLEÇ  yazdı!


Sevgili Ansam,

Örneği verirken amacım av hayvanı ve insan kıyaslaması yapmak değildi.

1000 m.lerde söz konusu yarı otomatik yivli tüfek bir insanı öldürmeye yetmektedir.Tüfeğin yapılış amacı önemli değil,yazdıklarım ülkemizin acı tecrübelerinde vardır.Senin yazdığın gibi dünyada ama savaşlarda ama çatışmalarda örnekleri görülmüştür.

Eğer yivli yarı otomatik av tüfeği hareketli ava bir kaç seri tüfek atmak için alınıyorsa,(özellikle domuzda )bu avantajı,şayet varsa mermi devavantajının çok önüne geçer.

Sevgili Doktorumuzun dediği gibi,gerekirse çapı,mermi grainini değiştirir,gücü bu şekildede yükseltebilirsiniz.

Birde senin verdiğin ala geyik örneğinde,merminin hayvanı delip geçmesi yarı otomatiklerin gaz kaçağı nedeniyle mermilerinin hız kaybetmesi teorisine biraz ters gibi geldi bana.

Sevgiler

Cem GÜLEÇ

Bolt action ile semi auto güçleri?

19.02.2009 19:58:32 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Ala geyik için mesefa çok iyi hem kollu hem y.oto için...işin ilginç kısmı ilk fişeği yiyip koşması 2 fişekde dahada hızlanması...El dürbününden bakarken 2 çekirdeğinde tahmini vurduğu yer çok belliydi...Hayvan ormanda baya sitres yarattı..

Ama hemen hemen aynı mesafede yine ciğer atışı ve bolt tüfekle av olduğu yerde kaldı..

aradaki fark tahribattı...Yivli tüfekler 100-200 mt..çoğu çap uç ne olursa olsun deler geçer...mesafe çok idealdir...

Y.otoda hız kaybolmuştur delip geçmiş..Ama kollu tüfek
ciğer keyfimizi çok bozmuşdur....

Ama serbest olursa bir gün y.oto yivli orman avları için en ideal silah
Artık konuşmaya bile gerek yok 308 win.y.oto için çıkarılmış çaptır..Bu çapın kullanılması çok idealdir..Fakat iyi fişek bulmak tek ayrıntısı...yakın atışlardan sonra çok domuz aranır....

Bolt action ile semi auto güçleri?

19.02.2009 22:56:17 tarihinde  ŞİNASİ UYAR  yazdı!


Askerde kannas 5,6 ay kullandım çok hafif bir silah yanlış hatırlamıyorsam şarjörü 10 fişek alırdı, eğer kurma kollu olsa ilk çatışma anında hiç bir faydası olmaz karşıdaki adam size seri atış yaparken hiç şansınız olmaz ,ne zaman kendinizi siper arkasına alacaksınız o zaman atış yapacaksınızki verimli olsun, ama kınasın her atışdan sonra mermiyi alması bence avantaj nedeni karşıdakine atış yaparken oda bir saklanma ihtiyacı duyacağından size o arada kendinize bir siper bulmanıza yardımcı olacağından dolayı tercih edilmesi doğrudur.Bu anlattığım yürüyüş yaparak dağ taş gezen askerler için geçerli.
Saygılarımla

Bolt action ile semi auto güçleri?

19.02.2009 23:43:40 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


evet Şinasi bey o yüzden nişancı tüfeği değildir zaten ..Sadece bizde o iş için kullanılır...

nişancı mantığınca zaten ilk ateşi yiyen nişancı olmaz...:)Bu yüzden tüm nişancı tüfekleri hız-güç kaybı olmasın diye kurma kolludur...

Bolt action ile semi auto güçleri?

20.02.2009 10:46:09 tarihinde  Cem GÜLEÇ  yazdı!


Sevgili Ansam,

Bizim Halil i de bu Alageyik yakmıştı zaten...

Sanırım senin başınıda ağrıtacak.

Bu sefer öyle karışık yazmışsınki Hakan abi, 70 lik rakıyı tek başına, içip klavye başına geçse yine sana rakip olamaz:)

Y.otoda hız kaybolunca,mermi neden avı delip geçiyor?

Yavaşlayan merminin avın içerisinde kalması gerekmez mi?

Eğer yivlilerin çoğu 100-200 m.de avı delip geçiyorsa,burda neden bolt u,bar ı tartışıyoruz.Avı delip geçen merminin üzerindeki enerjinin bize ne faydası var?

Avı delip geçen aynı grain ve çekirdek yapısında mermiler neden farklı tahribatlar yapıyor?

Aslında Sevgili Nejat abinin en başta açtığı konuyla ilgili daha fazla yazmak istiyordum ama malum sebeblerden dolayı konuyu derinleştiremedik.

Ben,
bizim meralarda,
bizim avlanma şeklimizde,
bizim atış mesafelerimizde,
12 numara yivsiz,tüfeklerin hala rakipsiz olduğunu düşünüyorum.

Vakit bulduğumda bunun sebeblerini kendimce açıklamaya çalışacağım.

Sevgiler

Bolt action ile semi auto güçleri?

20.02.2009 13:19:57 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Sevgili Cem 308 win için alageyik çok küçük bir av mesafeninde yakınlığı göz önünde bulundurulursa....Karacayı Rifled slug namlu ve sabotla vurmak gibi bişey...

sevgili Cem yivli tüfeklerde 200mt.gibi yapılan atışlarda av uçlarıyla bile çekirdeği ele geçirmek nerdeyse imkansız..Deler geçerler...Ama burda öldürücülüğü belirleyen..Çekirdeğin hızı....delip geçme esnasında hızla paralel güç ortaya çıkar bu güç..ette ve organlarda büyük tahribatlar yapar...Eğer hız düşerse girdiği yerde çıktığı yerde bir kurşun kalem kadar kalır...Av uzun deparlar atar...Hele bu iş dağ avındaysa avı belki bulamıya bilirsin bile...Hala gidiyor o muflon :)

Bolt action ile semi auto güçleri?

20.02.2009 13:28:55 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


12 tüfek evet haklısın istanbul ve Trakyada...Ama Türkiyenin genelinde yetersiz...Çünkü ormanlık alanımız çok az.....
Domuz avında çözüm y.oto yivli..

Bolt action ile semi auto güçleri?

20.02.2009 16:46:36 tarihinde  Drözden  yazdı!


Sevgili Ansam,
kalem ve cetvel kullanarak avın üstüne kırmızı bir nokta koysak ve atılan her çekirdek o noktadan girse bu çalışma yine de oto- bolt için öldürücülük- güç modeli olarak kullanılabilirmi. Modelde, hele hareketli bir av hayvanında açı faktörü nerde . Adli tıpta teorikman sağ el işaret parmağının ucundan giren bir merminin gücü yetse kafayı göğsü,karını bacağı geçip sol ayak başparmağından çıkabileceğini öğretirler. Senin kaçan geyik modeli bana biraz zayıf geldi, bana cilindirik şok al..
sevgiler.

Bolt action ile semi auto güçleri?

20.02.2009 17:24:40 tarihinde  Cem GÜLEÇ  yazdı!


Sevgili Ansam,

Yivliden anlamıyorum diye,yine bir sürü şey yazıp aklımı karıştırmaya çalışıyorsun,gibi geliyor bana.

Üstümüzdeki montun miflonundan başka bi şey görmedik diye,muflon uda arada yedirdin bize:)

Ben tüfeklerin durdurma gücünün avı delip geçmeyen mermilerde daha fazla olduğunu duymuştum.

Hatta bu sebeble,tehlikeli avlarda ve yeterince yakın atışlarda,iyi mantarlayan yumuşak uçlu çekirdeklerin seçildiğini,bu mermilerin gerektiğinden hızlı olmamasınada dikkat edildiğini sanıyordum.

Neyse elbet Hakan abim gelecek buraya...

12 numara tüfekle domuz avına gelecek olursak...

Bir kere bizim meralarda neden yivli tüfek iyi değildirin ilk mantıklı açıklaması,

Av ile mermi yolu arasında arazi yapısından dolayı mutlaka ufak,tefek engeller olur.(Çalı,çırpı,dal,filiz.)

Yivlinin altın kuralında,av ile mermi yolu arasında,merminin çarpabileceği hiç bir şey olmamalıdır.

Mermi yüksek hızı ve yapısı gereği en ufak bir çarpmada sekecek,parçalanacak,hedeften uzaklaşacaktır.

Ama bizim ilkel su borusu 12 numara tüfeklerimizin attığı 400-500 grainlik fişekler,önlerine çıkan çalı,çırpıdan etkilenmeden hedefe ulaşacaktır.

Avcılık hayatımda,0-50 metreler arasında,yukarıda bahsi geçen bitki örtüsünde,12 numara bir kurşunla iyi yerinden vurulup ,fazladan bir kaç adım atan bir domuza rastlamadım.

Bu sadece avantajlardan biri,fırsat buldukça yazmaya çalışacağım.

Saygılarımla


Cem GÜLEÇ

Bolt action ile semi auto güçleri?

20.02.2009 17:27:57 tarihinde  Cem GÜLEÇ  yazdı!


Hakan abi kusura bakma,yazdıklarını geç farkettim.

Demek Alageyik hikayesi senide pek memnun etmedi:)

Sevgiler.

Bolt action ile semi auto güçleri?

20.02.2009 19:46:50 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Hakan abi dediklerinde çok çok haklı olabilirsin...Fakat unutmaki 40 cm içinde çekirdeğin değdiği heryer ölümcüldür...Sonuçda kesilmiş bir et var...Görsel olarak bu çok rahatlıkla anlaşılıyor

Sevgili Cem evet çok haklısında kullandığımız mesafelerin yakınlığından dolayı mantarlaşma olsada ki daha önceki konuda ve deneyimlerde gördük ki 5-200 mt arası genelde çekirdek bulamıyoruz...

Bu arada tehlikeli avlarda ve afrika avlarında delip geçecek fişekler kullanılıyor...Mesela bizim alageyikde bulgarda kullandığımız norma afrika serisiydi...

Bu arada mermi yolu temizliğine kesinlikle hem katılıyor hem katılmıyorum...Daha geçen hafta domuzu dürbüne almama karşın domuz virajda kayboldu taş çatlasa 70mt mesafedeydi..Viraj zerenikalıkla doluydu...Domuz vurulmaz diye atmadım...
Ama geçen sene böyle bir durumda 300le tetik kesmişdim domuz düşmüşdü...Geçen hafta atmadım..
Elimde 12 tüfek olsaydı kesinlikle atardım...

Bolt action ile semi auto güçleri?

20.02.2009 20:14:51 tarihinde  Drözden  yazdı!


Sevgili Ansam,
40 cm içinde çekirdeğin değdiği her yer ölümcüldür olayı nasıl yani...
Biz 1 yıl 375 H H ile domuza ters geliyor bi 30.06 alsam ağbi diye dalga geçtik. Domuzun kalçasını iki kalçayıda kıracak şekilde geçmişti, domuz bizi ormanda gezdirdi. Aynı 375 , 286 metreden dev gibi bir azılıyı kazan dairesinden vurunca olduğu yerde döndürdü, ne diyorsan o ağbi dedik. İnanmazsın azılı size yar olmam len ben ... diye vurup dişini kırdı.
En öldürücü uçlar listesine bak halen Winchesterin en ucuz soft pointleri halen ilk beşte.
1. Uç fragmente olmayacak,
2. 2 omuzu kırabilecek ve hayvandan çıkmayacak bir mantarlaşma kapasitesi olacak.
300 mt ye kadar balistik katsayı boattail vs çok önemli değil.
3. Şüphesiz iyi bir grupman verecek,
4. Sarı kurbağa zehirine batırılmış olacak...
Ormanda kaçan geyik modeli için,
5. Cilindirik şok isterim ben, her şokum var o yok

Bolt action ile semi auto güçleri?

20.02.2009 20:15:46 tarihinde  Drözden  yazdı!


alsam= alsan

Bolt action ile semi auto güçleri?

20.02.2009 23:33:43 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Sevgili Doktorum sende arada Metin Menderes gibi sistemleri kapıyorsun...

40 cmlik bölge neresidir yahuuuuu..Avın neresine tüfek atarsın...?
Sen anlatıyon kıçını kalçasını...göğüs çizgisi ön kol kol başı arası değilmidir 40 cm...

2 omuzu kırıp çıkmaması çekirdeğin senin açılarla alakalı olsa gerek..genelde bir baş kırılır çekirdek boyna yakın çıkar..bacağı sıyırır-bağırsak-karaciğer-yuhhh nasıl denk geldi 2 bacak....

berettaya uzun silindir var..

Bolt action ile semi auto güçleri?

20.02.2009 23:46:19 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


boss sistem lazım sana

Bolt action ile semi auto güçleri?

20.02.2009 23:53:35 tarihinde  Drözden  yazdı!


Bölge, kulak -- omuz ortası çizgi,,,
boss sistem al bana,
biz oralara atıyoruzda , domuz koşuyor ya , bazen kalçalara geliyor,
boss sistem isterim ben.

Bolt action ile semi auto güçleri?

03.03.2009 00:20:35 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Browningler geldi MKEK ye müdür beyle görüşüp boss olan varsa..bossu çıkarıp sana hediye edicem..Metin mendersin arası çok iyi müdür beyle :)

Geri Dön   |     |   Cevap Yaz

 Copyright © 2002  Bu Site Yavuz Bilgisayar Tarafından Yapılmıştır.
Sitede Yayınlanan Makalelerin Yazar Ayrılsa Dahi Yayınlanmasını Kabul Etmiş olmaktadır.

 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16