Ana Sayfa
Biz Kimiz
Fotoğraflar
Tartışma
Soru Cevap
Sohbet Odası
Av Yemekleri
İlk Yardım
Arşivdekiler
Av Hukuku
Av Turizmi
Yivli Silahlar
Yivsiz Silahlar
Fişek Bilgileri
Atış Bilgileri
Av Hayvanlarımız
Yerli Silah Sanayi
Yabancı Silah Sanayi
Anket Sonuçları
M.A.K. Kararları
İletişim Kuralları
Linklerimiz
İletişim

Ana Sayfa | Biz Kimiz | Fotoğraflar | Tartışma | Soru Cevap | Sohbet Odası | Av Yemekleri | İlk Yardım |Arşivdekiler
Av Hukuku | Av Turizmi | Yivli Silahlar | Yivsiz Silahlar | Fişek Bilgileri | Atış Bilgileri  |İletişim | Av Hayvanlarımız 
Linklerimiz | Yerli Silah Sanayi | Yabancı Silah Sanayi | Anketler ve Sonuçları | M.A.K. Kararları | İletişim Kuralları Üye Adı :
 Şifre     :


05.07.2015
Aktif Kullanıcı :79
Toplam Üye :20975
Toplam Ziyaretçi :11419302

Cemiyet Haberleri

 
   Sevgili Türkiye Avcıları camiamıza duyurmak istediğiniz her türlü haberi bize bildirmek için tıklayınız..Ünlü Avcılarımız

Bölümün Devamı için

Haberin Devamı >>>


Basında Türkiye Avcıları

Türkiye

Haberin Devamı >>>


İndirim Yapan Firmalar

Bu bölümde yayınlanmasını istediğiniz

Haberin Devamı >>>

Yönetim

GÜHER ŞİİR KÖŞESİ

BEN AV

Haberin Devamı >>>

İsmet GÜHER

ESKİ KALEMLERDEN

BEŞPARMAK

Haberin Devamı >>>


GRUP İLETİŞİM KURALLARI

Haberin Devamı >>>


AVCILIĞIN BASAMAKLARI

Haberin Devamı >>>

Derleyen:Emin GÜRBÜZ

Sürdürülebilir Avcılık

Sürdürülebilir Avcılık: Avcılığın yen

Haberin Devamı >>>

Emin Gürbüz

YÖNETİM KADROMUZ

Haberin Devamı >>>
 

 Konu  tartıþma : 455 Cevap 

  Cevap Yaz  

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

10.11.2005 15:36:43 tarihinde  Labrador  yazdı!


Değerli arkadaşlar;
Şimdiye kadar incelediğim bu konularda forumlarda nedense hiçbir sonuç alamadım,tutarsızlık gözlenmekte,benim tüfeğim iyi deyip başka markalarla kıyaslama yapmanın tamamen yanlış olduğu kanısındayım.her markanın bir kalitesi bir ava gidişi vardır(her yönde).bir arkadaş ben a marka yı kullanıyorum iyi diyor öbürü ben b markayı kullanıyorum iyi diyor peki neden?
Bu durum kesinlikle doğrudur.tüfeğin vurmayanı yemeğin yenmeyeni olmaz, herkesin düşüncesine saygım var.önemli olan tüfeğe ayak uydurmak(heryönde) ve avına göre dikkatli kullanmaktır(heryönde).bu durumlar gerek fişek seçiminde,gerek namlu,şok seçiminde etkin hale gelmektedir.bu faktörler avın durumuna yani sıcaklık,gittiğim alana göre mesafe(arazi şartları) hayvanın büyüklüğü gibi durumlarda büyük farklılıklar gösterebilir.bu tip faktörleri iyi değerlendirip bir ava gittikten sonra neticenin olumlu olacağından şüphem yoktur.
Değerli arkadaşlar;
Bir avda kullanılacak mermi yi seçmek çok ama çok önemli bir unsurdur,hiçbir zaman düşük gramaj etkili yüksek gramaj etkisiz vs. şeklinde polemilere girmek tamamen yanlış bir anlayıştır.bugün bir magnum mermi yazın ortasında atılmaz bu tip fişekler ağır kış şartlarında ve + 5-6-7 dereceyi geçmemek şartıyla atıldıktan sonra performans alınabilecek fişeklerdir.normal tavsiye ettiğim sıcaklık 0 derecenin altıdır.bu sıcaklıklarda tabiiki 28 gr dahi atılabilir ama kimse iddaa etmemelidirki kaliteli markası dünyada duyulmuş bir magnumdan etkili olamaz.
Yaz aylarında kullanılacak mermi bildiğimiz üzere gayet düşük gramajdır,açık hava basıncına ayak uydurduğu ve basıncı düşük olduğu için yakın mesafelerde öldürme etkisi yüksek olan mermilerdir.bu mermilerde de dikkat edilecek unsur tabbiki hava sıcaklığıdır.
Değerli arkadaşlar;
Bir fişekte saçma sayısı çoğaldıkça(gramaj demiyorum) enerji azalır.buna şöyle bir örnek vereyim bir tane 45 gr 05 no mermi ile 45 gr 11 no merminin enerjisini düşünün?(bu durumu açıklamak tamamen detaylı bir durum olduğu için değinmeyeceğim)
Unutulmaması gerekli olan şudurki gramaja uygun saçma numarası seçmek ve atılacak mesafeye göre gramaj ve saçma numarasını değiştirmek en iyi neticeleri verecektir.
Fişek doldurma hakkında birçok mail aldım ama inanırmısınız kimseye de tavsiye etmedim.bir fişeği doldurmak öyle görüldüğü gibi basit bir konu değildir.şunu kesinlikle söyleyebilirim bir avı vurmada avcıdan sonra ilk iş fişeğe düşer. Bir mermide hız(m/sn) ve enerji( joule) kavramlarını başka bir forumda yeteri kadar açıklamaya çalıştım.bu testlere yani hız ve enerji testlerine bir çok örnek verebilirim ancak yivli silah lardaki deneme test sonuçları elimde mevcut bu durumda konumuzla uygun olmadığı için belirtmeyeceğim.
Arkadaşlar yeni aldığız bir tüfek isim yönünden kendini duyurmussa unutmayınızki o ürünü toplum tercih etmiştir.çıkacak bir sorunuda kesinlikle ön yargılı olarak hemen silaha maal etmeyiniz.bir silah arızasının kullanıcından kaynaklanması çok büyük bir olasılıktır.yurdumuzda üretim yapan silah fabrikalarının kalitesine diyebileceğim hiçbir sözüm yoktur.bundan 10 sene öncesine kadar üretim yapan silah fabrikası yada atölyesi sayısıyla şimdiki rakamları bir düşünün demekki şuan ayakta kalan dünya tarafından duyulan firmalar kalitesini ıspatlamış firmalardır.
Değerli arkadaşlar;
Bu açıklamalarımla bir çok arkadaşımı aydınlattığım inancındayım.umuyorumki bundan sonra aralarımızda marka savaşı olmaz ve herkes bazı durumlara dikkat edip uyguladıktan sonra yorum belirtir.( yazılarım tamamen şahsi düşüncem olup yanlışlarımın ve noksanlarımın bizzat şahsıma bildirilmesini rica ederim) Saygılarımla…
HAMZA TÜRKOĞLU

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

10.11.2005 17:01:58 tarihinde  Labrador  yazdı!


Ayrıca arkadaşlar bir konuya daha değinmek istiyorum;
Büyük numara saçmalı(2 ve üstü) fişeklerde kullanılması gereken şok 1 yada 2 no şoktur. Elde edilecek performans namlu boyuylada değişebilir.şunu söyleyebilirimki 71 cm ve üstü namlu boyu ve 1 yada 2 no şoklu bir tüfekte 0 derece civarlarındaki bir hava şartında yüksek gramajla yüksek performanslar alınabilir,bu şartlarda şok numarası büyüdükçe alınacak performans düşecektir.yani 30 metreyede 50-60-70-80 metreyede aynı ölçüleri kullanmak yararlı olacaktır.bu durum düşük gramajlarda ve düşük saçmalarda da aynıdır 3 yada 5 no şok düşük gramajlarda kullanılacak şoktur tabi ki bu durumda da namlu boyu önemlidir (dağılım için) yani sonuçta saydığım bu kriterler hepsi bir denge içersindedir.şunu unutmamalıyızki büyük saçmanın hava sirkülasyonuyla mücadelesi fazladır savrulmaz hemen yılmaz hızlı dağılmaz.sonucu toplayacak olursak kullanılan fişekteki saçma numarasına göre bile(saçma numarasıda gramajla dengeleniyor) şok ve namlu seçimi yapmak önemli bir unsurdur.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

10.11.2005 20:27:11 tarihinde  Alperduman  yazdı!


sayın hamza bey herşeyden önce verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkür ederim.Uzun zamandır tanıdığım avcılar içerisinde var olan bir tartışmaya göre, yabancı marka fişeklerlerin, bir kısmı bunların orjinal olduğunu, diğer kısmı Türkiyede kaçak olarak doldurulduğunu iddia ediyor. sizin bu konudaki fikirleriniz nedir?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

10.11.2005 23:15:00 tarihinde  Labrador  yazdı!


Değerli arkadaşım;
Çok güzel ve önemli bir konuya değinmissiniz.maalesef anlattıklarınız doğru yani çoğu Avrupa fişek yurdumuzda kopyalanmaktadır.bu durum benim için çok üzücü bir durumdur.orjinal ile kopya fişeği yan yana koyup 10 avcıya sorsanız 9 avcı bunu ayırt edemez.benim bu konuda tavsiyem alacağınız markaya kesinlikle güvenip bir performans testi yapıp karar vermenizdir. Soracaksınız ki siz nasıl anlıyorsunuz .Ben öncelikle alacağım mermileri toptan alıyorum ama ilk başta bir adet mermiyi parçalayıp içindeki malzemeyi ( barut ve saçma ) hassas terazi ile ölçüyorum , kapsülünün Avrupa kapsül olduğunu kontrol ediyorum tapanın plastik kalitesini elime alarak test ediyorum, kıvırmayı ve sıkıştırmayı dikkatle inceliyorum daha sonra araziye çıkıp 40 yarda mesafeye ( 35 metre ) 50 cm kare bir levhaya ayrı ayrı beş adet atış yaparım saçma dağılımını ve tesiri incelerim ve karar veririm ( atacağım mermi gramajı ve saçma numarası namlu boyu ve şoku ile orantılı olmak zorundadır ) elime olumlu bir sonuç geçerse o mermiden 1 yada 2 koli alırım çünkü her seferinde bu testleri yapma imkanımız yoktur. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Birde değerli arkadaşlar;
Tüfek seçimi hakkında birçok mail almaktayım. Sizden ricam bu soruları mail yoluyla şahsıma değilde sitede konu başlığı altında sorarsanız bazı arkadaşlarda yararlanabilir.Ama bu konuda benim sabit bir düşüncem vardır .Mesela bana gelen bir maili aynen yazıyorum. Süper Poze almak istiyorum hangi markayı ve hangi özellikleri tavsiye edersiniz. Değerli arkadaşlarım öncelikle alacağınız tüfeğin markasının kesinlikle önce Türkiye genelinde daha sonrada mümkünatı varsa Avrupa genelinde isminin duyulmuş olmasına dikkat ediniz. Daha sonra gözünüze kestirdiğiniz markayı elinize alınız ama kendinize şu soruyu sorunuz ben bu tüfeği hangi avlarda kullanacağım, şayet uzak avı hariç ( ördek, turna, kaz vs. ) yakın ve orta avlarda ( bıldırcın, keklik,çulluk vs. ) kullanacaksanız 65-66-68 cm namlu ve 3-5 şoklu tüfekleri elinize alınız daha sonra bu tüfeği iyi bir şekilde omuzlayıp yüzünüze alınız ağırlık unsuruna dikkat ediniz, ve ani reflekslerle tüfeğinizi sık sık yüzleyiniz ama yüzlerken iki gözünüzde kapalı olsun yüzledikten sonra uygun gözünüzü açınız eğer her seferinde üst bandı görmeden direkt arpacık gözünüze doğru bir hizada geliyorsa o tüfekle av kaçırmanız çok düşük olasılıktır . Ancak alacağınız tüfektede şu unsurların olması sizin için yararlı olacaktır. 1- Tek Tetik 2- selektörlü 3- Enjektörlü .helede yeni başlıyorsanız.
Değerli arkadaşlar ;
Bu konuda benim tavsiyem her zaman yerli tüfekten yanadır. Çünkü gerek maddiyatı gerekse garanti olayı her zaman bize destek vermektedir üstelik bir pozeye benim tavsiyem her zaman yedek namlu yaptırılmasıdır örneğin bir tanesi 76 cm namlu 1-3 şoklu diğeride 66 cm namlu 3-5 cm namlu olabilir Avrupa tüfeğe vereceğiniz parayla bu imkanların hepsini sağlayabilirsiniz .Şunu unutmayınızki AVRUPA DEMEK KALİTE ANLAMINA GELMEZ
( iyiside var kötüsüde )
Değerli Arkadaşlar
Bu tip konularda her zaman düşünce ve deneyimsel yardıma hazırım, sizlere bu anlatığım konularda yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
Saygılarımla… HAMZA TÜRKOĞLU

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

10.11.2005 23:44:25 tarihinde  UZAY  yazdı!


hamza bey çok güzel bilgiler bunlar ,hava sıcaklığından da bahsetmişsiniz fişek seçiminde, çok doğru: bayramda yaptığım bir test atışı şöyle idi:50m mesafe ,80 cm-100 cm beyaz kartona 76 cm otomatik full şoklu huğluyla 32 gr 5 nolu saçma 59 isabet kaybetti, 40 gr semi magnum 45 adet adet isabet kaydetti hava sıcaklığı 20 derece civarındaydı.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 13:00:06 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


full yada i.mod şoklu bir silah ile federal yada remington gibi üreticilerin ördek+kaz mühimmatı ile başarılı sonuçlar elde edemezsiniz.Üreticiler iri tane ile cl+im.cl+mod...önerirler sebebi iri tanenin namlu çeperinde fazla sürtünüp namludan çıkarken savrulmasıdır ki bu yüzden yüzü yol şeklinde saçmalar (t.i)çıkarılmıştır.ayrıca atış testleri sizin de bahsettiğiniz gib 40 yrd ve remington wingmaster 870 ile yapılır.yanlız testler bir düzlem doğrultusunda yapılır 40 yrd ı yukarı taşıdığımızda full bir silahla 1# no yu kaza attığımızda yer çekimi kuvveti daha fazla olacağından savrulan ve ziyan olan saçma fazla olacaktır.bu yüzden kaz ve ördek avı cly+i.cly+mod. kullanımı tavsiye edilir full şok ile atılan atışlar genelde 40 yrd.a hindi fişeğidir oda kaplı fişektir saçma namluya hiç bir şekilde değmez..ayrıcxa remington 2003 yılında atağa geçerek hevishot fişeği yaratmıştır.normal fişek dendiği gibi 40 yrd da 86 vururken 3#no...6# no hevishot 211 adet vurmaktadır

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 13:09:03 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


yalnız amerikan fişeklerinde küçük ördek tabir edilen ördek cinslerine full şok kullanımı tavsiye edilir..ayrıca 80-100-150 metre gibi mesafelerde kaz yada ördek vurmak tesadüfdür 18 katlı bir binanın atında durup yukarı baktığımızda kargalar ve güvercinler aşırı küçük görünür bina 60 mt bile değildir :))
....magnum fişek+çelik alışımlı saçma gibi(steel shot) bu tarz fişek alırken avrupa değil amerikana biraz daha özen göstermek lazım diye düşünüyorum avrupada üretilen ürünlerin hız ve kuvveti bunlara karşı baya düşük..amerikanın kutusu 25 ytl (25 ad.) avrupanın 10ytl (25)

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 13:15:41 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


joule metric sistem birimidir 1joule= 981 gr dır.Saçmada basınç hesabı yapılmaz magnum değil super magnum olsa 1 tonu geçmez kuvveti ama tek kurşunda iş değişir 4216 kglik ürünler mevcuttur.150 mt.rede 1839 kg lik hala güçleri vardır.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 15:53:18 tarihinde  Labrador  yazdı!


Değerli arkadaşım;
Öncelikle bu konuda yorum belirtip arkadaşlara faydalı bilgiler verdiğin için teşekkür ederim.ancak tabii ki ufak tefek yanlışlarda oluşmamış değil.elimden geldiği kadar konuyu toplamaya çalışacağım.
Joule ve metric ayrı ayrı birimlerdir.konumuzdaki belirttiğimiz enerji kınetic enerjiye bağlı joule olarak hesaplanır JOULE bir enerji birimidir. yani belirrtiğin en son yorumunda yanlış ifadeler vardır.tabbi ki saçma basıncı ölçülebilir ve joule ile birimlendirilebilir ama sonuç ortalama bir sonuçtur,çünkü bir merminin içinde bulunan saçmaların hepsi aynı hız ve enerji ile çıkmaz.bu enerji birimi hakkında bir arkadaşımızın SAÇMA ÇIKIŞ HIZI VE ENERJİSİ başlığı altında açmış olduğu forumda bu konuyu formulleri ile anlaşılacak şekilde açıkladığıma inanıyorum o yüzden burada birdaha değinmeyeceğim.
Değerli arkadaşlar;
Elimizdeki tüfeğin tam bir şekilde özelliğini biliyorsak,atacağımız merminin bütün değerlerini tam olarak biliyorsak ve atıcılığımızada güveniyorsak 80 metre mesafeleri vurmakta tesadüf olmaz.bu mesafeleri devamlı vurmak tam bir profesyonellik ister.
Değerli arkadaşlar;
Yukarda daha önceki yorumlarda anlattığım gibi bir mermide gerekli şartları yerine getirirseniz her zaman en yüksek performansı alabilirsiniz.firmaların belirttikleri ölçüleri merak ediyorum hangi hava ve sistem şartları altında belirtmişler.mesela bende ilave şoklu tüfekte var silindir şokta 61 namlu oluyor ben bu namluyla nasıl magnum dolgu atabilirim?hiçbir zaman untmayınızki kullandığınız namlu boyu ile taktığınız şokun uyumluluğu çok önemli bir unsurdur.siz bu mermileri avrupada değil, türkiyede değişik hava şartlarında kullanacaksınız.
Arkadaşlar unutmayınızki büyük saçmalar namlu içersinde namluya basıncı fazla olur, o yüzden 0 no saçma grubuna(05-04-03 vs.) en fazla 2 no şok tavsiyemdir ama asıl tavsiyem 3 no şoktur(bu terimleri uluslar arası dilde değilde Anadolu dilinde yazarsak herkes daha iyi anlar) ama her halükarda da uzun namlu kullanmak performansı artıracaktır.
Değerli arkadaşım;
Saçma nın namluya değip değmemesi tamamen kullanılan tapa ile alakalı olan bir durumdur bir çok tapa çeşidi vardır ve bu değişiklik gidilecek ava göre seçim yapılır yani diyeceğim tefarruata dalacak olursak tapayı bile gidilecek ava göre seçmeliyiz.
40 yarda mesafeden super full şok 6 no saçma ile normal mermi 160 adet saçma yapıştırıyor 50cm kare lik bir levhaya aynı mesafeden hevishot ise 254 saçma yapıştırıyor bu durumda mermi seçiminin ve kalitenin açıklamasını yapıyor herhalde..
yerçekiminin saçma dağılımına etki ettiğini şahsen tasnif etmiyorum.ama tabii ki hızına etki edecektir.
Değerli arkadaşlar, bu bilgileri önce 20 senelik mesleki deneyimime ve 25 senelik avcılık tecrübeme dayanarak yazdım.her türlü yanlış ve noksanlarımın bizzat bildirilmesini rica ederim.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 16:12:03 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


fişek teknolojisinde 2 tür cetvel kullanılır biri metric sistem(joule)diğeri ingliz metric sistemi(pound)

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 16:20:07 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


öncelikle 80mt.ölçmek lazım dediğim gib 18 katlı bir bina 60 mt.bu messafeden sinek kadar görünen ördeğe kusura bakmayın kimse silah atmaz..bence mesafede yanılgı var

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 16:47:26 tarihinde  UZAY  yazdı!


bunlar çok güzel bilgiler,yalnız şu hevis fişek hakkında hiç bilgim yok nedir bunun markası acaba benim kullandığım en iyi fişek fedarel oldu bundan başka rc 2 ve chedit kullanıyorun önereceğiniz test ettiğiniz markaları bildirirseniz sevinirim .teşekkürler

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 17:08:43 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


remington HEVI-SHOT shotshell Türkiye distribütörü Sarsılmaz

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 17:13:14 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


hevi-shot shotshell şu an dünyanın en iyi av mühimmatı ismi kendi elinde başka firmalar kullanamıyo.remington biraz faşist bir firma olmasında dolayı sadece özel bir şirkete HEVİ-Shot ismin veriyor :))))

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 17:21:12 tarihinde  Metin eryüksel  yazdı!


Selam

bashıeri&pellagri kullanıyorum.

çok memnunum.

türkiye distrübitörü anlaroğulları av bayii.

saygılar...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 17:47:31 tarihinde  Zafer_YK  yazdı!


Remington Faşist bir firma olduğundan değil aslında bildiğim kadar Remington Amerika ordusuna ait bir firma olması gerekiyor belki bu yüzdendir. Aslında iyide yapıyorlar zaten 3-4 marka kaldı sahtesi çıkmıyan.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 17:47:56 tarihinde  Alperduman  yazdı!


B&P marka fişekleri bende çok kullandım.Fena değil yalnız şeffaf olanları sahte gibime geliyor.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 18:05:34 tarihinde  Metin eryüksel  yazdı!


selam alper duman

pellagri fişeklerin beyazı özellikle içi görünsün diye yapıldı.

ben daha sahtesine rastlamadım ama şunu beliteyim direk ihracatçısından alıp kullanıyorum..

başımdan geçen bir olayı anlatayım.
geçenlerde vitrinde hull marka fişek gördüm.tabi atladım hemen.
içeri girdim fişeklere bakmak için kutusu falan aynı.allahtan satıcı insaflı çıktı.ne hullu abi YFS dedi.

anlatmak istediğim bu yfs piyasaya girdi fişeklerin ne olduğunu çözmek zorlaştı. Adamlara isim veriyorsun sipariş ediyorsun istediğin markada isimde fişeği yapıyorlar sana..

saygılar ....

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 18:06:16 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


evet fbı+swat+yerel polise silah ve mühimmat veren bir firma.kurma kollu mekanizmayı bulan Elefhalet remingtondur yani adam bulmasaydı hala ağızdan dolmalarla avlanıcaktık.KIsaca amerika kıtasının en eski firmasıdır hatta bütün ürünlerinde ve reklamasyonda faşist yanlarını ortaya koyarlar ve amerika dışında diğer silahlar üreticileri gibi üretim yapmazlar.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 18:11:15 tarihinde  Labrador  yazdı!


Değerli kardeşim uzay;
Yukarda belirtmiş olduğun deneme atışalrında kesinlikle eline sağlam bir sonuç çıkmaz,çünkü 20 derece sıcaklıkta 34 gr ın üstündeki fişeklerde deneme atışı sonrası alacağın sonuç net ve kesin bir sonuç olamaz.atmış olduğun 42 gr fişek tam bir soğuk kış dolgusudur.sıcak havada bu mermi açık hava basıncının fazlalığından dolayı savrulur ve hedefe az saçma değer ama dikkat et etkiside 32 gr den fazla olur.hiç bir zaman deneme atışlarında karşına 80 e 100 gibi hedef te dikme çünkü bu ebatlarda saçma atabileceğin hayvan yok.tavsiyem 50 cm karelik bir levhadır, ve bu testleri 35-40 metre mesafelerde uygula.üstelik 20 derece sıcaklıkta 32 gr 5 no mermi 76 cm full şokla atılacak bir mermi değildir alacağın sonuç seni kandırır. Saygılar….
HAMZA TÜRKOĞLU

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 18:14:56 tarihinde  Labrador  yazdı!


Değerli kardeşim ANSAMSELCUK;
Bu konu başlığı altında vermiş olduğun bilgilere,yapmış olduğun desteğe,kurmuş olduğun diyaloğa ve göstermiş olduğun ilgiye TEŞEKKÜR EDERİM….
HAMZA TÜRKOĞLU

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 18:20:37 tarihinde  Labrador  yazdı!


Metin bey;
pellagri kullandığım mermiler arasındadır şimdiye kadar kopyasına rastlamadım,kopyalanması birazda zor bir mermi,herkesede tavsiye ederim.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 18:52:13 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Hamza Bey ben teşekkür ederim..sorucevap bölümünde..rifled slug ne demektir başlıklı formu incelerseniz sevinirim.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 18:55:00 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Ayrıca remington mühümmatında sahtesi mevcut..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 18:59:15 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Hamza Bey mühimmata anladığım kadarıyla özen gösteren bir kişisiniz.
http://www.federalcartridge.com/default.asp?br=1

bu adresten balistik programını indirin çok hoşunuza gidicek.ilk sayfada hemen görüceksiniz.
yivli +yivsiz+tüm mühimmat çevirileri mevcut

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 19:31:07 tarihinde  UZAY  yazdı!


arkadaşlar, benim için çok değerli bilgiler bunlar ,daha öğreneceğimiz çok şey var anlaşılan.Benim ördek avı yaptığım yerde avlanmak çok zor hayvan genelde yüksek geçiyor,genelide büyük ördekler tahminim 40-60 m civarı sadece yağmurlu havalarda 30-40mühreyle biraz alçaklaştırabiliyoruz hayvanlar deniz- dalyan arası giçişler yapıyorlar.dolayısıyla bu mesafeden randıman alabilecek yollar alıyorum,iki tüfeğim var ikiside huğlu marka,s.poze olan magnum 71cm ve yedek namlu yaptırdım 76 cm tam şok.y.otomatik tüfeğimdede 71 cm ve 76 cm mobil şoklu namlularım var.adanadada hava sıcaklığı 5-15 arasında oluyor , siz olsanız bu ördeklere hangi tüfek, kaç gr ve hangi namlu,hangi şokla bunları vurmaya çalışırdınız.yani elimdeki malzemelerle helva yapmaya çalışıyorum.verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum....kolay gelsin

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 20:02:19 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Trakya genelinde olduğu gibi ama bizde bu dediğiniz mesafelerde gelmezler..özellikle akşam geçitlerinde yanınıza yapışı verirler...ama dediğiniz gibi havanın orda sıcak olması ördek avını etkiliyo yemlenti bol, ne mühreye nede sese kanmıyor..İşiniz zor..ama açıkcası sıcak havalarda özellikle dönüş ördeği avlaya bildiğimize göre ya mührelerde yada düdükte problem var..
Neyse tüfek seçimine gelirsem otomatiği alırdım i.c yada mod.şok ile remington premier hevi-shot high velocity magnum turkey özellikle hindi diyorum 40 yrd da su kuşu avı fişeklerinden daha toplu gidiyor.ayrıca mobil şoklu tüfeklerde alelade bir full şok ile remington hevi-shot kullanmayın remington tüfekler dahil hevi-shot kullanırken
özel full şoku kullanmak lazım.Namlu ağzını bozarsınız.ama illa ördek fişeği diyosanız hevi-shot nitro magnum waterfowl load var.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 20:11:15 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


açıkcası çok çeşit mühimmat var memleketimizde..mesela ben federal saçma atmam geneli çelik+düzeltilmiş yüzlü saçmalar yok tugsten ironmuş şuymuş buymuş.ama Kurşununu atarım..
baschieri-pellagrinin 4 MB Winter n.5 grains 589 lik saçma taşıyan ki sitesinden baktım iyi bir fişek magnum değil.magnum isterseniz mythos serisi var ama b&p kullanmış değilim..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 20:30:29 tarihinde  Labrador  yazdı!


selamlar;
evet doğru selçuk bey,belirttiğiniz gibi mühimmata çok ama çok önem ve değer veren birisiyim.belirttiğiniz siteler herzaman elimin altındaki(bildiğim)siteler,bende size biraz daha güzel balistik raporlu olan b&p nin sitesini tavsiye ederim.:)
sevgili uzay,o kadar anlattık artık karar vermen lazım hangi ölçüleri kullanacağına:))

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 21:22:35 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


benim önerdiğim site değil siteden indirebileceğiniz balistik programı
yivli tüfek tüm cal.+yivli tabanca tüm cal+atış tabancaları 22+ 17ler+slug+saçmalı fişek+yedek parçaları hıları +basınçları düşümleri...bilimum metric sistemlerden çeviriler rüzgar ayarlarının bulunduğu bilgisayarınıza kuracağınız bir program Federal 2005 Ammunition ballistics catalog

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 21:34:21 tarihinde  Ördekci  yazdı!


saygı değer ansamselcuk ve hamza bey
biraz önce magnum fişekte hangi tüfek başlığı altında açtığım forumda muhakkak düşüncelerinizi belirtmenizi bekliyorum
teşekkür ederim.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

11.11.2005 23:13:45 tarihinde  Kaan  yazdı!


Selamlar,
Ördek gibi yüksek ve sert uçan avlar için iyi ve tüfek iyi fişek. Bazı firmaların Türkiye için fişek ürettikjleri doğrudur ve bu fişekler orjinalleri kadar iyi dedğildir mesela B&P nin beyaz fişeği bunlara bir örnektir, Federal ve eğer orjinalini bulursanız RC nin JK6 35 gr. ını tavsiye ederim RC ninde şu anda piyasada bulunabilenleri Türkiye için üretilmiş ve görünüşte aynı olmasına rağmen çok farklı fişekler.

Yıllardır ördek avında bu fişekleri kullanırım ve deniz delta geçişlerindede sıkça avlanırım yani yüksek geçen ördeklere atış yapmak gerektiğinde de çok iyi sonuçlar aldım, tabiki fişek seçerken avcının atış alışkanlıklarıda önemlidir, örneğin Remington çok iyi bir fişek olmasına rağmen yavaş fişeklerdir, bunun nedenide uzun menzilli olmasıdır, bir fişeğin uzun menzilli olabilmesi için yavaş olaması ve saçmaların sürate dayalı olarak savrulmaması gerektiğini söylemektedir Remington firması, eğer böyle bir fişek kullanılacaksa kullanacak olan avcının verdiği önlemeye çok dikkat etmesi ve fişeğin hızını iyi değerlendirmesi gerekmektedir diye düşünüyorum.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

12.11.2005 03:22:19 tarihinde  UZAY  yazdı!


demek oluyor ki başarı ayrıntılarda gizli..av açılsın hepsini deneyeceğim sonuçlarınıda paylaşırız .teşekkür ediyorum

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

12.11.2005 13:29:53 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


sayın Kaan bey remington fişekleirndeki yavaşlığı kıyaslarmısınız ?Magnum bir remington kusura bakmayın 1400 fps ki bu 440 km ye kekabul eder nerdeyse tek kurşun hızı ben anlayamadım bu yavaşlığı

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

12.11.2005 13:37:30 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


federalin en hızlı hişeği 1500 fps

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

12.11.2005 13:42:07 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


allah aşkına yapmayın b&p yada rc yada fiocchi nedir...hala tek kurşunda gualandi kullanan 3 firma :)) bp nin 36 gr.404 km yapmayın allah aşkına

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

18.11.2005 00:12:57 tarihinde  Hasan AKSU  yazdı!


Sayın hamza bey merhaba yazmış olduğunuz bilgilerden ötürü teşekkür ederim, muhakkakki her avcının bu bilgilere vakıf olması gerekir, hiçte gözde ardı edilecek bilgiler değil yazdıklarınız. cümleten saygılar arkadaşlar

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

18.11.2005 15:32:26 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Değerli Arkadaşlar

Tüfek ve fişek seçiminde tek bir doğru olduğunu dşünmek bence büyük bir hata. Seçim avlanma tarzı avlanılacak iklim ve cografi koşullar avın durumu gib bir çok faktöre bağlı. Tek kurşun konusu av fişeklerinde en önemli icadların yapıldığı alan eger rifled olmayan bir tüfekle avlanıyorsanız grupman acısından muazzam sonuc veren Federal in truball kursunlarını tavsiye ederim. Bir de hız ve Basınç ölçüm teknikleri ülkelere göre değişim göstermektedir bunu verileri karşılaştırırken bu konuya bir de üretimde standardizasyona çok dikkat etmek gerekir. Bazı firmaların aynı marka model hatta aynı kutudan aldığınız fişeklerini ölçütüğünüzde çok ciddi farklılıklar ortaya çıkıyor hız ve basınç açısından.

Sevgiler
Tolga

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

18.11.2005 15:48:22 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Truball 1000 yılın en kötü mühimmatı lütfen soru cevap bölümünü inceleyin..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

21.11.2005 12:26:16 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Sevgili Selçuk Ben balistik testlerine katıldım gerçekten süper bir teknoloji Truball. Hele ki rifle slugların yasaklandığı ülkemizdeki domuz avcıları için.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

21.11.2005 12:56:56 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


amerikanın hangi eyaletindensizin önce onu sorıyım..? Ayrıca truball yineliyorum 1000 yılın en kötü mühümmatıdır...Değişik bişey ler yapmak için yapılmıştır...Federalin en kötü balistiğie sahip kurşunudur...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

21.11.2005 13:01:31 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


siz herhalde barnes sabot yada p 154 ss yada f127 ss yada federalin düz namluyla atılan yivli namlu için dizayn edilmiş fişeklerden hava kuvvetli ve düşümü az f131 rs hollow pointen bi habersiniz herhalde....Lütfen fişeklerin hızları+basınçları+ve düşümlerini inceleyin...truball kısa mesafede bek avında işe yarar ameikada ve yeme alıştırılmış geyik vurucaksanız ama avrupaasya domuzuna bu cılız haliyle zor..Keza bir barnes sabotun kutusunda bie ince derili orta boy geyik yazarken....

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.11.2005 15:34:05 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Selçuk Bey
Ürünlerimize gösterdiğiniz yakın ilgi beni çok memnun etti. Çok teşekkür ederim. Ben ABD de değil Türkiye de yaşıyorum. Eğer bana aşağıdaki mailimden ulaşırsanız sizlere önümüzdeki hafta bir kutu numune Truball göndermek isterim. Rifle olmayan bir tüfekle deneyip ve bizlerle neticelerini paylaşırsanız beni çok emnun edersiniz. Bence burada karşılaştırmalarımızda sabot slug ile diğer slugları birbirinden ayrı tutmamız lazım. Çünkü tamamen farklı tüfekler için üretiliyorlar ve Sabot Slugların testleri rifled tüfeklerde yapılıyor. Ben truball dan grupman açısından rifle olmayan bir tüfekle çok iyi netce aldım testlerde.
İlginiz için gerçekten çok teşekkürler.
Sevgiler
Tolga

tdulger@komandoav.com

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.11.2005 16:45:52 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


TOLGA BEY SABOTTAN DAHA İYİ SONUÇ VEREN SLUG FEDERALDE MEVCUT........F 131 RS

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.11.2005 16:56:18 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


tOLGA BEY BU DEDİKLERİNİZİ ZATEN BİLİYORUM BENİM ANLATMAK İSTEDİĞİM FEDERALİN ELİNDE ÇOK DAHA KUVVETLİ SMOOTH BORE(DÜZ NAMLU)İLE ATILACAK MÜHÜMMAT OLDUĞUDUR..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.11.2005 17:01:01 tarihinde  GİRİTLİ  yazdı!


av yasak hedefe atış yapacağız galiba
ya arkadaşlar lütfen ne fişeği ne tüfeği ya avcılık bitiyor yakında tüfeklerin ucuna misina bağlayıp balığa gideceksiniz

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.11.2005 17:32:54 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Evet sayın girit 1-2 sene avı kapıyacaklar...devlet 300 e yakın avlak kurup ülkesindeki avcıyı avdan men edicek biz biliyoruz...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.11.2005 18:35:13 tarihinde  Drözden  yazdı!


Ne ile ateş ettiğin nasıl ateş ettiğinin yanında çok ufak bir ayrıntıdır. Sevgiler.
drözden

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.11.2005 18:38:38 tarihinde  Drözden  yazdı!


Domuzun kalbini bulan bir 20 cal tek kurşun; şüphesiz her zaman, her yerde ve her ısıda domuzun barsaklarını parçalayan 12 cal 3 inch sabot veya rifled slug bir mermiden çok daha önce domuzu burnu üzerine düşürecektir.
Sevgiler.drözden

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.11.2005 19:29:15 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


tabii ki.öyle olacak
410 kafaya 308 yada 30-06 yada 338 gövdeye :))

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.11.2005 19:32:30 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Bu domuz avı sıkta sarpta kusura bakmayın 308 var bende gitmem boltaction...ama dersen önün açık böyle konya ovası olur..20 yada 410 yada ne derseniz 12 ve sabot domuzun hakkıdır..:)))

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.11.2005 22:45:17 tarihinde  Drözden  yazdı!


Şüphesiz 12 ve sabot domuzun hakkıdırda , karnından kalçasından veya bacağından vurulmak değil. Süre gelen tartışma boyunca ele alınan hep bu bu kadar düşer şu bu kadar kalkar. Bahsettiğiniz fişeklerle hangi arkadaş haftada yirmi veya daha fazla antreman atışı yapacak, isterseniz elinizde en pahalı, full rifled namlulu slug tüfeği olsun. Her zaman her yerde söylerim, Domuz avında tek bir fişeğe sevgili gibi bağlı kalınması en doğrusudur, bu fişek gücünü , düşmesini, mesafesini bildiğiniz paranızla tekrar tekrar alabileceğiniz, atarken acımıyacağınız bir fişek olsun. Hangi arkadaşımın omuzu 3 inch magnum bir tek kurşunun arkasında irkilmeden, patlamadan sakınmadan 10 veya daha fazla kez durabilir. Peki antreman atışlarının maliyeti ne olacak? Tabii bunlar anadan atıcı doğan keskin atıcı arkadaşlarımızın sorunu değil. Şüphesiz 12 şüphesiz tek kurşun ama bence bir adeti yivli fişeğinden pahalı olan sabot slug fişek değil. 2 3/4 veya omuzunuz ve cebiniz kaldırıyorsa 3 inch rifled tek kurşun, antreman antreman antreman.Benim gördüğüm en hızlı düşen tek kurşun, atıcının tetiği çekerken irkilerek yada tetiğe hatalı basarak namlu ucunu aşağı indirdiği anda namludan çıkan tek kurşundur. Bu federal , remington, winchester tek kurşunda olabilir. Ve yine döndük başa... Ne ile ateş ettiğin nasıl ateş ettiğinin yanında çok önemsiz bir ayrıntıdır. domuz avına meraklı bütün arkadaşlara önerim Pahalı olmayan orta kalite tercihen 2 3/4 rifled slug bir tek kurşuna bağlı kalıp , pahalı tüfek, pahalı fişek paralarını buna yatırıp bol bol atış yapmaları. 15 yılda 20-50 metre içinde her çeşit tüfekle, fişekle domuz kaçırıp buna şaşan kendim dahil o kadar çok insan gördümki, neticede yine döndük başa...sevgiler.drözden

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.11.2005 23:46:52 tarihinde  Drözden  yazdı!


Fişek tüfek şok seçimi konusunda özellikle ördek avı için daha öncede anlattığım bir anımı yine aynı keyifle yazıyorum. Geçmiş senelerde Eber gölünde mühre gerisinde avlanırken bir kaşık gaga erkek 15- 20 metre önüme kondu ben oturur pozisyonda idim. Konan kuşa suda iken atmayı yıllar önce yemin ederek bırakmıştım, onun için kamışların arasından kuşu keyifle izledim, kuşun benden uzunca bir süre haberi olmadı. Sonra beni farketti heyecanlı bir kalkış yaptı , bende ayağa kalktım zaten trap atıcısı gibi hazırdım. O yıl remington 11-87 kullanıyordum, fişeğim zannediyorum fiochi 34 gr 5 veya numara idi , şok maksimum mod olabilir, veya imp cly, hiç bir zaman mod üstü şok kullanmadım. 20 metreden başlayarak kuşa 3 atış yaptım, her patlamadan sonra kuş inatla yoluna devam etti, sanırım içinden benimle dalga geçiyordu. Derken bir hata yaptı benden 80-100 metre ilerideki arkadaşımın üzerine doğru yöneldi. Arkadaşımda, bazen kayığın suyu içinde yatan zaman zaman dayanak olarak kullandığı bir Rubus çifte vardı , dipçiği biraz çatlak 1-2 vidalı, hafif oynak bir tüfekdi. Şoklarının, mobil şokların full şokundan biraz daha dar olduğunu hatırlıyorum. Ördek 60-70 metreye çıktığında herhalde kurtulduğunu düşünüyordu ki Rubustan tupuff diye bir ses geldi , ördek havada balon gibi söndü, başı aşağıda düştü. Arkadaşın kışın ördekte kullandığı fişek bulabilirse 30 gram 6-7 no markasız fişek , bunları bulamadığı içinde çoğu zaman 7.5 28 gram trap fişeği kullanır. Ama ona Eberde ördeğin selam durduğu adam derler...yine döndük başa, sevgiler.drözden

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.11.2005 23:51:58 tarihinde  Kutsi  yazdı!


30 yıldır kimse çözemedi kimse kimsenin fikrine itibar etmez maksat muhabbet ise eyvallah her avcı benim ki iyi der av kapalı avcı mahsun avcı sakin avcı itidalli acaba dağlar avcısız mutlumu elbette değil çakllar ise hiç umutlnamasın .rasgele

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 03:58:14 tarihinde  Porta  yazdı!


Bencede domuz avı için en uygunu, fiyatı uygun ve her şartta kullanabileceğiniz ve bolca antreman yapabileceğiniz bir fişek seçmek olacaktır. Ayrıca merak ettiğim bir konu var,Sayın Drözden,Hangi arkadaşımın omzu 3 inch magnum tek kurşunun arkasında irkilmeden sakınmadan 10 atış veya daha fazla durabilir demişsiniz, şunu merak ettiğim için soruyorum,eski ingiliz avcılar nasıl oluyorda 8 cal yada hatta 4 calibre tüfeklerle avlanıyorlardı? Yanılmıyorsam 4 cal bir tüfeğin atacağı ortalama saçma 225 gram civarı dehşet bir ağırlık oluyor,sizce böyle bir kalibreye sahip tüfekle avlanmak mümkünmü?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 10:24:02 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Benim mesala omuzun dayanıyor..35,44 gr 3' bir slug fişek sanıldığı gibi 50-60 gr değil..:))
Sevgili doktorcuum 10 ytl federal f127 rs hem ucuz hem kaliteli...Yapma allah aşkına549 km çıkış 3735 kuvvet 150 mtrede 36,5 cm düşüyo ayrıca 150 mtrede 1492 kg kuvvete sahip :))

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 10:26:58 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


ördek avına gelirsek arkadaşın full bir tüfekle 6-7 no atmış tabii ki vuracak ördeği...aynı tüfeğe senin 34 gr 5 nonu koysa gene vurur :)) ama 5 nodan sonrası full ile işi zorlaştırır..E bide hava sıcak

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 10:29:24 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


yaaa böle işte başa döndük

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 10:33:15 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


gövde bacak boşluk..vs.vital şoklar var onlar ölümü baya kolaylıyor..2 hafta önce arka bacaktan vurdum 50-60 kglik domuzu 132 adım saydım hayvan bacak atıyodu...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 10:35:58 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


ayrıca ben kendi denediğim şeyleri yazıyorum kusura bakma fiocchi gualandi tek kurşunu kutusu 15ytl 10 adet var..federal 10 kağıt 5 tane var ben 5 taneyi alırım..Gidipte kalıp gibi kalan bir çekirdeğe sahip
kuvvetsiz bir hümimmat kullanmam..Sende bilirsin av fişeği öldürür...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 11:56:19 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


bide son 1 yıldır herhalde benim gazımlamıdır yoksa mühümmata artan ilgidenmi bilmiyorum domuza gittiğim 4 ayrı köyde fişekler super kalite hatta av sonrası muhabbetlere katılsanız şaşrsınız..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 11:58:40 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


o eskidendi canyoran..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 12:22:07 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


ayrıca domuz avında tek marka tek fişek olayına kesinlikle katılmıyorum..genelde 5o mt.civarı atımımız bu yüzden ilk 50 metrede düşen kurşun yok...koyarın vital sabot ardından power sabot ardından barnes mesafe uzuyacağı için özellikle dere düşüp karşı yamaya çıkan domuz için 4 ve 5 iş bitirmek içinde olabilir eğer o piskoloji ile başlamışsam buckhammer 20-30 kafa ya olur.yada açık arazi ise buckla başlar 3-yada 4 ü barnes yaparım..

magnum yataklı düz namludada federal 3' hollow point yada 2 3/4 remington slugger devamı hollow point olur..ava başlamadan önce araziyi iyi analiz edip mühümmatda iyi yorum yapmak lazım dediğim gibi 15-30 mt.arası attım sıkıda domuza 132 adım sonra buldum

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 12:27:26 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


75 mt.den sonra en fazla düşen mühümmat truball serisi.....

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 13:22:39 tarihinde  Labrador  yazdı!


Selamlar;
Birde aslında şöyle doğru bir konuyada değinmek lazım ki konu da ,her tüfek her mermiyi sevmez(bu genel tabiri).ne yazıkki bu durum doğrudur,bunun en büyük nedenide namludur(iç ve uç şoklama+namlu kalitesi kromaj,sertlik vs..) yani sonuçta deneye deneye doğruyu bulmak bu konuda prensibimdir,her zamanda devamlı olarak sabit düşünceye bağlı kalmak zararlı olabilir.
60 metreden bir ördek atıcıda iyi olduktan sonra çok rahat vurulabilir(taban her halükarda mermiye dayandırılamaz)hava şartları uygun olduğu müddetçe belirtilen mesafeden daha uzak mesafelerde bile etkin bir mermi ile yüksek verimler alınabilir.
Saygılar….

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 13:36:57 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Tabii ki..ben kendi kullandıklarımı ve bildiklerimi yazıyorum...Mesela ben kaza iri saçma atmam kısa namluyla ava giderim 66cm ..tarla avı yaparım geçit kesmem...Ama kaz kanat kesdimi kafama konar nerdeyse...bunun gibi mesela derler kaz mühreleri dağınık koyun hayır yanlış yemlenen kaz ayrılmaz...koyun sürüsü gibi birlikte otlarlar...:))

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 13:37:55 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Tabii ki her avcı silahını bilmek zorundadır...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 13:39:48 tarihinde  Labrador  yazdı!


Birde merak ettiğim için soruyorum,acaba aramızda +5 dereceyi geçmemek şartı ile 28 gr 7 no saçma ile 50 metreden bir ördek büyüklüğündeki levhaya attığınızda nasıl bir etki ve tesir oluşuyor,hiç deneyen varmı acaba?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 13:44:04 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


mesafe uzak...+5 derece
adamlar 36,5 dan 6 no ile dünya kadar saçmayı levhaya vuruyo ama normal bir mühimmat yaparmı ..?Deniycem yarın..Bilgisayar kasası olurmu ...? üstüne ördek

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 13:48:38 tarihinde  Labrador  yazdı!


:)) tabii olur.ben zamanında denemiştimde, acaba sizinkide aynımı çıkacak(franchi 76cm full ve 66 cm 3 no şok, denemiştim)

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 13:55:00 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


51+61+66+ 71+76 namlu
full ile 6 no hevi shot atıcam
kesin levha dağılacak
sonra normal full ile cheddite 6 deniycem

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 13:55:59 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


tabii işin espirisi 1 yana 71 namlu ile atıcam

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 14:10:13 tarihinde  Drözden  yazdı!


Sevgili Porta,
sorunun şöyle bir örneği var, yıllar önce topkapı sarayının silah bölümünü gezerken benim boyumdan 50 cm kadar uzun ( ben yaklaşık 180 boydayım ) bir haclı kılıcı görmüştüm, sapı yarım metre kadardı. Bizim padişahların at üstünde gürzlerle saatlerce savaştığı da anlatılır. Domuz avında şanslı iseniz 5 bilemedin 10 fişek atarsınız buda başınıza 4-5 avda bir gelir. Böyle bir durumda 3 inch bir tek kurşunun tepmesini hissetmezsiniz bile. Benim anlatmaya çalıştığım konu bu fişekten antreman için kaç tane atabiliriz. Kesenize uygunsa ve omuzunuz kaldırıyorsa haftada 20 adetini antremanda harcıyabiliyorsanız tabiki alın atın şiddetle öneririm. Ama antremanı sakın unutmayın hiç bir tek kurşun hatalı tetik düşürmekten etkilendiği kadar havadan yada mesafeden etkilenmez. Sevgiler.drözden

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 14:14:09 tarihinde  Drözden  yazdı!


Ördek olayındaki anlaşılamayan konu, arkadaşımın ördeği 60-70 metreden düşürmesi değil, benim 20-40 metreden 3 atışla ördeği düşüremememdi. Elinizdekinin ne olduğundan daha önemli olan onu nasıl kullandığınızdır. Ben ördeği vuramamıştım, budur.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 14:14:21 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


EXCELLENT daha ne diyebilirim....

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 14:14:46 tarihinde  Selim K.  yazdı!


Arkadaşlar şu izli ördek fişekleri hakkında bilgisi olan varmı, kullanan yada türkiyede satılan yeri bilen varmı ?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 14:16:04 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


ama adam 190-210 sıktıysa diyosunuz adam ördeğin ordaki piri...Bilsin o kadarda sıkısını ...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 14:19:40 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


bizmuth...içinde kapsul var namludan çıkınca yanıyo

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 14:21:15 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


tapaya takılı ben usada attım kaza.çok sert bide suni bir ses çıkıyo insanı telaşlandırıyo sürtünme çok sanki

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 14:26:37 tarihinde  Selim K.  yazdı!


Önleme konusunda çok iyi bir alıştırma sağlıyacağını düşünüyorum bu fişeklerin. Usa dan fişek getirtemediğimize göre burada sağlıyabileceğimiz bir yer biliyormusunuz.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 14:28:16 tarihinde  Drözden  yazdı!


Diğer yandan domuz avında hareketli hedefe atış şartlarında, o avın heyecanı içinde; tüfeğimizin içindeki değişik fişeklerin sırasını , değişik metrelerdeki düşmelerini, domuzun fişek sırasına uygun mesafelere geçmesini, yada o mesafelerde çıkmasını beklemeyi veya kısa bir alanda tüfekteki bütün fişekler atılacaksa her birinin bu kısa mesafedeki vuruş yerlerini hatırlatıp ona göre nişan almayı denetleyecek, hatırlatacak güclü bir hafızaya, zekaya ; bu bilgilere uygun hareket etmeyi kontrol edecek daha güçlü bir sabıra ve keskin bir konsantrasyona ihtiyaç olduğu açıkca gözüküyor. Bu yetenekteki arkadaşlarıma tabiki şapka çıkarırım. Benim önerilerim benim gibi sıradan zekaya sahip insanlar ve avcılar için. Sevgiler.drözden

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 14:39:43 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


aykada değil isek bence çok basit bekte...valla her avda, eğer 12.ile avlanıyosam 4-5 ayrı cins mühümmat olur..oynarım devamlı geliş ve atış bence rahat tahmin edilir...çok nadirdir 3 yada 4 yol ağzı geçit kesmek..mesela kofçazda var tahta köprü..4 yol altı 3 yol 2 kişi keser hep...olur bence

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 14:39:47 tarihinde  Drözden  yazdı!


1.90 a 2.10,
Bu fişek hangi barut, hangi tapa ve kovanla yapılıyor. Ben 1.60 gram kırmızı barut, 32 gram 5 no saçma koyduğum bütün fişekleri uygun bir grupman vermediği için hedefe attım. Eski ölçüme geri döndüm. drözden

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 14:41:40 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Türkiyede yoktur herhalde ..ama o fişeği dönüşte kullanıyolar kalaba ördek kaz dönüşüne usalılar..bir kişi atıyo herkes o tarafa atıyo akşam geçitinde

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 14:42:41 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


sizin bahsettiğiniz ördek piri

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 14:43:03 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


ne sormak lazım...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 14:52:59 tarihinde  Selim K.  yazdı!


Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bende sizin gibi mühümmat ve malzeme çeşitliliğinin avı daha verimli ve zevkli kılacağına inanıyorum eğer öyle olmasaydı hala dolma tüfeklerle avlanıyor olmamız gerekirdi.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 14:57:23 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


:)) evet..Elephalet remingtonun ruhuna elfatiha diyorum.....

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 15:09:27 tarihinde  Drözden  yazdı!


Hayırlısı Allahtan...
Amerikalıların dediği gibi,
This is just a game, enjoy yourself...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 15:13:48 tarihinde  Selim K.  yazdı!


Amerikalılar You will never know before trying.. de derler :)

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 15:14:17 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


(game) av sa yanlış bizim toplumuzda biz toplanırız toplu zevk alırız..biz dejenere olmuş çıkarcı hep benci bir topluluk değiliz...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 15:16:46 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


:)) çok güzel ..ne denir ki !!!!

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 15:18:25 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


hakan bey inşallah bu sizinde savınız değildir...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 15:48:06 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


SUPPOSE THE FOX LIKE YOURSELF . EAR AND MOUSTACHE ARE BIG..

bide bu vardı...ama bunu ingilizler domuza söylüyomuş..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 15:49:11 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


SUPPOSE THE BOAR LIKE YOURSELF . EAR AND NOSE ARE BIG..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 15:50:15 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


amerikan misterleri tilkiye çevirmiş...:))

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 16:53:42 tarihinde  Drözden  yazdı!


This is just a game, enjoy yourself ... anlamı
bu sadece bir oyun ( veya av, yani çok kafaya takma ) keyif al , keyfini çıkar demek.
yanlız başına yap demek isteselerdi,
this is just a game, do it yourself derlerdi...drözden

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.11.2005 21:54:35 tarihinde  Porta  yazdı!


Sayın Drözden
Cevabınız için teşekkürler, dediğiniz gibi bol antreman,sanırım en önemliside bu,nişancılık geliştikçe ve kullandığınız mühimmat çok ta kötü olmadıkça atıcılığınız kullandığınız mühimmatın önüne geçer.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

27.11.2005 00:35:03 tarihinde  Drözden  yazdı!


Sevgili Porta,
Dünyanın bütün meşur avlakları tahminimce, elindeki balistik karta bakıp nasıl ıskaladığına şaşan balistik meraklısı en az bir avcı görmüştür. Balistik insana ancak yol gösterip fikir verebilir. Bir mesafeye etkin olarak ateş etmenin bilinen tek yolu, test tüfeğinin saşırtıcı sonuçlarını ezberlemek, ona göre hareket etmek değil kendi tüfeğin ve fişeğin ile o mesafeye bol bol ateş etmektir. Vietnam savaşında sıradan Amerikan askerleri tarafından öldürülen her bir Vietnamlı savaşcı için sıkılan M16 mermisi sayısı ortalama 50000 , elli bindir ( Amerikan diyip duruyoruz , çünkü kendimize ait böyle bir istatistik yok ). Peki bir sniper , eğitimli bir keskin atıcı için bu sayı nedir 1.3, bir nokta üç...Sıradan bir asker 300 metrede boy hedefini % 10 vuruyorken , sniper için standart 600 metrede % 90 dır. Eğitimin, çalışmanın, pratiğin getirdiği aradaki fark nedir % de 1800. Sevgiler. drözden

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

27.11.2005 00:54:11 tarihinde  Porta  yazdı!


Sayın Drözden
Pratikle ilgili söylediklerinize katılıyorum, nede olsa teori ve pratik arasında herzaman fark vardır, düzenli olarak atış çalışılırsa gerçektende bir süre sonra sanki silahınız vücudunuzun bir parçası haline geliyor,Amerikalılara gelince,her çalı dibinden fırlayan veya yeraltındaki tünellerinden çıkan Vietnamlı ların korkusundan altlarına doldurduklarından olsa gerek,deli gibi bütün ormanları taramışlar sanırım,eh, 5.56 mm lik M16 nın mermileri zaten en ufak bir engelde yön değiştirdiğinden bol bol ağaç budamışlar sanırım.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

27.11.2005 13:27:41 tarihinde  Labrador  yazdı!


Değerli arkadaşlar;
Bir konuya daha değinmek istiyorum,av cinsine göre(büyüklüğü,saçmaya dayanıklılığı,deri kalınlığı vs.) mermi ve gramaj seçmek önemli bir unsurdur.hiç bir zaman merminizi bir hedefte deneyip yüksek bir tesir,etki görüpte tamam bundan sonra benim mermim budur başka mermi kullanmam demek tamamen yanlış bir düşüncedir,unutmamalıdırki en yumuşak merminin bile uygun avında öyle bir etkisi vardırki….mesela bir güvercinle çulluğu kıyaslayın güvercin normalden biraz fazla mesafede saçmaya müthiş bir direnci olan bir hayvandır ama çulluk uzak bile olsa 2 adet saçmayla kendini bırakan bir hayvandır bu tip durumları her zaman göz önünde bulundurup mermi seçmenin av performansını yükselteceğinden şüphem yoktur.mesela eskinin avcıları derler,gerçi onlar bunu tamamen tüfeğe maal etmektedirler ama bana göre kesinlikle kullanılan mermininde büyük etkisi vardır ‘’ eğer tüfeğin alakeseyi,saksağanı,karatavuğu uygun mesafede ölü düşürüyorsa o tüfek tüfektir’’:)ama bana göre bir merminin testini böyle zararsız ve doğaya yararlı hayvanlarda denemek gayet yanlış bir tutumdur.yani şöyle bir sonuç çıkarılabilir;avın belirttiğim gibi cinsine göre,parlama ve atış mesafesine göre(genelde ortalama),uygun şok ve namlu boyuyla,hava sıcaklığınıda göz önünde bulundurarak uygun bir mermi numarası ve gramaj seçmek o günkü avı tam anlamıyla kaliteli bir av haline getirecektir.
Saygılarımla…HAMZA TÜRKOĞLU.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

27.11.2005 14:49:48 tarihinde  Labrador  yazdı!


Birde belirtmek isterim avrupa mermilerde genelde sertleştirilmiş kurşun kullanılır ve bana görede bizim yerli saçmamıza göre öldürücü etkisi biraz düşüktür.yumuşak saçmanın öldürücü etki olarak yakın ve orta avlarda avantajı biraz daha fazladır.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

27.11.2005 15:03:43 tarihinde  Labrador  yazdı!


birde yaşadığım bir olayı anlatayım,sabah ördek avındaydım kullandığım mermi 36 gr 5 no mermi idi, o gün işin aslı ördek bereketsizdi yani fazla da işlemedi ama uygun mesafelerde de mermide biraz performansızlık hissettim , aynı gün ördek ten sonra kekliğe geçtik aynı mermiyi kullandım inanırmısınız ördeğe attığım mesafelerde attım ve keklik avında büyük bir zevk aldım yani bayağı bereketliydi.( burada kekliğin mermisi bu şeklinde belirtmiyorum).

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.11.2005 11:22:18 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


sevgili doktor..
kendin zevk al ile kendin yap arasındaki farkı anlamadım..?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.11.2005 11:35:33 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


hamza bey haklıdır bizdeki safa yakın kurşun değeri avrupa ve amerikada yasaktır ..bu yüzden başka elementlerle karıştırılıp sertleştirilir..sebebine gelince kurşun maddesi zehirler...evet bu yüzden sert alışımlı mühümmatlar avı deler geçer öldürülücüğü azalır..bu yüzden firmalar yeni alışımlar üzerinde çalışmaktadır 2003 yılından bu yana mühümmatta en büyük yenilik hevishot shotshelldir..Remington kedi yaptığı steellerle ble dalga geçer konuma gelmiştir..öyleki 40 yrd testlerinde sıradan 11-87 ve 1100 comp.master ile yapıp stellden 3 kata kadar öldürücü olan hevi -shotları dünyaya sunmuştur..Hem hedefe vuran tane sayısının fazlalığı hemde kuvveti tartışmasızdır.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.11.2005 12:08:23 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


dün 10 numara winchester ile 80-100 kg arası domuz vurdum..

hamza bey anlatmış ne güzel..türkiyede fişekler arasındaki fark bilinmiyor..uplandı waterfowl a yada tam tersi ondan sonra silah vurmuyo falan filan

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.11.2005 12:35:16 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


yukardaki yazımın anlaşılırlığı tartışılı:))
şöyle diyim kurşun hayvanları zehirlediği için..Örnek:çillere silah attın kış geldi kazlar tarlalarda otlamaya başladı senin yaz sezonunda attığın saçmalardan yuttu 4 ayda koca canada honker öldü..Mantığı yaralamayla alakalı değil...Bu yüzden kurşuna başka şeyler ekliyolar buda doğal olarak sertleştiriyor..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.11.2005 12:36:17 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


sert saçma yada kurşun öldürmekten çok yaralar... avın ele geçmesi zorlaştırır..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.11.2005 15:00:57 tarihinde  Selim K.  yazdı!


Zaten bu yüzden eski avcılar yumuşak MKE saçmasıyla fişeklerini doldururlar ve kendi yaptıkları fişeklerin hazır fişeklerden iyi olduğunu savunurlardı.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.11.2005 15:13:28 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


atıcılığın mühümmatın önüne geçmesi özellikle yivsiz av tüfeği ile domuz avında hatta y.oto olmayan bir yivliyle bizim ormanlarda zor..Ha ancak tepmesini sesini bilmek mühümmatın iyi bişey...yada şöyle diyim domuz avında neye nişan alıyosun yok öle bişey 3-5 saniye gördüğün hayvanamı reflex.....
örnek vermek istemiyorum ben bunu vurdum şöle vurdum diye ama geçen hafta arka bacaktan vurdum domuzu yanlız mıtkır mozala değil domuz 132 adım sonra buldu köpekler...
özellikle kaz avında mühümmatın iyi olması sonucu belirler..bıldırcın değildir karşındaki tüfek ve sıkı ister...Keza domuzda bunları ister yarındomuz avcısı köşesine bakın çelik diremleri görün
m-16 yada m-4 yada g-3 zor silahlardır.basit nişan tertibatları yoktur..gerilla savaşında özellikle vetnamda gerilerek atış inkanı pek olmamıştır..yakın muhabere dir..
ben 308le 200m tuttuğum yeri vururum ama g3 le vuramassın...ayrıca 5,56 çekirdekten bahsediyosunuz..:))
ayrıca sniper 338 cal.vurcak tabii 600mt.4 km dürbün var sihın üstünde..5,56 nire 338 nire komik dedikleriniz..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.11.2005 15:21:35 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


kaçtane g3 adam gibi sabitleniyor..Yada sabitlenen tüfeğe kaynak kayması 7,62 çekirdeği ne kadar saptırır ..bizim konumuz av tüfekleri...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.11.2005 15:25:59 tarihinde  Selim K.  yazdı!


Ayrıca Amerikanın viatnamda M-16 ları kullanma amacı (yani 5,56 cal.) karşısındakini öldürmekten çok yaralamaktı. Çünkü yaralanan birinin karşı tarafa verdiği ağırlık ölen birinden daha çoktur. En azından onu taşımak için 2 kişi savaştan düşecektir daha sonraki bakımının zorluğu hariç.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.11.2005 15:30:17 tarihinde  Selim K.  yazdı!


Av tüfeğinde nişan almanın tarifi doğrultmadır. Basitce el alışkanlığı avın hızına ve mühümmatınızın tipine göre gerekli tetik düşürmeyi yaparsınız. Hiç bir yivsiz av silahı sniper silahı ile kıyaslanamaz bence.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.11.2005 15:31:09 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


çelik direm browning ile atılmıştır 18 adet çelik bilyeden 17 tanesi deriyi geçip yağda kalmıştır...1 tanesi ciğere girmiş 1 km kadar hayvan gitmiş köpekler basmış..kafasına sıkılan tek kurşunla öldürülmüştür..ilk 2 elin atıldığı mesafe 10-15 mt.re kadardır..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.11.2005 15:35:24 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


YES . YOU ARE RIGHT . WHAT CAN WE SAY THAT

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.11.2005 16:17:45 tarihinde  Drözden  yazdı!


Sevgili Selim K,
Sitenin en üstünde atış bilgileri diye bir bölüm var, orayı bir kez oku istersen, sevgiler. drözden

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.11.2005 19:36:34 tarihinde  Drözden  yazdı!


...Yada söyle diyim domuz avında neye nişan alıyorsun yok öle bişey 3-5 saniye gördüğün hayvanamı reflex... Sayın Anlamselçuktan alıntı.
Bir hareketi belirli bir zaman içerisinde , yani zamana karşı, beklenen bir sonucu elde etmek için diğerlerinden daha iyi yapmanın ispatlanmış tek bir bilimsel yolu vardır... Hareketi, o hareket refleksiniz haline gelene kadar tekrarlamak, tekrarlamak yani çalışmak, yani antreman. Bu yer çekimli, yerçekimsiz ortamda, her zaman her yerde değişmez bilimsel bir gerçektir.
M-16, aranızda kullanan varsa, geri tepmesiz, saat gibi nişan ayarı olan, nişan aldığınız her şeyi vurabilen ( bu göz keskinliğine göre bu 100 -200 metrede, 20-30 cmlik bir kayada olabilir, daha yakında bir anten direğide) aynen iyi bir gitaristin , gitarını akort etmesi gibi, cıtır cıtır ayarlanabilen değişik boyları olan nefis bir silahtır. Sevgili Anlamselcuk, tartışmamızın konusu atıcılık, silah malzeme, ve antremandı. Aramızdaki ben dahil vasat zekalılar bile 3 inch bir federal tek kurşunla, canyoranın kıyaslanmıyacağını bilir. Ancak canyoran Türkiyede herzaman , her yerde Federalden daha çok domuzu al aşağı etmiştir.
Diğer yandan sniperların ilahı Carlos Hatcock 10 büyütmeli dürbün ve 30.06 kullanırdı. Tanımlanmış, ele geçmiş 93 ölüsü vardır. Bilinen en iyi atışı 1200 yardada, hareket halindeki bir salın içindeki Vietnamlı savaşcıyı vurmasıdır. iyi bir haltmı etmiştir, bu büyük kahraman, konumuz bu değil. Kendisi bu 4 millik olmayan sıradan 10X dürbününü 700 yardada sıfırlarmış, rüzgar 6. hissi olmuş, attığı mermi sayısını kendiside bilmiyormuş vs , vs .
Bir gün barnes , remington veya federal yada Amerikan misterlardan birisi ; güdümlü hedefi takip edebilen 12 cal 3-3.5 veya 75 inch fişek yaparsa işte o zaman , o fişeği tüfeğine ilk kez süren ve ilk kez ateş eden birisi, en iri, en güzel domuzu vuracak ve ancak o zaman malzeme atıcılıktan öne geçeçek, ama bu ben olmayacağım. Sevgiler drözden

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.11.2005 20:02:35 tarihinde  Drözden  yazdı!


Vietnam bir kurtuluş savaşı veriyordu... Yanlış anlaşılmamak için....drözden

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.11.2005 22:50:38 tarihinde  Dr ramazan  yazdı!


Hamza Bey
saçmanın yumuşak olması gerektiğini savunuyorsunuz.yumşak materyal hem koniden çıkarken hemde şoktan çıkarken şekli bozulmakta dolayısıyla sürtünmesi artmakta,hız kaybı yön kaybı olmaktadır.olabildiğince sert olmalı ki çelik mesela bu saydığımız dezavantajları bertaraf edelim.doğru çelik bu yüzden diğerlerine göre namlu çıkış hızı en yüksek materyelerden biri. niye enpopuler değil o zaman.kurşun kadar özgül ağırlığı yok .bir süre sonra sürtünmeye yenik düşüyor hız kaybı menzil kaybı oluyor.kurşundan daha ağır çelikten daha sert birşeyler lazım:hevshot vb yeni alaşımlar.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.11.2005 22:58:22 tarihinde  Dr ramazan  yazdı!


öldürücü olmada kriter yumşak veya sert olmaktan ziyade hayati organlar dediğimiz beyin omurilik kalp akciğer(kafa boyun vegöğsün üst orta kısmı) bölgelere ne kadar etkili saçma gelmiş.fişek testleri bu konu baz alınarak yapılyor diye biliyorum.saygılar dr ramazan.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.11.2005 23:42:24 tarihinde  Labrador  yazdı!


Saygıdeğer Ramazan bey;
Söylediklerinizde haklısınız,ancak ben yumuşak saçmayı yakın ve orta mesafedeki avlar için uygun dedim,bildiğiniz gibi düşük ağırlıktaki yani çelik saçmalar uzak avlarda kaz,ördek vs. gibi avlarda tercih edilmektedir.yumuşak saçmadaki avantaj uygun hızda ava değdiğinde büzülerek genişleme yapar ve hayvanıda birden delip geçmez bu nedenlerden dolayı öldürme etkisi fazladır.sürtünme yoğunluğu belirttiğiniz gibi fazla olur ancak esneme sayesinde savrulma o kadar fazla olmaz ağırlık nedeniylede hava ile mücadelesi fazladır.illaki hız isteniyorsa bu zaten gramajla dengelenmekte.çeliğin uzak etkisi hafif olması nedeniyledir ama unutmayınızki hafif saçmanında yüksek basınç ve hava sirkülasyonuyla mücadelesi zayıfıtır yani basınç yüksek ve dengesiz olursa asıl savrulma çelikte gözlemlenir.yukarda belirttiğim gibi yüksek etki,tesir her zaman iyi anlamına gelmez avın durumuna göre bu değişir mesela,bir bıldırcın avında 11 no çelik yada sert saçmamı etkili olabilir yoksa gayet yumuşak saçmalı , hafif bir mermi mi etkili olabilir?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 00:28:42 tarihinde  Drözden  yazdı!


Çelik saçmanın su avlarında kullanılmasının tek nedeni kuşlardaki kurşun zehirlenmesini engellemektir. Bir gölde , av sezonu boyunca ördek veya kaz avında kullanılan kurşun saçmaların toplam ağırlığını düşünürsek, vurulup ölem kuşların dışında göle kurşun döküldüğü bir gerçektir. Kuşların sindirim için küçük taşlara ihtiyaç duyduğu bunları yutup keselerinde sakladığı iyi bilinmektedir. Göl kıyılarındaki su diplerindeki saçmalar kuşa parlak ve çekici gelmekte kuşlarda bunları yutup toplamakta daha sonrada kurşun zehirlenmesinden ölmektedir. Bu nedenle yapılan bütün çalışmalar kurşun kadar etkili ancak zehirli olmayan inert bir saçma malzemesi bulmaya yöneliktir. Çeliğin özgül ağırlığı kurşuna göre az olduğudan, aynı mesafede aynı hızda kurşunla aynı etkiyi elde etmek için çelik saçmayı 2 numara büyük kullanmak gerekir. İri saçma , aynı maddeden yapılmış küçüğüne göre enerjisini yani gücünü daha uzun süre muhafaza eder. Çeliğin yetersizliği fişek firmalarını Tunsten-demir, bizmut gibi maddelerle saçma yapmaya yöneltmiştir. Ancak fiyatta kurşun düzeyine inilememiştir. Bizim ülkemizde de belki yakın bir gelecekte böyle bir değişikliğe gitmek azalan su kuşlarının korunması -avcılığın sürdürülebilmesi, sürdürülebilir avcılığın devam etmesi açısından gerekli olacaktır, ama bu, bu av - yaban hayatı yönetimi veya en azından bu zekadaki insanlarla olmayacaktır... Sevgiler.drözden

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 09:54:04 tarihinde  Alperduman  yazdı!


CHEDDITE FREE SHOTS 33Gr. Bior tapa. Arkadaşlar bu fişeği denemenizi tavsiye ediyorum. Kekliği havada kurutuyor. İki ayrı tüfekle kullandım çok randımanlı...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 10:41:15 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


White Feather 2500 yr.dan adam öldürmüş birisi..dorudur vietnamda 93 leşi vardır..:))

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 10:44:19 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


ayrıca Hathcock 1967 model 50 cal.özel yapım bir sniper kullanıyodu...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 10:50:37 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Several custom .300 Win. Mag. rifles, and various .50 cals

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 10:54:10 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


bol bol m-4 kullanma fırsatım oldu..ayrıca hathcock 8* dürbün kullanmıştır..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 10:55:31 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


sevgili doktorcum reflex de aynı şeyi söylüyoruz..:)) evet doğrudur can yoran Türkiyede çok çok azılının işini görmüştür...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 11:01:32 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


mümümmatın iyi mantarlaşması öldürücülüğünü arttırır.Materyalin yumuşaklığı ölümü arttırır..
ayrıca çelik mühümmat uzak değil yakın su kuşu avında kullanılır..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 11:05:00 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


ayrıca amerika kıtasında canada honkerları korumak maksadıyla benim bildiğim 7 yıl önce kurşun maddesini kaldırdılar..Ama hakan beyin dediğide güzel bir örnek..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 11:48:34 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


ramazan bey demiş haddelenme...Su kuşu avı için üretilen hiç bir fişek namluya saçma deydirmez namludan çıktıktan sonra tapa geri kalır yada yırtılır..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 11:59:15 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


kurşun haddelerin yada son zamanlarda çıkanlar özellikle haddelendirilir..Sabotlar tek yada çift kap ile atılır haddelenmez..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 12:06:21 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


çelik saçmaya dönersek...40 mt. da plakaya değen sayısı ve tahribatı kurşuna göre çok çok azdır

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 12:44:16 tarihinde  Selim K.  yazdı!


Tavsiyeniz için teşekkür ederim sayın Drözden, belirttiğiniz bilgiler benim en az 25 sene öncesinden beri bildiğim şeylerdi ve söylediklerimin onlarla çatıştığınıda sanmıyorum. Sanıyorum yazdıklarımı siz yanlış anladınız veya yorumladınız.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 12:53:22 tarihinde  Selim K.  yazdı!


Çelik saçma konusunda ise, su kuşlarının kurşun zehirlenmesi olmaması açısından haklısınız ama ansamselçuk beyinde dediği gibi yakın mesafeler için etkilidirler. Bence bu güne kadar göllerimize kurşun döktük hep ama genede nazar değdi baksanıza, bari bundan sonra çelik dökelim belki Usa modeli daha iyidir nedersiniz ? :)

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 13:00:23 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


:))

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 14:29:57 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Hatta doktorcum.. elimde 4 paket brenneke orj.german kaldı yivli şok ile atılabilen..can yoran tarzı..Güzel mühümmat

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 16:08:34 tarihinde  Labrador  yazdı!


evet çelik saçmalar genelde av cd lerindede gördüğünüz gibi genelde yakın mesafe kaz avlarında kullanılıyor.birde aslında bu konuyu şöyle ele almak lazım,çelik hem tüfeğin ömrünü azaltır hemde vurulan hayvanı yerken ağzınıza gelirse diş kırılmasına bile neden olur, yani kısaca ben hiç bir zaman önce çeliğe daha sonrada sert saçmalara olumlu bakmıyorum

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 16:18:52 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


evet hamza bey..yolladığım resmi aldınızmı..?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 16:24:19 tarihinde  Labrador  yazdı!


şimdi yeni okudum ve cevabımda yanii.....

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 16:26:50 tarihinde  Labrador  yazdı!


Değerli Ramazan bey;
mailinizi inceledim ama anlattıklarımda gözardı edilecek unsurlar değil.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 16:39:29 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Doktorum Hakan Bey
Sizler gibi bu işin bilimiyle uğraşan insanların yanında bize laf düşmek düşmez ama kurşun saçmalarda sertliği ayarlamak üzere kullanılan Antimon konusunda da Avrupa ve dünya çok hassas son derece zehirli bir madde olduğu için. Tabii organizmaya nasıl bir etki gösteriyor toxidite düzeyi ne sizler çok daha iyi bilirsiniz. Avrupada da av fişeklerinde 2 yıl atış fişeklerinde 5 yıl içinde tamamen çeliğe geçme gibi bi program var. Bilmem uyabilirler mi?
Tabii tüm dert kurşun kadar yumuşak ve aynı özgül ağırlıkta bir madde bulnamamak. Daha doğrusu ekonomik olmaması kurşunu ikame edecek maddelerin. Bizmuth Tungsten hatta porseleni bile denediler ama çok pahalı. Çelik ise çok sert olduğundan en az 2 numara büyük saçma kullanmak gerekiyor ki mesela sen ördeğe kurşunda 5 no atıyorsan çelikte 3 no ya inmen lazım. Ama yine de yeterince etkili olmuyor ve yaralı giden hayvan sayısı çok artıyor.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 16:41:54 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


diş kırmayımı :) alınmayın sakın..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 16:44:18 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


tungsten federal ne kadar 30ytl mi 25 adedi?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 16:46:39 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Dediğim gibi hiç bir fikrim yok etki mekanizması hakkında ama Avrupa ülkeleri ve Amerika gibi ülkelerde fişek üretim ve ithlatında standartlar ve üretim ithal izinleri açısından en önemli konu bu antimon oranı. Bu kadar hassas şekilde üzerinde durduklarına göre ciddi tehlikeli bir şey olmalı. Doktorum biraz bilgi verirsen sevinirim nasıl öldürür bu antimon.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 16:46:43 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


bu zamana kadar yapılmış en iyi mühümmat hevi-shot ama ben her söylediğimde yok şu yok bu evet pahalı ..mühümmat ama kurşun kadar iyi hatta daha iyi

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 16:47:48 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


diş dolgusdundan kaldırdılar tüm dünyada

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 16:50:50 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


bildiğim kadarıyla antimon doğada yok yine insan eliyle yapılmış bişey

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 17:13:30 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Selçuk Federalin tungstenlerin fiyatlarını bilemiyorum. Ama pahalı olamlı:)

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 17:27:40 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


plumbism...

Valla tolga 40 kağıt 25 adedi 1600usd galiba buda girişi

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 17:35:16 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Selçuk bu ABD fiyatı sanırım. Öyle ise 1600 USD koli fiyatıdır. Onların kolisi 250 lik olsa ki ABD de koliler öyle tane 6 buçuk dolara gelir orada. Bi de buna felaket bi nakliye ekle.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 17:38:52 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


türkiye fiyatı 1000 adet

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 17:45:12 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Tolga elinizde special woodcock..varmı yada ultra sr
bunların alt namlular paradox alabiliyomuyuz şu an..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 20:05:07 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Selçuk fiyat ve stok listelerine bu bilgisayardan ulaşmadığım için yanılmış olabilirim. adeti 1.6 dolara geliyor yine pahalı:)

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 20:06:36 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


bu fiyat başka bir firmanın alışları

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 20:07:48 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Resmi makamlar paradox ve rifle slug tüfeklerin aslında yivli tüfek yani mavzer olduğunu düşündükleri için ithalatımız ve satışımız yok.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 20:10:18 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


pozeyedemi...alt göz paradox:)))
nasıl bir memleket yaw..paranla...:))

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 20:10:31 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Biz yetkili dağıtıcısıyız başka ithalatcısı yok ki.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 20:12:36 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


bu namlular hakkında..öyleki Browning+beretta+franchi+stoeger+winchester+benelli+federal gibi firmaların distribitörüsünüz iç işleriyle görüşmedinizmi..sebep nedir arkasını aradınızmı ?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 20:14:13 tarihinde  Tdulger  yazdı!


öyle öyle 12 cala uygun bir metal mermi yani mavzer mermisi atan silah ancak uçak savar falan olur herhalde neden mavzer deniyo anlamdım. Bi de TSE ye ve bizim standartlarının alındığı CIP e ve tabii tüm diğer tüfek sandartlarına göre gerek paradox gerek rifled sluglar mavzer statüsüne girmiyor klasik tabirle shotgun bunlar. ortada bir karmaşa var ama nereden kaynaklanıyor bilmiyorum.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 20:14:15 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


sizde şu an sabot ne var..ben başka firmalardan istediğim federal mühümmatı bulabiliyorum..sizden almadıklarınıda her seferinde yineliyollar
evet federal distribitörü siz görünüyosunuz biliyorum..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 20:16:22 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


peki komando bu kadar büyük firmaların yetkilisi arkasına düşmüyomusunuz bu namluların...?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 20:16:52 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Sebep kriminal ve balistik dairesinin böyle düşünmesi.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 20:20:34 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


biliyorum da 1-2 seneye kadar hepsi serbesti..yivli namlunun attığı mühümmatı satıyosunuz memlekette benim sorduğum sizin bu uygunsuzluğa karşı ne yaptığınız..slug namlusu olana smooth bore a barnes satmıyomusuz yada p 154 ss satıyosunuz adamlara dedinizmi bu mühümmatı satıyorum namluyu neden satmıyorum diye

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 20:21:45 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Sabot tüm çeşitler var. mailine bakar mısın yaho

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 20:27:31 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


sende bak...komandoav a

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 21:14:38 tarihinde  Dr ramazan  yazdı!


selçuk bey size gönderdiğim belgeyi ve browning 2005 katalog shf 25 i inceleyerek saçmanın namluya değip değmeyeceğini tekrar değerlendirirmisiniz?
saygılar

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 21:15:20 tarihinde  Dr ramazan  yazdı!


pardon shf 23

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 21:20:12 tarihinde  Dr ramazan  yazdı!


saçmaların namluyla ne kadar temas ettiği konusu gerçekten tem bir handikap.tapa ile temasının hangi noktada kesildiğini namlu içinde mi yoksa çıkıştan sonra mı bunu kimse reel olarak bilmiyor.bir belge bilimsel birkanıt diyorum.yorum yada zihinsel izah demiyorum.dokumanı olan göndersin

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2005 23:48:48 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Ramazan Bey

Güzel bilgileriniz için ellerinize sağlık. Sanırım Back- bored sistemi kast ediyorsunuz. Tabii ki bazı saçmalar namlu iç yüzeyine özellikle şok kısmına temas ediyor. Bu nedenle çelik gibi sertliği nedeniyle namluya zarar verecek saçma için tüfek namlusunun özel proof tan geçmesi gerekiyor. Mesela otomatiklerin full hariç şoklarında Lead shot only : kurşun saçma için sadece uyarısı bulunurken full şoklarda steel shot yazısı bulunuyor. Avrupa Birliği ağırlıklı olmak üzere tüm dünyanın tanıdığı ve silahlara bu ülkelerde serbest dolaşım yani ek güvenlik testine tabii tutulmadan ithal ve kullanım hakkı veren CIP standartları var. Bu standartlara göre bir tüfekte çelik saçma atışının güvenli yapılması için özel olarak çelik saçma ile proof house dediğimiz onay mercilerinde çelik test fişeği ile güvenlik testinden geçmesi gerekiyor. Bir çok tüfeğin namlu altında gördüğünüz işaretlemeler bu houselara aittir. Çelik saçma testinden geçen tüfeğe yani CIP standartları uyarınca çelik saçmanın güvenli kullanıldığı tüfeğe şöyle izci arması vardır ya ona benzer bir işaret koyuluyor.
Fakat power tapalarda saçmanın çoğu tapa ile birlikte namlu dışına çıkıyor. Ki namlu dışında tapa saçma grubundan ayrılmadığı sürece hem karşıdan hava tarafından hem de arkadan tapa tarafından bir güç uygulandığı için grupman bozuluyor. Bu nedenle arzu edilen şey tapanın namlu içinde fişeğin namlu çeperine sürtünmesini azaltırken namludan çıkar çıkmaz saçmayı terk etmesi. Bu nedenle Federal gibi firmalar bu işi daha etkin yapmak üzere flight control gibi tapanın arka kısmı namlu çıkışında paraşüt gibi açılarak saçmayı derhal terk etmesini sağlayıp daha iyi bir grupman verecek ürünler geliştiriyor.
Bu zevkli konuda görüş bildiren herkesin ellerine sağlık.
Saygılar Tolga

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

30.11.2005 10:28:30 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


ramazan bey size söyliye bileceğim...federal cartridges ana sayfada mühümmatın evrimi gibi bir başlık var video yu inceleyin..namludan çıktıktan 5-10 mt.sonra tapadan saçmalrı ayrılırken göstermişler..büyük olasılıkla ya hindi yada su kuşu avı fişeği
ayrıca Tolga çok güzel anlatmış bior yada dispansante gibi mühümmat tabii ki değicek ama ondada yatağa değiceğini sanmıyorum..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

30.11.2005 10:55:02 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Ayrıca büyük silah devlerini incelediğimizde genelinde stell(çelik)atım yapmak için özel şok tüpleri mevcuttur..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

30.11.2005 16:10:45 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Bu arada doktorlar suskun kaldı ben araştırdım. Antimonun toxic etkisi siyanüre benzermiş.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

30.11.2005 17:35:54 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


bende araştırdım.....Yolıycaktım da doktoru bekledim..Ayıp olur..benim yanıtlamam :))

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

30.11.2005 18:19:28 tarihinde  Dr ramazan  yazdı!


iyi akşamlar
poliklinikte 103 hasta bakınca biraz suskun kaldım.kusura bakmayın .
Toksisite konusunda dr hakan bey de daha fazla materyal var yukarda da deyinmiş .okonuya onun cevabı daha makbul olacak.
ben namlu saçma ilşkisi konusuna değinmek istiyorum.federalin videosunu izledim.oradaki saçma ile ilgili görüntü namluyla ilişkisini anlatmaktan ziyade plastik tapaları kabaca anlatmaya yönelik bir animasyon olarak anladım.çünkü sözlü anlatıda destaklanmiyor.ancak 2.16_2.17 saniyelere dikkat ederseniz direk olarak yazıyle namluya(şoka değil) zarar verilmediğini yazıyor.dolayısıyle tartışmaya açarak reel bilimsel dokuman istediğim dilemmayı cavaplamayıp derinleştiriyor.saygılar dr ramazan

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

30.11.2005 19:31:13 tarihinde  Drözden  yazdı!


Tolgacım, ödevime çalışıyordum, hemen cevap yazamadım.
Antimony ( Sb ) doğada çoğunlukla bileşikleri içinde bulunuyormuş. Kurşunu ve bir çok metali sertleştirmekte, plastik- boya sanayisinde, kesici aletlerin yapımında, pillerde, seramikte cam sanayisinde kullanılıyormuş ayrıca içme suyunda ve yerine göre havada bulunabiliyormuş. Gümüş- beyaz renkte imiş ( MKE saçmaların , aslan avcıya göre niye daha parlak olduğu anlaşıldı ). Cilt, solunum ve sindirim sistemi yoluyla vücuda girebiliyor. Bahsedilen kaynaklarda hep yüksek dozda ve uzun süre maruz kalınırsa ... diye anlatılıyor ( anladığım kadarı ile bu iyi ) . Kanserojen olduğu gösterilmemiş. Kısa dönemde bulantı, kusma , isal, göz tahrişi uzun dönemli maruz kalmalarda ise akciğer/kalp hastalığı ülser gibi hastalıklara yol açabiliyormuş. Benim bunlardan anladığım , bizim ülkemizde konserve yiyen her kezin ( konservelerin içerisinde kanser yaptığı ispatlanmış katkılar var, sırf konservemi çocuğumuza aldığımız gofretler çikolatalar, meyva suları... liste devam edip gidiyor ) Antimonlu - saçmalı av etinide afiyetle yiyebileceği ama sertliği arttırdığı için sayın Anlamselçuğun dediği gibi dişlere dikkat etmek şartı ile. Sloganımız... Avcı !
antimondan korkma süründürür,
gripten kork öldürür..

bu nedir böyle ....iğrenç oldu... sevgiler. drözden

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

30.11.2005 19:42:50 tarihinde  Drözden  yazdı!


Sevgili Tolga,
kaç gündür anlamadığım, bilmediğim konularda konuştuğumu, yazdığımı farkettin ve toparlamak için araya Antimonun zararları gibi bir sağlık sorusu attın diye düşünüyorum. Sevgiler.drözden

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.12.2005 12:05:05 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Doktorum
Olur mu yahu? Sen bu silah ve mühimat konularında en bilgili insanalrdan birisin. Ben bu antimon yani kurşunun zehiri ve çelik saçma konulrı cidd zararlı mı yoksa bir pazarlama oyunu mu diye düşündüm de ondan mesaj attım. Bi de fişeklere ABD de kapalı alanlarda atılıp solunması çok zararlıdır doğurganlığı kötü yönde etkiler falan diyorondan da kıllanmadım değil.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.12.2005 13:08:05 tarihinde  Ördekci  yazdı!


iyi günler;
hamza bey araştırdığım kadarıyla elinizde lanber ve franchi marka silah kullandığınızı öğrendim ikisi arasında bir tercih yapsanız hangisini seçerdiniz?teşekkürler

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.12.2005 15:06:48 tarihinde  Dr ramazan  yazdı!


tolga bey
değerli katkılarnız için teşekkürler.her bilginin bir kaynağı bir belgesi vardır ya.benim bilmek istediğim( saçmaların namluyu terkettikten sonra tapadan ayrıldığı) nın belgelendirilebilmesi,o çalışma yapılmışmı.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.12.2005 15:21:59 tarihinde  Dr ramazan  yazdı!


inançlar ve mantıksal izahlar işin teorik kısmını oluşturuyor.bu aşama hepimizinde bildiği gibi bir model geliştirmenin,bir icadın ilk basamağı.çalışmalar biter ve iddia desteklenirse kanıtlar ortaya çıkar ve buluş belgelenir.yukardaki konuyle ilgili hiç tartışmaya açmadığım ama düşündüğüm bir çelişki var.backbore namlu sisteminde haznede ilk patlamayla birlikte tapa veiçerdiği saçmalar beraberce çıkar.tamam problem yok.ama o ilk darlıta sürtünmeye maruz kalıp geri itilmek zorunda kalacak olan sadece tapa.aynı direnç saçmalara gelmeyecek.bu durumda ilk ayrılmanın başlaması gereken (saçma_tapa)nokta burası olacak.değil mi?
bu söylediğim bir iddia .bu türden yada tersi idialar olabilir.arkadaşlar katkıda bulunabilirler.ama şair ismet özel diyor ki:bana deha değil,begeler gerek.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.12.2005 15:36:18 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


:))) değmez...browningle kıyaslıyosanız 1989kataloğundada aynı yorum var 2005 dede :))Bence değmez..ama video 1000cam.metoduyla çekilmiş..power taba hiç bir şekilde namluya değmez ayrıca değerse diye..sende bilirsin..stell yada hev shot için ayrı şoklar yapılmıştır vasat bir şoka evet zarar verebilir...Bundan anlıycağımız değebilir..:))

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.12.2005 15:37:45 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


karıştı...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.12.2005 15:59:20 tarihinde  Labrador  yazdı!


Değerli Ramazan bey;
Ben bu konuyu belgelendiremiyorum ama şöyle bir iddaa dada bulunabilirim.eğer tapa kaliteli ise ilk darlıkta kesinlikle fazla bir ters bir kuvvete madur kalmaz ve namludan çıkıncaya kadar saçmaya basıncı devam eder namludan çıktıktan sonra tapanın gücü saçmaya binaen çok hızlı bir şekilde tükenmeye başlar, bu esna da tapa kendini açmış olcaktır.burda bu durumlara etki eden faktörler,merminin,tapanın,namlunun,sistemin kalitesidir her tüfekte aynı sonuç çıkmaya bilir.yani sonuçta söyleyebirimki uygun bir sistemde kesinlikle namlu nun içinde tapa saçmadan ayrılmaz.daha da kesin çözüm prensibim gereği bu durumu bizzat test etmektir.zaten bir mermi patlamasında saçma lar 7-8 cm içinde kesinlikle tam bir hıza kavuşamazlar….anlatabildiysem ne mutlu :)

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.12.2005 16:04:04 tarihinde  Labrador  yazdı!


Değerli ördekçi;
ikiside birbirinden güzel tüfekler ama ikisininde bazı noktalarda tutarsızlıkları var ama ikisininde özellikleri bir teraziye koyup illa bir sonuç çıkarılacaksa ben Franchi derdim...
hemende belirtiyim şuan aklımda bulunan ve peşinde olduğum bir tüfek var o da P.Beretta 391.
harika bir tüfek.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.12.2005 16:46:02 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


391 in hangi modeli ?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.12.2005 18:10:24 tarihinde  Dr ramazan  yazdı!


tolga Beyi de değerli bilgi veaçılımlarıyle (backbore-tapa saçma-ayrılma noktası)katılıma davet ediyorum.
saygılar dr ramazan

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 00:38:11 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Ramazan Bey

Nazik davetiniz için teşekkür. Tabii burada kanıt olacak tek şey sanırım fotoğraf. Tüfeğin namlusu saydam yapılamadığına göre ve de atış sırasında sizin endoskoplar gibi bir alet namluya sokmadığımıza göre en iyi referans atış sonrası resimler bende siyah beyaz ve hızlı cam ile çekilmiş değişik tapaların ve saçmaların namludan çıkıştan sonrasını gösteren fotolar vardı. Bulabilirsem size göndereyim. Şu var ki bazı üreticiler her fişekde aynı uzunlukta tapayı kullandıklarından (32 gram tapası) 34 gramda falan bir miktar saçma kadeh dışı kalıyor bu sürtünüyor ve grupman açılıyor. Tabii 32 gramda ve kaliteli üreticilerin her ağırlık için ürettikleri ayrı uzunlukta ve saçmanın tamamı kadeh içinde kalan durumlarda bile ağız saçmaları çepere sürtünür kanaatindetim ki namlu içindeki kurşun kalıntılar bundan vuku buluyor.
Şimdi bence back bored da daraltıda tapa açılırsa büyük ihtimal namlu içinde kalırdı. kenarlar yumuşak olduğundan ve kademeli geçişten dolayı hafifçe içe katlanıyor olabilir.
Tabii bunun en güzel kanıtı saçma dağılımı. Eğer tapa saçmadan namlu içinde ayrılsa grupmanı bozardı ki zaten power tapa da bunu engellemek için icad oldu. Fakat atış sonuçlarına bakınca aynı katalogdaki gibi grupmanda ciddi bir artış görünüyor.
Bu durumu test etmek için aklıma şöyle bir yöntem de geldi acaba saçmaları boyasak ve fişeğe doldurup henüz tam kurumadan atsak tapa saçmayı terk ediyorsa bu boya namlu içini boyayarak veya terk etmiyorsa boyamayarak bize bir kanıt olur mu?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 00:58:38 tarihinde  Dr ramazan  yazdı!


tolga bey
benim çelişki gördüğüm ya da anlayamadığım şey 29 11 2005 tesizin de bahsettiğiniz gibi şok kısmının değil de namlu içyüzünün niye çelik saçmaya özel korumalı yapıldığı,bu konunun bir standardizasyon problemi oluşturması .saygılar

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 10:30:59 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Bunun iki nedeni var
Birincisi dediğim gibi power tapa da bile bir miktar saçma namlu içinde tapayı terk ediyor. Özellikle şok kısmında.
Kısa tapa kullanılması durumunda bu orana daha da artıyor. Örneğin 34 grama 32 tapası konulması gibi.
İkincisi çelik saçmanın bior tapa gibi versiyonlarının da olması ki ileride tüm saçmalar çelik olunca keçe tapa versiyonları da ortaya çıkacaktır. Bu daha minor faktör tabii.
Ama dediğim gibi tüfek güvenliği söz konusu olunca çelik saçma testlerinin keçe tapa kullanılıp tüm saçmaların namluya değdiği gibi extrem durum bile olsa mutlaka yapılması.
Tabii hep dediğim gibi power tpa bile olsa mutlaka bir miktar ağız saçması tapadan ayrılıyor.
Bu arada ben atış sonrası değişik tapalar ile yapılan foto çekimleri olana dergiyi buldum. Şu an Scanner yok ama bir şekilde tararım fakat bu foruma foto gönderilemiyor. Acaba mail mi atsam yoksa siteye yüklenebiliyor mu? 0.5 ve 1. metrelerde çekilen Fotolar açık biçimde saçmaların tamamnına yakınının namlu içinde tapadan ayrılmadığını açıkça ortaya koyuyor.
Sevgilerle
Tolga

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 10:37:42 tarihinde  Dr ramazan  yazdı!


tolga bey merhaba
ilginize teşekkür ederim.bana fotoları mail yoluyle gönderebilirsiniz.sitede adresim var.iyi çalışmalar

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 11:16:30 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Ramazan bey

Sacnner sorununu çözer çözmez yollayacağım. Siyah beyazlar ve dergiden alınmışlar iyi çıkar mı bilmem ama yollayacağım.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 13:14:12 tarihinde  Labrador  yazdı!


Değerli arkadaşlar;
fotoları yada dökümanları siteye http://rapidshare.de kullanarak yayımlayabiliriz şayet halledemesseniz mailime gönderirseniz ben yayımlayabilirim bu tip dökümanları herkesin paylaşmasının yararlı olacağı inancındayım,şuan benim elimde hep yivli silahların ve tabancaların görüntülü sistem balistik dökümanları var onlarda konumuzla alakalı değil..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 13:26:39 tarihinde  Labrador  yazdı!


selçuk,tüfek Beretta AL391 Urika Optima 12 ga 28"

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 13:39:45 tarihinde  Labrador  yazdı!


Mesela bir örnek vereyim ;
http://rapidshare.de/files/8478765/pix1255706593.jpg.html
buraya tıklayınız önünüze gelen ekranda FREE butonuna tıklayınız..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 13:49:41 tarihinde  Labrador  yazdı!


http://rapidshare.de/files/8479202/tapalar.JPG.html

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 14:32:41 tarihinde  Labrador  yazdı!


http://rapidshare.de/files/8480867/kesim.JPG.html

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 20:16:39 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


ramazan bey 1000cam.yöntemiyle çekilmiş benim elimdede birçok görüntü var..açıkcası hiç birisinde şaçmanın namluya değmesi imkansız...tolganın dediği gibi..ayrıca çelik mühümmat ve hevisot için önerilen özel şok..namlu değil..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 20:17:04 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


ramazan bey 1000cam.yöntemiyle çekilmiş benim elimdede birçok görüntü var..açıkcası hiç birisinde şaçmanın namluya değmesi imkansız...tolganın dediği gibi..ayrıca çelik mühümmat ve hevisot için önerilen özel şok..namlu değil..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 20:17:16 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


ramazan bey 1000cam.yöntemiyle çekilmiş benim elimdede birçok görüntü var..açıkcası hiç birisinde şaçmanın namluya değmesi imkansız...tolganın dediği gibi..ayrıca çelik mühümmat ve hevisot için önerilen özel şok..namlu değil..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 20:17:27 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


ramazan bey 1000cam.yöntemiyle çekilmiş benim elimdede birçok görüntü var..açıkcası hiç birisinde şaçmanın namluya değmesi imkansız...tolganın dediği gibi..ayrıca çelik mühümmat ve hevisot için önerilen özel şok..namlu değil..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 20:18:01 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


ramazan bey 1000cam.yöntemiyle çekilmiş benim elimdede birçok görüntü var..açıkcası hiç birisinde şaçmanın namluya değmesi imkansız...tolganın dediği gibi..ayrıca çelik mühümmat ve hevisot için önerilen özel şok..namlu değil..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 20:19:16 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


ramazan bey 1000cam.yöntemiyle çekilmiş benim elimdede birçok görüntü var..açıkcası hiç birisinde şaçmanın namluya değmesi imkansız...tolganın dediği gibi..ayrıca çelik mühümmat ve hevisot için önerilen özel şok..namlu değil..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 20:21:39 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


ramazan bey 1000cam.yöntemiyle çekilmiş benim elimdede birçok görüntü var..açıkcası hiç birisinde şaçmanın namluya değmesi imkansız...tolganın dediği gibi..ayrıca çelik mühümmat ve hevisot için önerilen özel şok..namlu değil..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 20:22:07 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


ramazan bey 1000cam.yöntemiyle çekilmiş benim elimdede birçok görüntü var..açıkcası hiç birisinde şaçmanın namluya değmesi imkansız...tolganın dediği gibi..ayrıca çelik mühümmat ve hevisot için önerilen özel şok..namlu değil..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 20:31:11 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


www.fieldandclays.com/ expert_reloading.htm

şurdan fişek anatomysine bakarsanız steelin tarzını anlayabiliriz..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 20:31:39 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


http://www.fieldandclays.com/images/f02p01a.gif

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 20:50:49 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Hamza bey 391 yerine extrema alın derim :))
391urika gold herhalde alıcağınız..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 20:52:51 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


başka ahşap av tüfeği yok 12 cal 391..:))
hee spor tüfekleri onlardan 391 se almayın..sakın

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.12.2005 20:55:10 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


http://www.beretta.com/index.aspx?m=74&idc=1&ids=54

bunlardansa boşverin...

http://www.beretta.com/index.aspx?m=74&idc=1&ids=34
bunlarsa gold alıcaksanız boşverin camo alın derim..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

03.12.2005 00:38:15 tarihinde  Dr ramazan  yazdı!


selçuk bey görüntüleri mail yoluyle gönderebilirmisiniz
saygılar dr ramazan

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

03.12.2005 13:08:35 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


yollarım..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

08.12.2005 17:04:18 tarihinde  Ursus  yazdı!


Merhaba
Remingtonun Premier Hevi-Shot Buckshot ını aldım.Kovan boyu2.3/4 fakat üstünde magnum yazıyor.Tüfeğim magnum diğil ama bir problem olacağını zannetmiyorum.Fikri olan varmı acaba( 40 gr lık semi-magnumları sorunsuz atıyorum)Teşekkürler

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

08.12.2005 18:19:46 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


PRHS12B00 kodlu üründen bahsediyorsun 2/34dür atım yapılır..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

08.12.2005 18:23:09 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


başka premier hevi-shot buckshot yok..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

08.12.2005 22:19:26 tarihinde  Dr ramazan  yazdı!


selçuk bey
resimler için teşekkürler
dr ramazan

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

09.12.2005 07:53:29 tarihinde  Ursus  yazdı!


Teşekkür ederim

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

10.12.2005 14:07:28 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


ne demek ramazan bey...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 22:06:50 tarihinde  Labrador  yazdı!


fişeğin sert olup olmadığı yada tüfekle uyumluluk hali,gazlı oto.larda boş kovanı fırlatma mesafesine bakarakta basit bir şekilde anlaşılabilir.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 22:14:00 tarihinde  Labrador  yazdı!


Tüfekteki şokların düzenli bir şekilde dağılım yapması kesinlikle test lerle kontrol edilmelidir.Unutulmamalıdırki aynı şokta her merminin dağılımı birbirini tutmayabilir.Sert mermilerin yakın mesafelerde kullanılmaması tavsiyemdir.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 22:17:28 tarihinde  Labrador  yazdı!


Yeri gelir a marka mermi, 40 metre mesafeye 3 no şok ister,b marka mermi aynı ölçülerde aynı mesafeye 5 no şok ister.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 22:30:06 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Hamza bey..stell shotların genel kullanımı yakın mesafe....kaz..ördek..
c+i.c+mod....iri saçma için....

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 22:31:38 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


2-3 seneye kadar türkiyede stellshot atmak zorunda kalıcak malum yasalar asıl sorun namlular ne olacak...
Herkesde remington+beretta+browning gibi markalar yok...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 22:39:24 tarihinde  Labrador  yazdı!


Birde BEN AV VURAMIYORUM diyen arkadaşlara bazı önemli tavsiyelerde bulunayım;
öncelikle bu durum kesinlikle peşin yargılı olarak tüfeğe maal edilmemelidir.ilk başta yapılacak işlem elinizdeki tüfek yüzünüze geliyormu?bu durumu daha öncede belirttiğim gibi tüfeği gözleriniz kapalı olarak sık sık yüzünüze alıp anlayabilirsiniz,yüzledikten sonra gözünüzü açıp durumunuzu kontrol ediniz,anormallik varsa dipçiği ayarlayarak düzeltiniz,kesinlikle bilinmelidirki bir tüfekteki otomatik nişan, avı vurmanıza yarı yarıya etki eder.Tüfeğinizde kullandığınız merminin sertliği ve gramajına göre(gramaj herzaman sertlik anlamına gelmez) şok ve namlu boyunu avına göre iyi seçiniz,bu durumu bazı atış testleri ile kontrol altına alabilirsiniz.uzak atışlarda önleme ve dereceli atışları deneye deneye muhakkak alışılması lazım.ava ilk başlayan arkadaşlar kesinlikle fazla uzak mesafelere atmamak şartı ile kendilerini alıştırana kadar 5 no şok ve ince saçma kullanmalıdır.unutulmamalıdırki dar şok(1,2,3) ve kalın saçma(4 no ve yukarısı) yakın avlarda(ördek kaz hariç) avı vurma şansını yarı yarıya azaltır.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 22:42:36 tarihinde  Labrador  yazdı!


Evet değerli Selçuk haklısın.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 22:45:44 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


uzak avlardada dünya üreticileri su kuşu avında full i.mod tavsiye etmez saçma ne kadar kalınlaşırsa onla orantılı olarak namlunun genişlemesi lazım..Türkiyede üretilen çoğu tüfek full şok olup en azından tek namlusu silah güvercin tüfeğidir..Dünyayı yakalamak uğruna tüm üreticelerin artık s.poze ve çiftelerdede mobil şok sistemine gçmesi lazım....

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 22:46:27 tarihinde  Labrador  yazdı!


Kış aylarında tüfeklerde genelde çift sürme gibi yada bunun gibi nedenlerden dolayı sorunlar oluşmakta, bunu en büyük nedeni uygun mermiyi seçememektir.Bu durumlar gramaj değiştirerek garanti altına alınabilir.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 22:47:35 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


hatta işi abartıp paradox gözlü..yada y.otolara full yivli namlu yapılmalı....

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 22:51:47 tarihinde  Labrador  yazdı!


Uzak avlarda(50 metre ve üstü) açık şokun kullanılması ancak kaliteli bir mermi ve mermide kullanılan tapa sayesinde garanti altına alınabilir.mesala 05 no saçma keçe tapa 5 no şok 60 metreye atsan vurma şansın ne kadar olabilir..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 22:54:34 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Ben atmam Hamza bey 60 metre mesafe..18 katlı bina..:))kaz değil ejderha uçsa sinek gibi görünür o mesafede

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 22:54:50 tarihinde  Labrador  yazdı!


Değerli Selçuk senin belirttiğin uzak avda büyük saçma geniş şok olayında namlunun sertliği, iç çapı ve kromaj kalınlılığınında büyük etkisi vardır.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 22:56:11 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Göz temasım çok iyidir özellikle su kuşu avında...:))

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 22:58:00 tarihinde  Labrador  yazdı!


:)) canım o zaman sen hiç bir zaman kalın saçma kullanma inanırmısın soğuk havalarda ördek avında 60 metreye kadar ben genelde 4,5,6 no saçma kullanırım(66 namlu 3 no şok)

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 23:00:16 tarihinde  Labrador  yazdı!


Tabii ki bu durumlar markadan markaya yani namludan namluyada değişebilir ben her zaman ortalama değerlerde izah etmeye çalıştım.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 23:01:01 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Tek kurşun dersen biliyosun az çok fikirlerimi 60 değil 150 metre derim....ama atış yukarı olduğunda ve özkütle azlığında bu iş çok zorluyor....Mesela tavsiyem....Kaza hindi fişeği Türkiyede olur..Niye dersen bizde deniz çayır,lagun kesip avı yükseltiyolar hindi fişreği çok iş görür..ama tarlada bek yapsalar geçit kesmese avcılar..10 numarayla ka vurrular ..:))))

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 23:02:32 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Hamza bey remington namlu dahıttım..daha yeni..usaya yollıycaz namluyu değişime :)))

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 23:04:21 tarihinde  Labrador  yazdı!


bu olayların en büyük tespiti,kullanıcını tüfeğini mesela ördeğe kaç metreden atıyo 50 metre, ozaman 50 metreye ördek büyüklüğünde hedef dikip atış yapacak eğer performans varsa iş tammamdır.her avın mermi tespiti bana göre böyle atışalarla anlaşılabilir.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 23:06:03 tarihinde  Labrador  yazdı!


geçmiş olsun nasıl oldu?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 23:06:27 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


yanlış aslında öyle test yapıyolar ama yer çekimi unutuluyo...:)) malesef...kuvvet azalıyo v hız..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 23:10:00 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


namluda atım kertiği var..üçgen bir çukur...anladınızmı onun içi aşırı zedelendi tırtık tırtık oldu birde üstünde komple boya gitti

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 23:10:56 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


namluda problem var .....resimleri yolladım kabul ediyolar..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 23:13:00 tarihinde  Labrador  yazdı!


Rica etsem banada gönderirmisin

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 23:15:13 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


gönderirim...tabii ki nedemek...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 23:30:10 tarihinde  Labrador  yazdı!


İnanırmısınız daha çoğu vatandaşımız şok un ne olduğunu,gramajın ne olduğunu bilmiyor.herşey gelişi güzel uygulanıyor.belki işin ilmi öğrenilse performans yüzdesi artacak..elimizden geldiği kadarda anlatmaya çalışıyoruz.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 23:32:17 tarihinde  Labrador  yazdı!


Belki inanmayacaksın ama bana,tüfeğimin etkisi zayıf nasıl güçlendirebiliriz şeklinde tüfeğini getiren avcı arkadaşlar var.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 23:36:11 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


özellikle ördek ve kaz avında artıcağına eminim....

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 23:42:50 tarihinde  Labrador  yazdı!


Birde 2006 da avlanma pulunun kaldırılacağı şeklinde söylentiler var bu konunu aslı nedir acaba?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 23:46:40 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Aral beye sormak lazım...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.12.2005 23:58:09 tarihinde  Fevzi Ünleyen  yazdı!


SAYIN HAMZA TÜRKOĞLU
Birsürü insanın ve ava yeni başlayacak insanların okuduğu yerde yazı yazıyorsunuz oldukça iyi fikirler veriyorsunuz.
Ama dikkat edin bir çok insanıda bu arada karalıyorsunuz bu hoş bişey deyil ve ayrıca çok çok acemi bir avcı gibi bir sürü fişeğin türkiyede kopyalandığını söylüyorsunuz.
bana bu konuda bir kanıt gösterebilirmisiniz.
Bu çok yannış birşey bunu üzülerek okudum.
FEDERAL mi kopya WINCHESTER mi LEGIA mı yoksa reminngton veya fıocchı mi bunların hangisi veya saymadığım hangi marka bir çok marka var zaten daha hangilerinin kopya olduğu hakkında bir bilgi verirseniz sevinirim.
Ayrıca bende av bayisiyim sizi tanımıyorum ama bu fişekleri getirenleri ve ithalatını yapanları yaparken ne sıkıntılar çektiklerini hepsini iyi biliyorum.
Çok güzel insanları aydınlatmanız ama kusura bakmayın bu söyledikleriniz çok yannış.
Ama teşki türkiyede harcanan fişeğin birazını bile yapacak tesis olsaydıda paralarımız dışarı gitmeseydi türkiyede harcanan fişeğin yıllık ne kadar bir harcama var hiç hesapladınızmı lütfen takribi bir hesap yapın.
Teşki ülkemizde böyle bir üretimi yapacak kapasite olsa.
Dilerim bu yannış fikirlerinizden vaz geçersiniz benim için çok önemli deyil ama isterseniz bu fişeklerin ithalini yapan firmaların isimlerini sahiplerini size tek tek yazarım.
ama bu şirketler iyi fişekler getiriyorlar bununla uraşıyorlar tabiiki parada kazanıyorlar karalamıyalım getirmeseler nerden buluruz.15-20 yıl önce ne vardı ülkemizde yaşınızı bilmiyorum ama ben şahsen kapsül bulamıyodum kirbitin başlından mantarın iç kısmından çok kapsül yaptım.
Bu insanlara teşekkür etmemiz gerekir yaptıkları işi karalamamız deyil.
bazıları teşki çıksada daha ülkemizde çok eksiklikler var onları tamamlasa ben şahsen çok mutlu olurum.
Dilerim kalbinizi kırmamışımdır.
Fakat bunlar gerçekler insanların bilmesi gerekenler yannış bilgi doru olmaz isteyen bana istediğini sorabilir bu konuda ben hemen hangi şirketin kimin neler getirdiğini ona iletirim.
HOŞÇA KALIN
FEVZİ ÜNLEYEN

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

27.12.2005 13:56:53 tarihinde  Labrador  yazdı!


Değerli Fevzi Bey;
Kesinlikle kırılmadım çünkü her zaman yanlışlarımın,noksanlarımın bildirilmesini önemle rica etmişimdir.Bu sayede konu daha detaylı incelenmiş olup, doğruya biraz daha yaklaşılmış olunmaktadır.Şayet dikkat ettiyseniz bütün yorumlarımda marka bildirmekten ve karalamaktan çekinmişimdir ancak bilerek uygulanan yanlışların yada noksanların düzeltilmesi için ismi ortaya koymak gerekli hale gelmiştir.Sizin belirtmiş olduğunuz kopyalama fişek olayına gelince;
Belirttiğiniz gibi yurdumuzda tüketilen mermi sayısına bakılacak olursa bunların tamamının kopyalanmış olduğunu söylemek büyük bir saygısızlık ve bilgisizliktir.Ancak piyasada bazı markaların az miktarda kopyalarının bulunması maalesef doğrudur.Şuan benim elimde fişek doldurmak için gerekli olan bütün makineler mevcut,ben bile bir Avrupa mermiyi çok rahat kopyalayabilirim ve bunuda her avcı kesinlikle anlayamaz,ama tabiiki her markayı ve her gramajı dolduramam imkanım elvermez.Kopya durumu en başta hedef atışlarında kendini belirtiyor,dahada derine dalmak gerekirse iki fişekte parçalanıp incelendiği zaman yine ortaya çıkıyor.Tabiiki bu durumları anlatmak bile benim için çok üzücü bir durum,karalama mahiyetinde anlaşılıyor ama Fevzi bey unutmayınızki bu tip mermileri alan vatandaşımızda kandırılmış oluyor.Dikkat ederseniz sonuçta zaten alacak mermi kesinlikle Avrupa mermidir,öyle yada böyle yine alacaz yine alacaz benim yukarda anlatmak istediğim,bu durumları ayırt etme yöntemleriyle doğruyu bulmaktır.Belki biraz tepki göreceğim ama şöyle bir söylentiyide belirtmeden yapamayacağım,genelde kopyaları bayiinin kendisi ürettiği söyleniyor yada bayiinin o şahıslarla anlaşmalı olduğu söyleniyor, bilmiyorum ne derece doğru?Belki inanmayacaksınız ama çoğu bayii de bunu inkar etmiyor.
Ben 42 yaşındayım geçmişi çok iyi bilirim neler çektiklerimizi..o günlere baktıkça yinede bu durumlara bile şükrediyorum.Kesinlikle belirtiyorumki ithalatçıların bu durumlara karıştığını yada parmaklarının olduğunu Kesinlikle belirtmedim böyle bir durumun gerçek olduğunada kesinlikle inanamam.bu durum tamamen bana kalırsa Türkiye sınırları içersinde oluşmaktadır ve sadece kopyacının imkanları doğrultusunda üretilmektedir yani her marka ve gramajı kopyalayamıyorlar.
Tekrar bu konuda beni uyardığınız için teşekkür eder, mevcut olan her yorumumda karalama gibi durumları her zaman düşünce potansiyelimden uzak tuttuğumu bilmenizi önemle rica ederim..Saygılarımla….
Hamza TÜRKOĞLU

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

27.12.2005 14:05:09 tarihinde  Selgür  yazdı!


Bence kopyalamak için önce kopyalanacak markanın boş hartuşunun olması gerekiyor.Bu elbette her boş hartuşu satılan markanın kopyalandığı anlamına gelmiyor,ancak piyasada boş hartuşu satılan markaların kopyalanması daha kolay olur diye düşünüyorum.

Saygılarımla ..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

27.12.2005 22:12:38 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


kapsülden çakılır Hamza bey....amerkan fişeklerinin kapsullerini birdaha inceleyin.:))))

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

27.12.2005 23:48:21 tarihinde  Labrador  yazdı!


Değerli Selçuk;
o namlu ne kadar kullanımdan sonra o hale geldi?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.12.2005 09:36:59 tarihinde  Fevzi Ünleyen  yazdı!


Sizler boş kovanı satılan hangi markayı bulabiliyorsunuz.
Ben kesinlikle bulamıyorum ve görmedim satıldığınıda aslında bu konunun uzatılmaya bile gereğini duymuyorum çünkü gerçekdende gereksiz bir konu ASLA gerçek payı yok dur bir bayinin bile doldurduğunu düşünsek yapabildiğini kabul edelim kaçtane kaç kutu doldurabilirki bir bayi bir sezonda en azından 20-25 bin fişek satar toplamda en azından doldurduğunu düşünsek bile nekadar doldura bilir bu asla mümkün deyildir .

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.12.2005 09:58:48 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Hamza bey fazla değil.....fişek değmedi diyebilirim..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.12.2005 12:02:54 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Fevzi Abinin dediği gibi
Türkiye de taklit fişek olması çok zor. Bayilerin ithal fişekleri kendi doldurmaları imkansız. Boş kovanları çoğu kapsüllü teslim ediliyor bu konuda sorun yok ama kovan ithali yok gibi bir şey oldu da onu da buldu diyelim bu sefer bir bayii elle doldurduğu 20 bin fişekler için 800 adet orjinalinin aynısı kutu bastırmaya kalksa kalıptı bıçaktı giderleri adet başına inanılmaz boyutta olacaktır. Bir de gerek ithalatçılar olsun gerek firmaları kendisi olsun bu konu da çok hassas. Piyasanın küçüklüğü nedeniyle bu tip taklit ürünleri takip etmek nerede ve kimim yaptığı bulup gerekli hukuki süreci başlatmak çok kolay. Bu nedenle pek cesaret edilebilecek bir konu değil. Bırakın fişeği firmalar kendi markalarıyla üretilen taklit giyim vs yi de çok sıkı biçimde takip ediyorlar yurtdışından.
Sevgiler
Tolga

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.12.2005 13:25:39 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Peki Tolga ben bişey sorıyım..adamın biri cheddite in üstüne kendi adını yazmış..(firmasının)gördünmü...Yada yorumun nedir..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.12.2005 13:44:37 tarihinde  Labrador  yazdı!


Yeni duyduğum bir habere göre aşağı yukarı bir sene evveline kadar Tokat/Turhalda polisin yaptığı bir baskında 120.000 adet kopya RC fişek yakalanmış ve emniyet mermilere el koymuş,bu durum televizyonda bile yayınlanmış.Bende anlayamıyorum rc nin boş kovanını böyle bol bir şekilde nasıl bulabiliyorlar.Cheddite ve fiochi gibi belli başlı firmaların boş kovanları gayet çok yani bazı imkanlar var.İnsanın inanası gelmiyor ama maalesef bende arasıra şahit oldum.Ama yinede konunun fazla uzatılması gerektiğini sanmıyorum çünkü bu durum çok nadiren rastlanmakta,bu tip beyanatlarla firmalara çamur atmanın tabii ki anlamsız olacağı inancındayım.Burda vatandaşlarımızı biraz daha bu konulara titiz yanaşmalarını tavsiye ediyorum.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.12.2005 14:37:28 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


ben çorluda dolaşıyım av bayiilerini 1000lerce boş kovan bulurum...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.12.2005 17:08:14 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Değerli arkadaşlar

Labradorun dediği gibi bu iş konusunda ciddiyetle duruluyor. Bir de boş kovandan kastım öyle 300 - 500 hatta bir kaç bin değil. Ciddi sayıda üretim olması ve orijinal kutuların basılmasını feasible hale getirmesi açısından büyük rakamları kast ediyorum. Bildiğiniz gibi fişek üreticilerinin bir kısmı kovanlarını da kendi üretiyor ve bunları diğer firmalara veya isteyenlere boş kovan olarak satıyor. Ama genelde ithalatçılar pek boş kovan ithal etmek istemiyorlar çünkü kendi dolduran kalmadığı gibi iç piyasadan büyük adette gelen siparişler bu tip kaçak üretim yapanlara ait olabileceği şüphesini doğuruyor. Mesela ben A marka fişek ithalatcısı olsam biri benden 250000 adet A marka boş kovan istese neden satayım. Ard niyetli olabilir çünkü. Benim A markalı fişeğimi taklit eder ve piyasasını öldürür. Bu nedenle ithalatçılar boş kovan taleplerini pek karşılamıyor. Bu tip kaçak üretimlerde ithalat ve nakliye masraflarını kısarak daha fazla para kazanmak isteyen taklitçiler de kovan ve barut gibi vergi fon ve nakliyesi yüksek komponentleri kaçak yoldan ülkeye sokuyordur. Böylece daha fazla kar elde etmek istiyorlardır.
Piyasada perakende satılan markalı boş kovanlar da bir dönem ithal edilen ve hala satılamayan elde kalmış mallardır. Son zamanlarda fişek dolduran avcı sayısı avcıların talepleri iyice azaldığı için pek kimse boş kovan getirmiyor.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.12.2005 17:10:47 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Selçuk

Cheditte burada bir firma ile ortak üretim gerçekleştirme çalışmalarına başladı. Ben test üretimlerini görmüş ve test etmiştim. Sanırım senin gördüklerin piyasaya verilmeye başladığına işaret ediyor.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.12.2005 17:15:24 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Kaçak fişek olduğunu düşündüğünüz fişekler konusunda yapabileceğiniz en iyi şey barutu kontrol etmek. Çünkü barut ithali zor odluğundan ve belirli bir miktarın üzerinde bulundurulması özel şartlar gerektiriğinden olsa gerek taklit fişeklerde daha çok yerli barut kullanılıyor. Kolaylıkla anlaşılabilir.
Bunun dışında fiyat pahalı ve kıvırma yıldız olmadığından tek kurşunda taklit olaylarına teşebbüs artıyor.
Yapabileceğimiz en yerinde şeylerden birisi de taklit edilen markanın ithalatçısına haber vermek.
Teşekkürler
Tolga

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.12.2005 18:22:57 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


bıldırcına attım chedditeleri ucuz diye...:)) 10 numara

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.01.2006 17:37:08 tarihinde  Mert44  yazdı!


Dostlar sevgili Tolga Dülger in belirttiği gibi baruttan anlarsınız...

bir arkadaşımızın belirttiği gibi kutu üzerindeki fişeğin dolumunu yapan makinenin seri numarasından anlarsınız...

Tapa dan anlarsınız. orjinal fişeklerin 5 yıl önce üretileninde de bugün üretlileninde de aynı tapa modeli kullanılır ve tapalarda orjinaldir.

Kovandan anlarsınız. mesela Fiocchi pl32 de PL34 te yıllardır aynı renk ve sarı uzunluğuna sahip kovanlara doldurulur. RC 32 ben bildim bileli yeşil kovanlıdır, RC2 de mavi kovanlı. İçindeki tapalar da barutta yıllar önce nasıl gördüysem bugün de aynı.

Kapsülden anlarsınız. Yine bilinen markaların bilinen model fişeklerinde hep aynı tip kapsül kullanılır.

Ama en önemlisi arkadaşlar bence fişek olayında belli bir modeli esas almalı ve o fişeği tanımalıyız. Tapasına, barutuna, kapsülüne varana kadar. İsmini cismini bilmediğimiz üzerinde menşeini belirtir adres, internet adresi vs .bulunmayan fişeği almamak gerekir.

Fİşek boş kovanı fason dolduracaklar için bayi arkadaşlar daha iyi bilir ama belli bir makine parkına sahip üreticiler için hiç sorun yok. Piyasada 8 ytl ye satılan ve ünlü bir avusturya markasını taşıyan ürünün kovan dip tablasında da aynı marka vardı. yıldız kıvırması da muntazamdı ama...

...ama tapa, bildiğiniz mke fişeğini söktüğünüzde gördüğünüz tapa, barut ise yeşil mke barutu.

Bildiğimiz fişekten şaşmayalım arkadaşlar. Ve üç beş kuruş pahalı da olsa iyisini alalım.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.01.2006 21:48:41 tarihinde  Mustafamuslu  yazdı!


Değerli avcılar.. öncelikle hepinize 2006 yılının mutluluklar ve sağlık getirmesini temenni ederim.
Bu konu ile ilgili naştan sona bütün yorumları okudum ve kendimin ne kadar amatör olduğunu anladım. Özellikle sayın TÜRKOĞLU, ANSAMSELÇUK VE DRÖZDEN den acizane soruma yanıt istiyorum.
SKB otm. ile tavşan avında 50 m mesafeye mesafeye remington long rage 2nu. 36 Gr. doğru bir ayar mıdır? Sizin tavsiyeniz ne? Teşekkürler...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.01.2006 22:19:58 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


şok ne tüfeğin en önemli soru bu..
kullandığın fişek upland tavşana olurr...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.01.2006 22:21:53 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


40 yrd..remingtonun ölüm çemberi...36,5 mt.ki senin 50 metre içinde tabii ki öldürü olacaktır..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.01.2006 23:02:22 tarihinde  Mustafamuslu  yazdı!


Selçuk Bey şoku yazmayı unutmuşum özür. 2. şok ile.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.01.2006 14:03:38 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


3 yani mod.şok daha iyi gelir...TAVŞANA

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.01.2006 15:47:14 tarihinde  RANGER  yazdı!


Arkadaşlar, bu tartışma konusunu herkes gibi ben de takip ediyorum ve bilgi olarak sürekli faydalanıyorum.
Tartışmanızı izlerken aklıma bir fikir geldi.
Taklit fişeklerden bahsediliyor, sahtesini ve orjinalini nasıl ayırt edebileceğimiz konusunda, hangi yabancı fişeklerin taklitlerinin yapıldığı konusunda bir tartışma başlatsak nasıl olur ?
Böylece Türkiye Avcılarının taklit fişek konusunda mağdur edilmesini önlemiş olabiliriz bu yapacağımız paylaşımla.
Örneğin, ben bu hafta sonu 3 marka fişeğin içini inceledim, ancak bu fişekler orijinal mi, taklit mi emin olamıyorum. Bana bir marka taklit gibi geldi. Bu tür fişekler konusunda inceleme yapan, taklit markaları bilen , taklit ve orjinalini ayırabileceğimiz markaları bilen arkadaşlar varsa bunları paylaşırlarsa avcılarımız da mağdur olmaz belki.
Yukarıda belirttiğim konu ile ilgili yeni bir başlık açıyorum, katılımlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla,
Erkan GENCER

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.01.2006 17:39:00 tarihinde  Labrador  yazdı!


Değerli Mustafamuslu,değerli Selçuk güzel açıklamış,tavsiyesine uymanı tavsiye ederim.
Değerli RANGER,
Ben bu konuyu kopya/gerçek anlamında değilde kullanıp kullanmadığım mermiler şeklinde belirtmek isterim,kullandığım hoşuma giden mermiler,rc,cheditte,b&p,bornaghi,luxor,diana performans alamadığım ilk sıradaki mermilerde,armusa,rio,mirage,vegas,mega,yfs, dir

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.01.2006 17:41:55 tarihinde  halilkocdag  yazdı!


Arkadaşlar benimde üstadlara bir sorum olacak,kaz-ördek avında 3-5 şoklu 71 cm namlulu tüfekle,iki namluda full şok olan 76 cm tüfek kullanmadaki avantaj-dezavantajlarla, fişek seçimi, nasıl seçim yapmalıyım?saygılar...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.01.2006 17:45:53 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Kesinlikle kaz avı için ideal değil o tüfekler....7 numara atarsanız olur..ama 3-2-1-0-1/0 ve daha kalın numaralarda Büyük fişek ve tüfek üreticelerinin önerisi.
cl+i.c+mod..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.01.2006 17:48:05 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


3-5 şok dediğiniz...cl ve modmu?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.01.2006 17:54:59 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


şöylede anlatabilirim..saçma ne kadar kalınlaşırsa dar ağzı olan tüfekle saçmanın ava değme olasılığı azalır...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.01.2006 17:57:04 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


yani 3 çok modsa ve 5 şok cilindirse iri saçmayı çok sever...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.01.2006 18:01:19 tarihinde  Labrador  yazdı!


Bu konuda bir tavsiyede buluınayım,kalın saçmalı mermilerde muhakkak 34 ve üstü gramaj kullanınız bu durum hızlı hareketli avı daha rahat yakalamanızı(vurmanızı)sağlayacaktır.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.01.2006 18:05:21 tarihinde  Labrador  yazdı!


Hiçbir zaman unutulmamalıdırki,gerekli mesafede uygun saçma dağılımını oluşturmak en büyük hedef olarak bilinmelidir.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.01.2006 18:07:02 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


federal ve Remington su kuşlarınıda içlerinde gruplamış durumda
ördek
küçük+orta ve büyük..
kaz
küçük+orta ve büyük..
şeklinde...orta ve büyük türlere..cl+ic+mod.....

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.01.2006 18:08:00 tarihinde  Labrador  yazdı!


Atılacak mesafelerde gerekli saçma dağılımının hesaplanmaması avı vurma şansınızı yarı yarıya düşürecektir.bu durum ava çıkmadan önce şok,namlu,mermi gibi unsurlarla muhakak garanti altına alınmalıdır.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.01.2006 18:12:43 tarihinde  Labrador  yazdı!


Benim tüfeğim vurmuyor,ben av vuramıyorum,hayvan ölü düşmüyor,saçma yiyor ama etkilenmiyor gibi durumların en başlıca nedenleri saydığım bu durumların dengesizliğidir.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.01.2006 18:16:23 tarihinde  Labrador  yazdı!


diyelimki toy avına çıkacaksınız,eğer sen tutupta düşük gramaj yüksek saçma yada yüksek gramaj düşük saçma yada kısa namlulu tüfek yada açık şok gibi durumlarla ava çıkarsan,ne sen av vurabilirsin ne tüfeğin av vurabilir nede hayvan ölü düşebilir...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.01.2006 18:34:01 tarihinde  Labrador  yazdı!


Değişik markalarda saçma dağılımları birbirini tutmayabilir yani bugün bir 34gr rc 5 no ile 34gr pellagri 5 no nun aynı mesafedeki saçma dağılımları farklı olabilir bu kOnuda avcı arkadaşlarımızın dikkatli olmasını tavsiye ederim.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.01.2006 19:09:32 tarihinde  halilkocdag  yazdı!


sayın ansamselçuk ve labrador 3(İ.C)_5(c.l) şoka karşılık geliyor,tüfek değiştirme şansım bu sezon yok,genelde keklil avlıyoruz ama atatürk barajı ve çevresi aynı zamanda çok iyi bir kaz ve ördek avlağı,oradan yerlisi bir dost edindik böylelikle alışık olmadığımız bir avda mevcut teçhizatla en iyisini yapmaya çalışacağım,kısaca gramaj ve saçma numarası istiyorum.saygılarımla...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

05.01.2006 14:37:57 tarihinde  Tank  yazdı!


arkadaslar sızden rıcam 55 namlu baslıklı tartısma konusuna dusuncelerınızı bıldırmenı sımdıden yazan arkadaslara tesekkur edıyorum

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

05.01.2006 23:02:49 tarihinde  Labrador  yazdı!


Tüfekler arasında ölçü ve birim farklılıkları olabilir yani her tüfeğin iç çapı,şok derecesi ve ölçüleri,kromaj kalınlığı vs.. gibi durumlar tüfekler arasında bazı noktalarda farlılıklar oluşturmaktadır, bu nedenle birbirimize karşı mermi tavsiyelerinde bulunurken, bu farklılıkların her zaman için sonuç farklılıklarına yol açacağını unutmamamız gereklidir.Yani bir mermi her markada aynı randumanı VERMEYEBİLİR.(bu durumda gayet normaldir)

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

05.01.2006 23:23:23 tarihinde  Labrador  yazdı!


Havalar soğudukça y.oto.tüfeklerde sorunlar başlamaktadır.İlk ve kesin tavsiyem, gramajı yükseltiniz..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

13.01.2006 14:35:15 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Tüfekleri rafa kaldırırken kalın yağ kullanmanızı tavsiye ederim.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

18.01.2006 18:49:36 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Tüfekleri her ay yağlamanın hiçbir gereği yoktur,tam bir şekilde yağlayıp yaz sezonu beklenmelidir.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

18.01.2006 18:53:18 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Genel yağlama yapıldıktan sonra tüfeğin 1 hafta boyunca namlu aşağı gelecek şekilde bırakılmasını tavsiye ederim.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

18.01.2006 18:57:02 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Gazlı otomatiklerde ,gaz odasının(pistonun girdiği yer) muhakkak her sezon en az bir sefer, ince tel,fırça,bulaşık teli gibi zararsız ürünlerle temizlenmesini,tortuların alınıp pırıl pırıl edilmesini tüfek performansı ve sağlığı için KESİNLİKLE tavsiye ederim.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.01.2006 10:33:25 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Hamza Bey

Çok güzel bir noktaya temas etmişsiniz. Bu tüfek çalışmıyor diye gelen tüfeklerin bir çoğunda yağ problemi görüyoruz. Yarı otomatiklerde özellikle fazla yağ kalıntılarının mekanizmada kalması kalitesiz yağ artıklarının birikimi ve bunların soğukta donması yine dış
tüfeklerde en önemli tutukluk nedeni.
Ayrıca metal kısımlara sürülen kötü kalitedeki yağların cilayı zedelemesi de çok görülüyor.
Tüfekler kaliteli yağ ile yağlandıktan sonra fazlası mutlaka alınmalı yağın.

Sevgiler
Tolga

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.01.2006 11:00:39 tarihinde  Alperduman  yazdı!


Ben kötü marka yağ yüzünden bir tüfeği hiçe çıkardım. Tüfeği yağlayıp kaldırdım birkaç ay sonra açınca tüfeğin komple karıncalanmış olduğunu gördüm. Şimdi tüfeği asla yağlı olarak bırakmıyorum, temizledikten sonra yağını mutlaka alıyorum.
Sevgiler

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.01.2006 11:34:43 tarihinde  Nejat Ural  yazdı!


Tüfeğin yağlanması ile ilgili bir ilave de benden.

Yağladıktan sonra Hamza beyin işaret ettiği gibi namlunun aşağıya bakması çok önemli.

Yok... Eğer dipçik aşağıya bakarsa ne oluyor ?
Yağlar tüfeğin içinden aka aka yatağın arkasinda, dipçiği tüfeğe bağlayan vida ve ağşaba kadar geliyor ve zaman içinde ahşapta deformasyona sebep oluyor, bu da ahşapın atış sırasında darbecden dolayı bağlantılarının zayıflamasına ve hatta kırılmasına-çürümesine-vida yatağının yalama olmasına neden olabiliyor.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.01.2006 12:54:04 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Değerli arkadaşlar;
Bir konuya değinmek istiyorum,genelde vatandaşımızda tüfek temizleme,bakım gibi unsurların nedense uygulanmadığı yada bilerek iptal edildiği şeklinde durumlar mevcuttur.Fakat kesinlikle bilinmelidir ki bir silahın özellikle de y.oto. lerin her zaman için kullanıldığı müddetçe bakıma ihtiyacı vardır.Bilinmelidir ki silahların da düşmanları vardır bunlar,düzensiz bakım,uygunsuz kullanım,yanlış malzemelerle temizlik,hatalı mermi seçimleri vs.. .
Zeytin yağı,motor yağı,gres yağı,ayçiçek yağı, uygunsuz kalınlıktaki yağlar,benzin ve benzin ürünleri vs.. silaha ömür vermez tam tersi silahın ömrünü yer bitirir.Tüfek sağlığı için kaliteli yağa değer verilmelidir, gaz yağı kullanılabilir ancak işlemden sonra tüfek kurulanmalıdır.Benzin ürünleri metali yer bitirir silahta önemli bereler oluşur.uygunsuz yağlar tüfeği kilitler önemli hasarlara neden olur.Bu durumlara dikkat edelim.Her av dönüşünden sonra hele de yağmurlu havalarda silahlarımızı 10 dakikamızı ayırıp düzenli bir şekilde temizleyelim.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.01.2006 12:55:23 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


En çok temizlenmeye,bakıma muhtaç olan silahlar y .oto. gazlı tüğfeklerdir.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.01.2006 12:57:14 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Kesinlikle bilinmelidirki,bir tüfekteki performansın en başlıca nedenlerinden biri,düzenli bakım ve kaliteli yağlamadır.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.01.2006 13:01:42 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Yanmış barut gazının sert bir şekilde kalitesiz,uygunsuz yağ ile birleşmesinden sonra tam bir metal asiti oluşur ve sinsi sinsi tüfeği yer.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.01.2006 13:06:43 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Tüfekleri rafa kaldırırken, namluya boş kovan yiterek horoz(lar)un düşürülmesinde ve varsa şayet şokların çıkarılmasında yarar vardır.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.01.2006 13:27:28 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


değerli arkadaşlar ;
bir tüfekteki şok,saçmanın uygun menzillerde uygun dağılımlarını sağlayan etkenlerdir.Yani bir şokun uzak dağıtması yada çok erken açması iyi özellik olarak düşünülemez.Her şok değerinde açılım yapmalıdır.Örneğin bir 32 gr 5 no mermi içersinde tahmini 250 adet saçma vardır 40 metre mesafeden full şokla 1 metrekarelik hedefe attığınızda düşük limitte yani atıyorum 40-50 adet saçma var ise dağılım yanlıştır.ya çok açılım var yada peşpeşe giren saçmalar var,tam bir helezonik dağılım sağlanamıyor demektir.fakat bu denemelerde markanın ve gramajın kesinlikle değişimlere etkisi vardır.Sonuçta kullandığınız tüfekteki şok açılımlarının uygunluğunu test etmenizde yarar vardır.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.01.2006 13:35:14 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Hamza Bey

Elinize sağlık çok önemli diğer bir konuya da değinmişsiniz. Birçok kullanıcı av sonrası uzun müddet şokları namludan sökmeden saklıyor. Sonra nem kötü yağ birleşimi ile şok namluya resmen kaynıyor ve zarar vermeden sökülmesi imkansız hale geliyor. Mutlaka bakım sonrası şoku sökmek lazım.
Sevgiler
Tolga

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.01.2006 15:59:53 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Değerli Tdulger;
Nedense bu tip önemli ayrıntıların toplumumuzca özellikle köylü vatandaşlarımızca kale alınmadığı,umursanmadığı söz konusudur.Bizlerde bu konularda elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz.Tabii ki sizler gibi değerli ,bilgili üstadlarımızın yardımı ile doğruluk unsuru kesinleşmekte ve yönlendirme daha sağlam bir şekilde yapılmaktadır.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.01.2006 16:03:37 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Y. oto. Tüfeklerle el dolgusu mermi hazırlayacak arkadaşların, yeni kovan kullanmalarını tavsiye ederim.Şayet kullanılmış kovan doldurulacaksa, kalıplanmış olması ve kapsülünün muhakkak sağlam yerleştirilmiş olmasına dikkat etmek gerekmektedir.Aksi hallerde otomatiklikte sorun yaşanabilir(şişmiş kovan namluya sığmaz) yada patlayan boş kovanın kapsülü çıkıp tetik tertibatına kaçıp önemli hasarlara neden olabilir.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.01.2006 16:27:42 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Önemli bir rica da bulunmak istiyorum,
GECE AVINA GİTMEYELİM,GİDENLERİDE TEREDDÜT ETMEDEN İHBAR EDELİM.
unutmayınızki tavşanın azalmasında başlıca etken, zamansız ve gece avlanılmasıdır.
şuan av yasak olmasına rağmen hala usulsüz avlanma yapılmaktadır.Çok üzücü bir durum...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.01.2006 17:15:01 tarihinde  Sıkıdost  yazdı!


hamza bey size katılmakla beraber,şunuda belirtmemde fayda var.tüfek ve fişek markasını kıyaslamaktan yana bizlerin bilinç altında olan konuya geliyoruz.en iyisi bende yada en mükemmelini kullanıyoruma getirmekteyiz.örneğin bende huğlu 104 a çörçil dipçik poze var.ayrıca tüfeğime 55 şoksuz namlu yaptırdım.belki sitedeki arkadaşların silahlarıyla mukayese ettiğimizde lafını etmemek gerekir.ancak kulandığım tüfegin tutacagı mesafesinden gr saçmasına kadar bilinçli ve tedbirliyim.önemli oolan şey mutlu olabilmek ve tüfek olsun saçmaolsun benimseyebilmek..eniyisi bende değil bana göre en doğrusu benim diyebilmek heralde mantıken akıllıca olanı.saygılarımla.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.01.2006 18:43:09 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Evet haklısınız.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

20.01.2006 13:17:01 tarihinde  Boğa  yazdı!


değerli silah arkadaşlarım.ben zaman zaman yivli-yivsiz -ağzdan dolma hepsini denedim.ama lütfen inanın birkaç yıldır nasılki okla avlanmaya başladımsa okun yanında( her türlü av dahil) diğer saydığım silahların bir çocuk oyuncağından farksız kaldığını gördüm lütfen buna inanın.hemde 70-80 mt kadar.ama iyi antreman -güçlü vede kaliteli bir üç ve yayla tabiyikiiiiiiiii.birazda tabiyiki daha centilmence oluşuda var tabiyi.80-librelik yay 100 gr üç kanat uça 70-80 mt deki 100-130 kg bir azılı lokma ble olma inanın.çünkü denedim ve gördüm.ama silah işi birazda tabiyiki zevk işide.biri anasını öbürü kızını sever.sevgilerimle.birol civan.yusufeli-sarıgöl avc der başk

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

20.01.2006 15:03:32 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Tabiiki, haklısınız Değerli Başkanım.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

20.01.2006 19:29:23 tarihinde  Koko  yazdı!


ben fotoğraf makinesi şeklinde bir tüfek arıyorum anlaşılan yasak işni bu şekilde aşacağım espri değildir bilen varsa bir haber versin sevgiler

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

21.01.2006 12:06:31 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Değerli KOKO;
yanlış anlamayınız ama mesajınızı anlayamadım.Açıklarmısınız.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

23.01.2006 09:58:14 tarihinde  Koko  yazdı!


bir ilanda nikon firmasının aynı av tüfeği şeklindeki fotoğraf makinesini görmüştüm bu makine ava doğru nişan alıp tetiği çektiğinizde namlu içinden kuşun resmini çekmekte eğer av tam yuvarlağın içindeyse vuruş yada yuvarlağın dışındaysa vuruş değil, şeklinde bir fotoğraf makinesiydi. Bu şekilde avlanmak köpeğin aportunu bozabilir ama benimde sinirlerimi yatıştırabilir. Ben busayede yasaklardan kurtulabileceğimi düşünüyorum. Çulluk avını çok sevmeme (hatta başka ava gitmek istemiyorum) rağmen çulluk etini sevmem belki bu sayede korkusuzca avlanabilirim. Herkes evinde kös kös otururken ben av yapabilirim hemde haftanın her günü. Sonuçta bizim aradığımız köpeğin ferması sırasındaki yaşadığımız heyecan. Ha birde panter emel kardeşimiz tavukların canlı canlı yakılmasına çok tepkisiz kaldı. Emel ablamızın hayvan isimli kültür dergisindeki yazılarını ilgi ile okuyorum geçen ayki yazısının altına imzamı atarım saygılarımla

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

23.01.2006 18:14:34 tarihinde  Mutab  yazdı!


sevgili avcı dostlar bir atasözü vardır kaşığı herkez yapar ama sapını yapamaz bu fişeklerdede aynı fişeğin üzerindeki yazıları basamıyorlar yazılar net boya sağa sola dağnıksa yerli dolu benim kanatimce saygılar

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

24.01.2006 17:56:58 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Değerli arkadaşlar;
Bildiğimiz gibi özellikle yeni model tüfeklerde namluların uc kısımlarında delikler bulunmaktadır,bu deliklerin bazı yararları olduğu söylenmektedir,peki aksi iddaa edilebilirmi yani zararlı olabilirmi?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

24.01.2006 21:38:29 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Kompresör özellikle spor tüfüklerinde kullanılır..tapayı tutar saçmayı savurur...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

24.01.2006 21:39:46 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


avdada özellikle amerikada hindi avı için kompresörlü şoklar mevcuttur..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

24.01.2006 22:26:43 tarihinde  Boğa  yazdı!


sevgili hamza türkoğlu.o dediğiniz şeye (muzzle brake-magna port) yani namlu ucu freni denir.ve ağır çap magnum silahlarda tepmeyı minimuma indirmek için yapılırlar. sizin dediğiniz delikler sayesinde patlama esnasında meydana gelen genleşmiş gazların bir kısmı bu delikler tarafından sağa sola saptırılır.yönü saptırılmış gazlar tepmeye katkıda bulunamazlar.yapan firmaya göre tepme%15-25 arası azaldığı söylenmekte.ama bu tepme azalırkenpatlama seside o derece artmaktadır.ve bazı ülkelerde yasak olduğunu biliyorum afrika gibi.faydalımı zararlımı taktir sizlerin.sevgilerimle.birol civan. yusufeli-sarıgöl avc der başk.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.01.2006 09:25:36 tarihinde  Falcon  yazdı!


Merhabalar,
bahsi geçen namlu ucunda deliklerin olduğu bir tüfek bende var, tesadüfen bir kaç el değiştirdikten sonra bana geçen bir tüfek, bir süperpoze,özellikleri ise; 71 namlu, magnum yatak, tek tetik (galiba ya prinç yada 14 ayar altın), ejektörlü, selektörlü, mobil şoklu,montecarlo dipçik (%10 kurutulmuş ceviz), özel emniyet sistemi (tüfek kırıldığında hemen emniyete geçiyor), Gravürü işlemesi çok olan (kabartma tarzı ve baskı şeklinde değil), geniş bant
vede az önce dediğim gibi üst ve alt namluda namlu ucuna yakın kısmında 46 adet özel bir açı ile açılmış delikler var. hep merak etmişimdir bunlar ne işe yarıyor diye, bazıları geri tepmeyi azaltıyor bazıları deli saçmaları önlüyor diye. Yaklaşık 3 yıl kullandım bu tüfeğimi ve çok memnun kaldım. Bu tüfeğin aynısından kullanan varmı? Merak ediyorum gerçekten harika bir tüfek, bir çok avda kullandım (ördek, kaz, bıldırcın, üveyik, tavşan gibi) hiç sorun çıkarmadı. Tüfeğin üzerinde ingilizce olarak Amerikan TRISTAR firması için ÜZÜMLÜ tarafından 98 yılında üretildiği yazıyor. Tüfek benden önce avcı olmayan kişilerce tutulmuş, daha sonra avcı bir arkadaşım almış 1 yıl kullanmış, ondan bana geçti. Şimdi kendi ruhsatımda kayıtlı. Lütfen bu model tüfeği kullananlar veya bilenler bana görüşlerini, bilgilerini anlatsınlar, şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla
Tamer- ADANA

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.01.2006 13:18:09 tarihinde  Coşkuntuna  yazdı!


Selam Değerli kardeşim Falkon,

Biliyorsunuz ataşli silahlar geri teper.(havalı silahlar ileri çeker) bu tepme silahın namlusunu havaya kaldırır(şahlahdırır) Biden fazla atışlı tüfeklerde ilk atıştan sonraki atışta (ve devamında) namlu şahlanacak ve tüfeği tekrar düzeltirken hedefi bulmak zaman kaybına sebep olacaktır, işte o belli açı ile delinen delikler tüfeğin şahlanmasını ciddi miktarda azaltmakta ve sonraki atışta atıcıya zaman kazandırmaktadır.

Bu iş şöyle olmakta; Namlu bu deliklerden önce bitmekte(saçmalar veya kurşun üreticinin istediği hıza ve düzgünlüğe gelmiş), tapa namlu bitiminden sonra bu işlem için uzatılan uç kısıma geldiğinde, arkasındaki tazzikli gaz deliklerden yukarı doğru çıkarken otomatikman tüfeği aksi yönde iteceğinden tüfeğin şahlanmasını önleyecektir...

Saygılar

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.01.2006 19:02:36 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Değerli arkadaşlar;
Öncelikle bu konuda düşüncelerini,bilgilerini aktaran arkadaşlara teşekkür ederim.Bu konuyu birde ben kendi yorumumla açıklamak istiyorum.Namludaki bu deliklere kompansatör delikleri yada namlu fren delikleri denmektedir.Bu deliklerin görevi patlamış barut basıncını kontrol altına alarak tüfeğin serbest sarsıntısını minumuma indirmeyi sağlamaktır ve bu sayede de atılan mermideki sapma lar minumuma indirilmektedir.Fakat üreticiler mermideki geri tepmeyide azalttığı şeklinde garanti veriyorlar.Ben bunun testini bizzat yapmıştım ve elime çıkan sonuç, kompansatörlü namlularda tepme normal ama sarsıntı azalmakta(fazla olmasada güzel) ve ayrıca hedefe seri atışlarda hız,kontrol ve başarı fazla olmakta ancak saçma performans değerlerinde(dağılım,tesir vb..) bazı beklemediğim durumlar gerçekleşti.Sizlerden ricam bu namluları sürekli kullanan arkadaşların bu konularda bilgilerini paylaşması.Bana gelen bazı iddalar bu namlularda performansın zayıf olduğu yönünde ve sadece tek kurşun atışlarında ideal olduğu söylenmekte ve daha bazı iyi yada kötü iddaalar var…yorumlarınızı ve düşüncelerinizi bekliyorum.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.01.2006 23:04:59 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


namlu frenleri yivli tüfeklerde kullanılır..Yivsiz av tüfeklerindeki delikler ...kompsesör vazifesi görür..Namluladi delikler uçta değildir..ucun 5cm gerisindedir..sadece 12 cal.özel yapım yivli namlularda kurşun atmak için namlu freni vardır..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.01.2006 23:23:01 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


dr.ramazan beyin yolladığı bir linkte kompresöre tutulan tapanın saçmanın önce namludan çıkışını gösteren bir görüntü vardı..baktım ama bulamadım kendisi online olduğu zaman umarım bu görüntüyü sizlerlede paylaşır..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.01.2006 19:51:43 tarihinde  Dr ramazan  yazdı!


selçuk bey selamlar
tekrar sözkonusu belgeyi yolladım.
dr ramazan.saygilar

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.01.2006 20:12:15 tarihinde  Dr ramazan  yazdı!


http://www.patternmasterstore.com/view_demo.htm

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

27.01.2006 14:07:00 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Kompansatörlü namlu ve kompansatörlü şokları birbiriyle karıştırmayalım.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

27.01.2006 14:14:48 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Birde şu konuda dikkatli olmakta yarar var,kompansatörlü namlularda delikler şoka varmadan başlamakta.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

27.01.2006 17:44:26 tarihinde  Mert44  yazdı!


Sevgili dostlar,
kompansatörlü namluların ana amacı tepmeyi azaltmak ve ikincil olarak ta tapanın saçma üzerindeki olumsuz etkisini bertaraf etmektir.

spor amaçlı tüfeklerin namlularına açılan ve şok gerisinde başlayan bu delikler dikkat edilirse süperpozelerin alt namlusunda daha çok, üst namlusunda ise daha az sayıda olarak yapılır. Bunda amaç ilk ateşlenen namlu olan alt namlunun tepkisini daha aza indirerek hedef kaybetmeden ikinci atışı yapabilmektir. Alt üst aynı sayıda da yapılabilir bir mahzuru yoktur:))

Tapa bu deliklere geldiğinde arkasındaki itici güç bir anda azalmakta namlu çıkışında tapa saçmalardan anlık bir sürede daha sonra çıkmaktadır. Bu da tapanın arkadan yaptığı ve dağılımı olumsuz etkileyecek etkisini azaltmaktadır.

Dr Ramazan bey in belirttiği sitedeki namlu ucunda görülen kompansatör delikleri son yıllarda moda oldu. Hatta bu namluda delik açma işini gölgede bıraktı diyebilirim. ancak yukarıda belirttiğim tarzdan biraz farkıl bir yapısı var. Bu sistemde namlu ucuna kadar saçmalarla birlikte gelen tapa şok tüpü içindeki setlere çarparak veya benzer başka yöntemlerle frenlenerek saçmaların daha önce çıkması sağlanıyor. hemen arkasından da tapa çıkıyor. Tabi tapa çıkarken bu deliklerden yanlara doğru kaçan gaz jet etkisini azaltarak bundan dolayı meydana gelen tepmeyi de belli bir oranda indiriyor.

Tapayı geciktirme son yıllarda özellikle abd firmalarında sıkça görülen bir uygulama ve inanılmaz toplu saçma dağılımları da meydana getiriyor. bu konuda www.wadvizard.com adlı sitede şevrotinden 8-9 numara saçmaya kadar çok sayıda test dağılım örneğide mevcut. Özellikle şevrotin atışlarına hayret edeceksiniz. Keşke bu şok tüplerinden Türkiye de de olsa diyor insan.

Klasik şok sisteminde de toplu atışı sağlayan namlu ucundaki daralmadan daha ziyade bu daralmanın tapayı durdurucu etkisidir. Silindir namluda tapa saçmalarla birlikte silahtan ayrılır ve namludan ayrılırken de saçmaları itmeye devam eder. Silindir namluyla ateş ettiğnizde dikkat ederseniz daha tok bir ses çıkar. Tam şoklu silahta ise eğer tek kurşun atmıyorsanız çıkan ses daha farklıdır.

Namlu ucu daraldıkça tapanın saçmalarla olan irtibatı silindire oranla azalmaya en azından ön yarıda bulunan grupmanda kesilmeye başlar. Tam şokla yapılan atışların dondurulmuş resimlerinde ön yarıdaki grubun tapadan uzaklaştığını arkadaki grubun ise halen tapayla temas halinde olduğunu ve yayılma gösterdiğini görebiliriz. (uzaklaştı derken alıp başını gitmiyor tabi:)) )

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

27.01.2006 17:57:19 tarihinde  Mert44  yazdı!


pardon wadwizard.com olacaktı

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.01.2006 16:18:26 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


yani sonuçta olumlu etkisi olduğu söylenebilir, değilmi Mert44 ? (kompansatörün)

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.01.2006 00:23:01 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Öncelikle Ramazan beye ve diğer dostlara teşekkürler..Sarsılmazda şu an Remington ext.vent.Turkey choke 45 usd mevcut..ayrıca sarsılmazın iç piyasada bulunan modellerindede bu tarz şoklar takılabiliyor..Baştada dediğim gibi..ister namluda sabit olsun isterse mobil şok olsun ana amacı sporda yada avda toplu atış sağlamak...Şimdi Hamza Beyin sorusuna gelirsek Özellikle usada hindi avında kullanıldığına göre..yapılan atış kafaya olduğundan adamlar uzun mesafelerde bile 2lemediklerine göre:):)))) çok iyi performans sağladığı anlaşılacaktır..açıkcası şu an piyasadaki trap ve skeet tüfeklerine bakarsak her firmanın kendi dizaynı olan ve tepmeyi indirgeyen bir çok model mevcut..özellikle kundak aparatları ile..Silahlardaki Kompansatör ana amacı tapayı tutmaktır..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.01.2006 10:46:38 tarihinde  Mert44  yazdı!


Kesinlikle hamza bey,
ancak ister patternmaster olsun ister wadwizard klasik şok anlayışından farklı olarak daralma yerine tapayı durdurucu engeller vs. kullanıyorlar. Keşke diyorum bu şoklardan ülkemizde de üretilse. Belirttiğim sitede şevrotin sonuçları inanılmaz. Saçmalarda öyle. Ancak tek kurşun atılması tavsiye edilmiyor. Tapayı geciktirici setler nedeniyle...Adamların onca mesafeden kaz ördek indirmelerinin bir sırrı da bu şoklar olsa gerek.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.01.2006 13:40:24 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Tartışmaya açtığım bu konuda emeği geçen,yorumunu ve düşüncesini belirten,bilgisini paylaşan bütün değerli arkadaşlara Teşekkür ederim..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.01.2006 15:06:10 tarihinde  Laci  yazdı!


Arkadaşlar

Benim 71 namlu süper poza tüfeyimin namlusunu 61 cm kestirdim yeni ruhsatta bir problem olurmu? Yalnız eski ruhsatımda namlu ölçüsü yazmıtor. Bilgisi olan arkadfaşlar yazarlarsa sevinirim

Herkese Selamlar

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

30.01.2006 13:29:18 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Hiçbir sorun çıkmaz değerli kardeşim,gönlün rahat olsun.
İlaveli şoklu namlulara nasıl 61 cm namlu deniyor anlayamıyorum.Ayrıca siz neden namluyu kestirdiniz?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

31.01.2006 20:33:07 tarihinde  VolkanK  yazdı!


Mert44 kardeşim,

Sizce bu şoklar saçmaları daha mı ileri sürüyor? Yoksa sadece patern mi etkileniyor?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

31.01.2006 23:37:03 tarihinde  KANTARA  yazdı!


Sevgili Laci namluyu kestirmekle hiç iyi etmemişsin yani kısaca tüfeğin öldü .

keşke kestirmeden önce birilerine danışsaydın.

o tüfekte ne şok kaldı ne denge geçmiş olsun...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.02.2006 11:09:18 tarihinde  Mert44  yazdı!


Volkan kardeş nerelerdesin yahu. ne zamandır sesn sedan çıkmıyordu.

Kardeşim menzil üzerinde ne kadar etkisi var pek araştırma fırsatı bulamadım. Ama saçma dağılımının avın sağlam olarak vurulmasında büyük etken olduğunu düşünürsek her halde yine daha uzak mesafede vuruyor diyebiliriz. Kastettiğin namlu çıkış hızı ise bir şey değişmez. Ancak shot string denilen bir terim var. Yani saçmaların namludan ayrıldıktan sonra en öndeki saçma ile en arkadık arasındaki mesafe. Klasik şoklu sistemde bu mesafenin uzun olduğu, belirtilen şok tüplerinde ise çok daha kısa olduğu vurgulanıyor. Yani adamlar sadece saçmanın belli mesafelerdeki dağılımına değil tüm saçmaların hedefe aynı düzlemde deyim yerideyse bir arada varmalarına da büyük önem veriyorlar.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.02.2006 11:15:40 tarihinde  Tdulger  yazdı!


Sevgili Kantara önemli bir noktaya değinmiş. Bahsettiği konulardan dolayı bir tüfeğin namlusunu kestirmek pek yerinde bir karar değil.


Sevgiler
Tolga

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.02.2006 18:37:11 tarihinde  VolkanK  yazdı!


Mert kardeşim, buralardayım. Ama pek de tadım yok. Bu sene yeterince tatsız geçti. Önümüzdeki senelerde belirsiz. Ama grdüğüm kadarı ile daha derli toplu olmaya başlandı ki, bu da kendimizi tanıtma ve haklarımızı koruma açısından tek iyi olan gelişme. Ama daha zaman gerek. Neyse...

Soruma verdiğin yanıt bence de makul. Belki yeni bir şeyi öğrenirim diye sormuştum. Shot string ise ne kadar uzun olursa o kadar acemi atıcıya hoş görünür değil mi :) ? Hortumla çiçek sular gibi giden saçmalar...

Yine de şu anki düşünceme göre plastik tapanın saçma grupmanının bozulmasına zaten mani olması lazım. Ama tabii deneyler onu gösteriyorsa odur.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.02.2006 18:58:19 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Bu tip unsurların bütün avcı arkadaşlar tarafından incelenmesi gerektiği ve neyin ne olduğunun bilinmesi gerektiği inancındayım.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

05.02.2006 17:49:25 tarihinde  Hakan Boduroğlu  yazdı!


Yakın zamanlarda yaptığım bir testi yazmak istiyorum.
Tüfek : Beretta UrikaAL391 Y.otomatik 12 numara
Fişekler Federal 7.5 No (plastik)
Fedaral 7.5 (kağıt) Gold medal
Wincester 7,5 no, Remigton Have Dow 7.5 No
Dolu gramajları hemen hemen aynı 31 veya 32 gr.
3 nolu şoklu ile 40 adım. 50*50 cm karton atışı
Fedaral 7,5 Plastik saçma sayısı 210 adet
Remigton 7,5 Hawe Dow 190 saçma
Fedaral Kağıt fişik 180 saçma
Wincester 7.5 175 saçma
Saçma miktarı fişeklerde 396 adet

5 nolu şok ile rakamlar yarı yarıya düşmektedir.
saçma grupmanları 3 no şok ile 3Lü 5 li gruplar halindedir. Kartonda saçma değmedik alan kalmamıştır.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

05.02.2006 17:53:11 tarihinde  Hakan Boduroğlu  yazdı!


Unutulmuş bir bilgi notu Namlu boyu 67 cm

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

06.02.2006 13:31:13 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Bu denemeyi birde normal sıcaklıktaki bir havada yapmanı tavsiye eder ve bu sonuçla karşılaştırmanı öneririm.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

06.02.2006 19:34:07 tarihinde  VolkanK  yazdı!


Gaz daha sıcak kalacağından, basınç aratacak, daha hızlı çıkış olacak, hava direncinin frenleme etkisi saçmaları birbirinden uzaklaştıracak sonuçta daha az isabet, daha fazla delme gücü :)

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

07.02.2006 19:48:16 tarihinde  Dr ramazan  yazdı!


bence mantık zincirinizin biryerlerinde hata var.bir çelişki var.pattern tight olacak penetrrasyon zayıf olacak diyorsunuz yada zayıf pattern iyi penetrasyon diyorsunuz.
yada ben sizin söylediklerinizi yanlış anlıyorum
saygılar.dr ramazan

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

08.02.2006 15:59:34 tarihinde  Hakan Boduroğlu  yazdı!


Hava sıcaklığı konusunda bilgi vermem gerekirse 25 c civarında idi
Altınolukta yaşıyorum.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

08.02.2006 16:32:54 tarihinde  Drözden  yazdı!


Hakan bey,
birde 40 adım ölçüsünü metre olarak verirseniz, daha faydalı olacak. Başka fişeklerle çalışırken, 40 metrelik kalın bir misina almanızı atışlarınızı bunu kullanarak, büyük karton plakaya çizeceğiniz 70 cm çaplı ( merkezine 5- 10 cm lik siyah bir daire çizip )bir daire içine yapmanızı öneririm. Amacımız bu daireyi homojen olarak kaplayan , av hayvanımızın büyüklüğü kadar bir alana 5-7 saçma sokan en geniş şok ölçüsünü bulmak. Tabiki bu kriterler daha çok ördek avı için ama keklik ve üveyik içinde uygulanabilir diye düşünüyorum.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

08.02.2006 18:44:04 tarihinde  Hakan Boduroğlu  yazdı!


Sayın Drözden,
Yakında metre ile 3,4,5 şoklarda denemeyi belirttiğiniz ölçülerde yapacağım. Aslında y.otomatik kullanmanın dez avantajları bunlar doğrusu s.poze veya çifte kullanmak ( dar ve geniş tercihi açısından ). Atlatığım diğer bir konu ise delme kuvveti. İnce saçma kullanmayı seviyorum Fedaral ve Remigton kuvvetli fişekler. Ama yakın mesafede çok dikkatli atmak gerekiyor bazen nasıl kaçırdım durumları oluyor bazen se av ikiye bölünüyor. Bir örnek vereyim 10 adımda ( 70 cm) bir tahta kapıya attım 15 cm çap yaptı ve ortası delik. Artık eskisi gibi seri değilim malum yaş , hızlı dolu ve ince numara seçme gayretim bundan kaynaklanıyor bunca denemeler. Federal kağıt fişekten keklik avında çok güzel randıman aldım.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

09.02.2006 19:09:12 tarihinde  Drözden  yazdı!


Hakan Bey,
konuya yakın ilgim aynı tüfeğin bende de olması gibi tamamen duygusal. Ben ördekte 28 inch, keklikte 26 inch namlu ile light mod şok kullanıyorum. Ördek fişeğim Fiochi PL 34 gr 5 no, Keklik fişeğim Rem heavy dove 7.5 no.
Not: Bu seneki keklik fişeği tüketimim 3, sonuç bir ıska ve aşil tendiniti. Sevgiler. drözden

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

10.02.2006 16:50:55 tarihinde  Hakan Boduroğlu  yazdı!


Sayın Drözden,
Remigton Dowe 7,5 benimde kullandığım fişek ve çok güzel, Federal 7,5 Kağıt fişkete aynı kalitelerde ancak kağıt keçe tapa ilk ağızda ondan kullanıyorum daha sonrası remigton ve fedaral 6 no. Rem. veya Fedaral uzak mesafeler için mükemmel Ne kan nede Can.
Kağıt fişeği ayrıca seviyorum biraz daha çevreci ve eskileri anımsatıyor. Urikanın al391 in Kundak açısını değiştirdim ve çok güzel randıman aldım. Orjinal halinde namlu bandını görmekteydim şimdi fiziksel özelliklerime uydu. Ördekte orjinal satıştaki kundak poziyonu uygun olabilir. Parlama avı için kundak yapısını değiştirdim. Beretta tüfekleri biraz trap atışı gibi hazırlıyor , arpacığın üstünde hedefi görüp atmak gibi. Eskiler ise avı arpacıkta kaybedeksiin derler ya kısaca parlama uçar avı meselesi.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

10.02.2006 16:54:07 tarihinde  Hakan Boduroğlu  yazdı!


Unutmuşum
Saglıcakla kalın...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

10.02.2006 17:18:23 tarihinde  Drözden  yazdı!


Aynı ayarı bende yaptırdım, benzer şikayetle, sevgiler,saygılar, sağlıklı avlar...drözden

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

14.02.2006 13:53:36 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Sevgili Hakan Boduroğlu;
Avınızı güzel yorumlamıssınız...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

14.02.2006 15:14:10 tarihinde  Cem güleç  yazdı!


Sevgili arkadaşlar

Bu konu başlığı altına yazılanlar,ava yeni başalayandan uzun süredir avlananına kadar tüm avcılar için çok faydalı ve besleyici oldu kanatindeyim.

Tecrübelerini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Söz keklikten açılmışken bir kaç ilavede ben yapayım.

Keklik avı için bende Remington heavy dove 7,5 ve 6 numaraları kullanıyorum,ayrıca federalin 32 gr 6 numaralarıylada güzel avlar yaptım.

Federalin gold metal kağıt fişeği av için üretilmemiş olmasına rağmen keçe tapalı ve 32 gr olması dolayısıyla keklikte iyi sonuçlar verdi.

Keklik avında şokları uygun,iyi bir süper pozeyi yarı otomatik tüfeklere her zaman tercih etmişimdir. İki farklı fişeği ve iki farklı şoku aynı anda kullanmak keklik avı için önemli bir avantaj.Keklik avı aynı zamanda merayla mücadele etmek olduğunundan,uzun süre elde taşınabilecek hafif bir silah kullanmakta başka bir avantaj.

Yukarıda yazdığım fişekler dışında pellagrinin 34 gr kağıt dolularınıda kullandım ve çok güzel avlar yaptım.

Özellikle sabah avın başında uzak kalkan sürüye tüfek atma ihtimali yüksek olduğundan 6 numara remington ve federal pover tapalı fişeklerle ava başlarım.

Kekliği bulur dağıtır,pusturursam,keçe tapalı kağıt fişeklerle ava devam ederim.Bu sırada mümkün olan en ince saçmayı kullanırım,7,5 numara Federal gold metal,7 numara kağıt pellagri yada 7 numara kağıt 32 gr Winchester.

Tavşanı bol bir meraysa,arazi yapısına göre bazen 5 numara 34 gr Fiocchileride kullandığım olur.

Saygılarımla

Cem GÜLEÇ

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

14.02.2006 17:11:03 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Değerli arkadaşlar;
Poze,çifte,pompalı gibi tüfeklerin y.oto tüfeklerden etkili olduğuna dair düşünceler hala belirtilmekte.
artık bırakalım bu tip herzaman kesinliği kanıtlanamayan basit düşünceleri.Madem ısrarcıyız, ozaman alalım elimize kaliteleri yapalım güzelce testleri bakalım sonuçlar ne çıkıyor.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

14.02.2006 18:24:49 tarihinde  Cem güleç  yazdı!


Sayın Hamza bey

Yorumunuz benim yazımla ilgiliyse eğer,benim yazdıklarım tartışmaya açık şeyler değildir.

Keklik avında süper poze kullanmam tamamen avlanma stili ve keyf meselesidir.

Dikkat ederseniz benim yazımda süperpozeler yarı otomatiklerden daha etkilidir diye bir cümle geçmiyor.

çift namlu olmaları ve hafiflikleri ise ilk bakışta tartışmadan,test etmeden anlaşılır sanırım

Saygılarımla

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

15.02.2006 13:01:40 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


HAYIR HAYIR Cem Bey kesinlikle...
o sözlerim daha bu tip varsayımlarla yola çıkan avcı arkadaşlar içindi.sizin bu tip konularda yorumlarınızı dikkatle incelemekteyim gayet aydınlatıcı gayet vatandaşımızı bigilendirici paylaşımcı bir tutumunuz var ne güzel...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

15.02.2006 13:12:34 tarihinde  Hakan Boduroğlu  yazdı!


Sayın Cem Bey ve Diğer değerli dostlar
Evet uzun zamandır y.oto. kullanıyorum ve çokta alıştım ama gönlüm güzel poze hala , fakat hala y.oto dan vazgeçmiyorum. Başlangıçta atış fazlalığı cezbedici oluyor ama baktım ki hiç takoz çıkarma ihtiyacı hissetmiyorum , dahası nadiren 2 den fazla atmadığımı fark ettim. Farklı şoklarla atış şansı cift namlularda bazen çok daha iyi randıman veriyor. İşin sportmenlik yanıda cabası. Y.otomatikte geriden gelen fişek cinsleri ile mesafeyi örtmeye çalışıyoruz mecburen. Bu anlamda da y.otomatikte kullandığımız fişekleri kalitesi önem arz ediyor. Ama 30 senelik avcılığımın tecrübesi ise o kadar şey bilmeme rağmen hep bir bilmediğimin olması vede kundağın arkasındaki kişinin asıl atıcılığı. Babam saçmayı dişinle ezebilmelisin derdi ve döktükleri saçmaları anlatırdı şimdi ise dişinizi kırarsınız.
Önem sıralamamsı yapmam gerekirse iyi bir köpek , kundagın arkasında mera da nasıl dalaşmasını bilen bir avcı ve fişeği her daim patlata bilen bir tüfek.
Eger bir poze alacaksam bundan sonraki seçimim 20 numara ingiliz kundak beretta olacaktır. Tüm bunlar benim şahsi düşüncem ve farklı düşünenlerede ayrıca sayğı duyarım.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

16.02.2006 00:12:21 tarihinde  Cem güleç  yazdı!


Sayın Hamza bey

Açıklamanız için teşekkürler.Bu sitede bildiklerimizi,gördüklerimiz ve yaşadıklarımızı dostça paylaşıyoruz.

Hani meşhur bir söz vardır;EN UCUZA SAHİP OLABİLECEĞİN EN KIYMETLİ ŞEY,BAŞKASININ TECRÜBESİDİR diye.

Bu işe yeni başlayan genç arkadaşlar yazılanlardan fazlasıyla faydalanıyor bence.Belkide olması muhtemel bir av kazasınını burda paylaşılan bilgiler sayesinde önleyebiliriz.

Ben daha öncede yazdım,tekrarlıyorum.

En iyi tüfek,iyi avcının elinde olan tüfektir,en iyi avcı silahını en güvenli şekilde kullanan avcıdır.

Bir av kazasında patlayan tüfek,bir avcının son patlattığı tüfek olabilir.Tüfeğin kalitesi,fişeğin pahalı olması bu durumu malesef değiştirmez.

Saygılarımla

Cem GÜLEÇ

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

16.02.2006 11:06:40 tarihinde  Hakan Boduroğlu  yazdı!


Sayın Cem Bey,

Kesinlikle en doğru konuyu ortaya çıkarmışsınız. Tüfek kalitesi ve fişekler anlattığınız güvenlik önlemlerinin yanında bir hiç tir. Bu konuda yazı yazan her kez yeni başlayan avcılar için akıllarında bir fikir muhakkak yaratmıştır.
Birde avcılığın yazılı olmayan bölgesel kuralları vardır. Kendi bölgem için yazacağım belkide her yerde aynı şeyler var.
Örneğin,
Yaşça büyük bir avcının önüne geçilmemesi gibi,
Kopay avcısının yaraladığı tavşana atıp ben vurdum denmemesi hatta vurulsa dahi kopay avcısına geri verilmesi,
avlakta başka avcı gördüğünüz onların önüne geçilmemesi gibi,
Yanyana dahi olsa yaşca büyük olan atmadan atmamak gibi,
Ve Daha niceleri gibi gibi
Görüyorum ki daha arabadan iner inmez fişek dolduranları ,
Kolda yürürken öne geçip saçma yiyenleri,
Bıldırcın avlarında karşılıklı birbirini vuranları,
Araclarında tüfekleri dolu tutanları ,

Bu anlamda güvenliğin av dan her zaman önde oldugunu hatırlatmınızı destekliyorum.
Sağlıcakla Kalın,
Hakan Boduroğlu

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

16.02.2006 16:39:00 tarihinde  Sıkıdost  yazdı!


bence eniyi fişek ve eniyi tüfek avcının kullandığıdır.eğer kişi kulanım şeklini kendi bütçesine göre ayarlamışsa gerisi boş.saygılarımla.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

16.02.2006 18:15:12 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


değerli sıkıdost,
inanırmısınız yorumunuzdan hiçbirşey anlayamadım,biraz açıklarmısınız.Saygılarımla..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

24.02.2006 19:22:04 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Değerli arkadaşlar;
Artık nedense marka savaşları aramızda moda olmaya başladı, yok şu iyi, yok bu iyi felanda filan…..kim bana kalkıp, bugün bir berettanın,browniğin,remingtonun,franchinin,benellinin,winchesterin kullanıssız bir silah olduğunu yada aralarında çok büyük kalite farkları olduğunu belirtebilir? Bu tip tartışmaların yararı yok zaten. Boş laflar bunlar yada bu tartışmalar.Modeller arasındaki farklar tartışılabilir fakat bu tip markalardaki genel kalitenin tartışılması gerektiğini düşünmüyorum.Zaten herkesin bütçesi bu silahları kullanmaya elvermiyor. Ben şahsen tavsiye etmem.Biraz yerliye yönelelim.
Dikkat edilecek olursa genelde model tavsiyeleri oluyor halbuki bir avcı kendisine en uygun modeli seçmesi gerektiği düşüncesindeyim yani gerek alacağı tüfekteki namlu boyu,şok ları,ağırlığı vs.. bu tip unsurları değerlendirip marka yada model tercihinin çok yararlı olacağı inancındayım.
Bir avcının düşünebileceği en iyi fişek unutmayınızki o avcının gittiği ava ve ortama uygun olan,tüfeğinin sevdiği(şok,namlu vs..) , bütçesine uyan markadır. Burada kesinlikle bir mermi markasının belirtilmesi taraftarı değilim.belki bir avcı max. Performans alabilir ama unutulmamalıdırki her avcının av değerleri birbiri ile farklı olabilir.Saygılarımla.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

24.02.2006 22:09:05 tarihinde  Mehmetsailor  yazdı!


Sayın Türkoğlu,

Konu başlığı TÜFEK ve FİŞEK SEÇİMİ olması dolayısı ile sözünü ettiğiniz konuların tartışılması KAÇINILMAZ İDİ...

Ve kaçınılmaz olarak KIYASLAR ve MARKALAR ve aynı markalar içinde MODELLER olacak idi...

Nitekim oldu da...

AKSİNİ DÜŞÜNMEK saflık olurdu...

Yazılanlar yazıldı, markalar deşifre edildi , hem tüfek , hem de fişek olarak...Belki de halen edilecekler.

Umarım yerli TÜFEK imalatçılarımız da ana TEMA olurlar...Fişekçilerden yana hiç umudum olmasa da.

Saygılarımla.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.02.2006 11:04:20 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


valla Hamza bey en ucuz beretta es-100 900 yada 1000€ 12 ay taksit
1400 ytl desek....116 ytlye gelir taksitleri..Tahmini hesaplardır bunlar..
Yada remington 11-87 1400 usdmi
200 ytlye geliyo galiba taksitleri

Sarsılmazın yeni modellerini biliyosunuz..1000ytl...1500ytl..ve peşin fiyat...:)))

Tabi önce peşin fiyatına vericek yer bulmak lazım....

0282 654 74 40 Trakya av

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.02.2006 11:05:56 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Ya silahçılar Mehmet Abi..?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.02.2006 12:36:23 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Değerli Mehmet Bey;
Şimdi dikkat ediyorum bazı tavsiyelerde bulunuluyor,’ ben a marka bir silah aldım hiç hoşuma gitmedi hemen sattım yada performans alamadım hemen sattım’ şimdi siz bu tip bir yorumdan bir sonuç çıkarabilirmisiniz? Halbuki bu şahıs ‘ben a marka bir tüfek aldım ,bu tüfeği şu şartlarda bu marka ve bu gramaj mermi kullanarak şu avlara gittim ama bu tip sorunlarla karşılaştım ve hoşuma gitmedi o yüzden sattım’ diyerek detaylı bir şekilde anlatarak olayı aydınlatıp izah etse nasıl olur?yani bu açıklamadan bir sonuç çıkarılabilir hiç olmasa..
Şahıs yazmış,’ ben bu mermiyi kullanıyorum üstüne mermi tanımam yada ben bu marka silahı kullanıyorum üstüne silah tanımam’ bu yazılar yada yorumlar hiçbir anlamı olmayan boş yazılardır. Biraz açıklamacı olalım, bir mermide performans aldıysak hemen açıklayalım,’ben bu mermiyi şu marka şu özellikte silahla şu avlarda kullandım ve hoşuma gitti’ diyerek …
Unutulmamalıdırki bir tüfeğin performansını etkileyecek en başlıca unsur kullanılan mermidir.bana gelen arızalı tüfek kullanıcısına hemen sorarım ‘ bu tüfekte hangi marka ve özellikte mermi kullanıyorsun’ diyerek….
Mesela yukarda Hakan Boduroğlu bey çok güzel anlatmış,tüfeğinin markasını özelliklerini,kullandığı mermileri tüfekte yaptığı işlemleri vs..
Unutmayınızki kalitesine güvendiğiniz bir marka tüfeğinizde çıkacak sorunu öncelikle kendinizde arayınız.
Durumları sorunları güzelce izahat edelim,açıklayalım…
Saygılarımla.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.02.2006 18:01:28 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Bütün arkadaşlarıma bir soru sormak istiyorum;
uzak atışlarını seven ve daima su kuşu avı yapan her zamanda uzak atma mecburiyetinde olan bir şahsın alacağı tüfekte hangi özelliklerin olması gereklidir?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.02.2006 18:02:49 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


cevaplayacak ardakadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

27.02.2006 18:42:52 tarihinde  Hakan Boduroğlu  yazdı!


Merhaba Hamza Bey,
Pek su kuşları avı yapmamış olmakla beraber, genelde keklik avına giderim ve son 10 yıldır , gerek meralar zorlaştı gerekse ava yaklaşmak zor olmaya başladı.
Bu anlamda Uzak avlar için cift namlulu ve şokları ile oynanabilen en az 71 cm namlu boyu olan tüfeklerin başarılı olabileceğini zannediyorum.
Trap atışlarında 76 cm namlu boyu ve kundak düşüklüğü 5 cm ve altı kullanılıyor , özellikle 2. atışlarında plağın parçalanma şekli düşünülürse 15 cm caplı plağa baya bir saçma isabet ediyor.
Trap özellikli bir tüfekle atmanın başarı getireceğini zannediyorum.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.02.2006 17:24:48 tarihinde  Ramazan savas  yazdı!


Sn Hamza TÜRKOĞLU Ben enaz 15 yıldır ördek avına giderim avda avcı,tüfek,fişek çok önemlidir benim kullandıgım a marka tüfek full şok veya 1/2 şok olmalı fişegim 34,35,36 gr arası 5,6 numara olmalı uzak atmak için 3,4 numara olmalı magnum tüfek olursa avcıya avantaj saglar bu ekipmanlar tamam oldugu zaman gerisi avcıya kalıyor.saygılarımla

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.03.2006 17:17:07 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Değerli dostlarım;
Öncelikle teşekkür erdim katkılarınızdan dolayı..
Birde ben bu konuda kendi yorumumu belirteyim, öncelikle bilindiği gibi su kuşu avı kış şartlarında yapılmakta ve genelde geçit ve bek şeklinde uygulanmakta ama konumuz ve sorumuz gereği biz uzak atışlara yönelelim, öncelikle bilindiği gibi kış şartlarında hava sıcaklığı düşük derecelerde seyrettiği için atılacak mermininde yüksek gramajlı olduğunu baz alalım(36 40 gr gibi) çünkü uzak atışlar için soğuk havalarda düşük gramajların kaliteli yüksek gramajlara göre etkili olduğunu kimse iddaa etmemeli.Seri atış ve darbeli atışlar için tüfeğin ağırlığının fazla olması bir avantajdır sarsıntıyı azaltması nedeniyle.kalibre olarak düşük kalibreli silahların saçma miktarındaki yetersizlikten dolayı 12 cal. gayet uygundur.Namlu boyunun uzun yani 76 cm olması ve şok numarasınında buna bağlı olarak 2 no olarak (yada yakın bir değerde)seçilmesi atılan merminin uzun mesafede kontrollü bir şekilde dağılım sağlamasına imkan sağlayacak ve yüksek no saçmalarda gayet performans sağlanmasına yardımcı olacaktır.Unutulmamalıdırki saçma numarası küçüldükce mevcut olan mermi enerjiside buna bağlı olarak azalacaktır.Elimizdeki silahın mermi enerjisine katkısını yada zararını önceden bilmemiz gereklidir. Buda şayet elimizdeki tüfek gazlı y. Oto ise muhakakki kaliteli bir gaz ve mekanizma sistemi ile çalışıyor olduğunu önceden bilmememiz gereklidir, buradaki gaye uzak delik mesafeli gerekirse valfli sistemli tüfeklerdir.Namlu iç çapının dar olup çeliğinin muhakak yüksek derecede kaliteli olması önceden bilinmelidir.Namlu içinin kromajsız olması bir avantaj şeklinde değil tamamen uygunsuz olarak düşünülmelidir.Şayetki poze yada çifte gibi tüfekler düşünülüyorsa her zaman bu tip avlarda ağır olması gerektiği unutulmamalıdır ki ben tavsiye etmem ama yinede zevk işidir..bant yüksekliği , kundak vs. gibi aksesuar ayarlarını avcı kendisine göre ayarlatmalıdır .yani sonuçta konuyu toplayacak olursak kullanılacak tüfek,yüksek kalitede uzun namlu 2 numara(yada yakın değerde) şok,merminin gücünü eritmeyen,uzak mesafede istenen dağılımı veren,sarsıntıyı minumuma indiren ve süzme olayını gayet rahat yaptırabilen bir silah olmalıdır.pompalı tüfek kullanılmasını ve çelik saçma kullanılmasını gereksiz olarak görüyorum.50-60 metre gibi mesafeler benim için uzak mesafe değildir.
Saygılarımla….

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.03.2006 17:58:58 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


düzeltme;
Öncelikle Teşekkür ederim katkılarınızdan....

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.03.2006 20:29:52 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Düzeltme;
....Unutulmamalıdırki, saçma çapı(numarası değil) küçüldükçe mevcut olan mermi enerjiside buna bağlı olarak azalacaktır....

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

09.03.2006 16:55:25 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Değerli arkadaşlar;
bir konuyu daha tartışıp sonuç çıkartmak istiyorum.
gramajın şokla ilişkisi varmıdır?
katkıda bulunacak arkadaşlara teşekkür ederim.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

15.03.2006 18:13:44 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Anlaşılan hiçbir ilişkisi yok :))))

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

24.03.2006 16:03:51 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Değerli Dostlarım;
tüfeklerle ilgili soru ve konularınızı açıklamakta çekinmeyiniz.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

24.03.2006 16:05:24 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


unutmayınızki;
bildiklerimiz bilemediklerimizin yarısıdır.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

13.04.2006 15:22:26 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Değerl

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

13.04.2006 15:23:52 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Değerli Avcı Arkadaşlarım;
Bu yazdığım yazıda hiçbir şekilde tarafsız olduğumu,kesinlikle bazı düşünce ve şahısları hedef almadığımı,her zaman için Avcı nın belki yararına olabilir düşüncesi ile hareket ettiğimi önemle bilmenizi rica ederim.
Dostlarım, tüfek seçiminde her ne kadar bazı önemli konulara zamanında değinsemde yinede çoğu arkadaşımızın aklında bazı soru işaretleri oluşmamış değil. Bu soru işaretlerin temelinde bir tüfeğin mevcut olan yapısında kalite unsuru, sistem uygunluğu ve performansın tüfek sistemiyle bağlantısının ne olduğu yatmaktadır.
Günümüzde bir çok markada değişik sistemlerde y. Oto tüfekler üretilmekte ve bu tüfekler arasında seçim yönünde bir çok kararsızlıklar oluşmaktadır.Bir tüfek seçiminde de en önemli olan konuların küçük bir izahatını ben bu yazımda vermek istedim.
Namlu dan başlayalım,
Bildiğimiz üzere namlu tüfeğin en önemli sayılacak parçasıdır,performansa etki eden ,avcıya destek olan en önemli parçadır.Bir namlu bir çok karışımdan bütünleşir . Av tüfeği namlularında kullanılacak olan çelik takriben ‰ 3-4 karbon ve ‰ 4-5 kükürt içerir. Bu karbon miktarı doluların darbesiyle sertleşmeyecek fakat esnekçe bir çelik demektir. Kükürt miktarı ise sertleşme direncini artırır. Bu miktar kükürt bir bıçak çeliğinde olsa, su verilip sertleştirilemez. İyi cins çelikten yapılmış bir namlu diğerlerine kıyasla daha zor yarılır veya parçalanır,şişer.Üreticileri her zaman için bir namlu yapımını sır olarak saklar açıklamazlar çünkü tefarruatı ,malzemesi çok dikkat edilmesi gereken ,ayrıntılı ve çok önemli tecrübe ,teknoloji gerektiren bir konudur.
Belçika Standartlarına göre; 12 Numara=18.4mm., 20 Numara =15.6mm., 28 Numara=13.8mm. - İngiliz Standartlarında bunlar 0.10-0.15mm. daha büyüktür.Genelde namlu altlarında bu ifadeler bulunmaktadır.12 cal. yurdumuzda üretilen tüfeklerde genel olarak iç çap 18.4 olarak uygulanır,ancak bazı Avrupa tüfeklerde gidilecek ava göre tüfek seçimi yapıldığı için bu ölçüler seçenek haline dönüştürülmüştür yani 18.3 mm, 18.5 mm gibi çaplı namlularda görülebilir.18.3 genelde uzak atışlarda 18.5 yakın atışlarda tercih edilmektedir.
16 Numara av tüfekleri yirminci yüzyılın ilk yarısında çok popüler olmasına rağmen artık pek rağbet edilmeyen tüfeklerdir. Çünkü, artık daha hafif ve daha zarif olan 20 numara tüfeklerle aynı sonuçlara erişmek, hatta daha iyi neticeler almak mümkündür.
Dünya’da ve ülkemizde en çok kullanılan av tüfeği çapı 12 Numaradır. 24-45 gr saçma atabilen normal silâhlar ve bunu 60 gr.a kadar artırabilen magnum tipleriyle 12 Numara en geniş maksatlı av tüfeğidir.
Fişek patladıktan sonra namlu içersinde olşucak saçma düzeni namlunun kalitesi ile doğru orantılıdır.Herşey şokta bitmez.
Saçma atmak için yapılmış namluların en ucundaki birkaç cm lik kısmında, bir miktar daralmalarına “şok” denir . Şoklar derecelerine göre saçma adetini değişik oranlarda dağıtırlar. Saçmaların bu dağılma şekil ve çapına “patern” denir. Uluslar arası standartlara göre, 37 metre mesafede 1 metre çapında bir daireye;
Şoksuz (cylinder choke) tüfek, saçmalarının % 40 ını
¼ Şoklu (improved cylinder choke) % 50 sini
½ Şoklu (modified choke) % 60 ını
¾ Şoklu (improved modified choke) % 65 ini
Tam Şoklu (full choke) % 70 ini
İsabet ettirmesi gerekir.
Şoklar ve patern av tüfeğinin etkili atış mesafesini de etkiler. Şöyle ki, Silindir Şok ile 25 metre mesafede elde edilen 1 metre çaplı daireye vuran % 50 saçma yoğunluğu, ¼ Şok ile 35 metrede, ½ Şok ile 45, ¾ Şok ile 50, Tam Şok la ise 55 metrede elde edilir.

Vurulacak hedefin büyüklüğüne göre saçma seçimi yapıldığında ideal olarak hedefe 4-6 adet civarında bir saçma miktarı vurur. Bu da “uygun” mesafede “uygun” saçma boyu ve düzgün bir atışla hedefin kesin olarak düşürülmesini sağlar, pek yaralı bırakmaz.
20 numara bir tüfek uzun mesafeli atışlarda (mesela; kaz avında) aynı şoku olan bir 12 numara tüfek kadar etkili olamaz. Bunun yanı sıra, çok yürünecek, ufakça hedeflere hafif dolular atılacak bir avda da hafif bir 20 numara tüfeğin yerini pek başka tüfek alamaz.
Şoklar bildiğimiz üzere 2 tiptir,bunlar mobil şoklar(içten) ve dıştan ilveli şoklar.bir namlu şokunun uygunluk testini ancak uluslar arası değer testine sokup rahatlıkla anlayabiliriz.namlu boyunun uygulanan şokta olması gerken uygunluğunu görmek yine bu testte belli olacaktır.Tüfek namlularındaki deşikenlikler bu ölçülere her zaman uymayabilir.O nedenle bu konularda her zaman sabit düşünmek çoğu kere anlamsız olabilir.
Namlu içersindeki krom kaplama kalitesi ki bu kalite sertlik ve pürüzsüzlük şeklindedir her zaman için performansa önemli etkisi bulunmaktadır.bu etki merminin hızı,namlunun ısınması,saçmaların deformesi gibi şekillerde karşımıza çıkmaktadır.Aynı şekilde namlunun et kalınlığı ve kullanılan metalin kalitesi,namlunun dayanıklılığını,geç ısınmasını,erken yorulmasını,basınçla ilgili muhalefetini her zaman maximum seviyeye ulaştırır.Bir namludaki şişme şeklinde tabir ettiğimiz unsurlar,şayetki yatak civarında görüldüyse ki mermi patladıktan sonra en yüksek basıncın oluştuğu bölgedir tamamen namlu kalitesinin yetersizliğidir.ancak namlunun uc tarafındaki(şok bölgesi) şişmelerin %99 u kullanıcı hatasıdır.Bir namlunun ağzı kurşun ebatında açık olduğu müddetçe kesinlikle şişmez.
y. oto tüfeklerde orta bölümde 2 adet delik bulunmaktadır.bu deliklere gaz deliği denir ve bulunduğu dış kelepçeyede gaz odası denir.Gaz deliklerinin çapı , fişek yatağı ile olan uzaklıkları çok önemli bir konu olup,tamamen tecrübe ve hassas teknoloji sayesinde performansa son derece büyük etki eden durumlardır.Bu mesafeler markalar arasında farklılık gösterebilir.Patlayan fişekteki saçmayı yiten basınç miktarı erken olarak gaz odasına gelirse olması gereken saçmanın gücünü düşürmüş olacaktır.Bu durumda gaz kaçağı şeklinde tabir edilmelktedir.Şayet gaz delik mesafeleri fişek yatağına yakın olursa ve gaz delik çapları büyük olursa , mermi patladıktan hemen kısa bir süre sonra ki bu durumda kesinlikle saçma tam gücünü almamış olacaktır, barut basıncı erken deliklere inecek pistonlar erken çalışacak kilit erken düşecek mekanizma erken geri çekilip kovan dışarı çıkacaktır, buda tüfeğin seri çalışmasına katkıda bulunacak ve kullanıcıyı yanlış düşünmeye sevk edecektir..Şayet gaz delikleri çok uzak mesafede ve çapları dar olursa bu sefer olması gereken yeterli basınç gaz odasına gelemeyecek , gelen mevcut gazda pistonları çalıştırmaya yeterli olmayacaktır ancak yüksek dolgularda gereken basıncı toplayabilecektir.Gelişmiş sistemlerdeki tüfeklerde bu durum gayet ince hesaplarla tüfeğin limitlerinde ayarlanmıştır.
Kullanılan pistonların kalitesi ağırlığı ve sistemi, maşanın kalitesi sertliği,kilitin sertliği,mekanizmanın kalitesi , bir tüfeğin dayanıklılığında ve performansında en önemli unsurlardır.
Tüfeklerin kasalarında kullanılan kaliteli özel alaşımlar şu an için çeliğe göre en kullanışlı imkanı sağlamaktadır.Gerek hafiflikte gerek dayanıklıkta çok güzel neticeler vermektedir.Her zaman için kalitesine güvenilen markaları tercih etmek en uygun yoldur.sistem uygun toplanıp kaliteli malzeme kullanıldığı müddetçe her zaman için gazlı .y oto. Tüfekler en kullanışlı ve hiçbir zaman mermiye güç kaybı uğratmayan tüfeklerdir.
Darbeli tüfeklerde her ne kadar değişik yorumlar yapılsada , mekanizma sisteminin tamamen mermi basıncı ile çalıştığını ve mermi gücüne bağlı olarak basınç kaybının meydana çıktığını önemle belirtmek isterim.Her ne kadar tutukluk sorunu gibi durumların hallolduğu söylensede günümüzdeki yaşananlara ve gördüklerimize bakarak bugün dünyanın en ünlü darbeli tüfek üreticisinin bile bu sorunu yenemediğini belirtmek isterim.
Değerli dostlarım;
y. oto. Tüfek seçimindeki bu bilgilerin , alıcı ve kullanıcı açısından çok önemli olduğunu bildirmek istedim.Yazımı burada noktalarken her zaman için yapılan tavsiyelerde bu unsurların aranmasını uygun olarak görmekteyim.
Saygılarımla….

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

14.04.2006 18:30:41 tarihinde  saraçoğlu  yazdı!


sayın hamza bey;
çok teşekkürler öncelikle silah markasından fişek markasına kadar birçok şey üzerinde yazıldı çizildi kimimiz anladık kimimiz benim gibi bildiği şeyleri aslında bilmediğimi daha öğrenecek çok şeyim olduğunu gördük.şimdiye kadar özellikle ördek avcısı olarak üzerinde durduğum konu fişek markası ve gramajı idi ama yazınızı okuyunca namlu kalitesinin bu kadar önemli faktör olacağını bilmiyordum.bunuda öğrendim sağolun.özellikle darbeli otomatik kullanıyorum gazlı olarak aldığım ilk avrupa otomatiği ilk av dönüşü satmıştım ve bir dahada kimseye tavsiye etmedim.bu iş gerçek bir sanat ve sizin gibi büyüklerimiz sayesinde daha çok öğreniyoruz iyiki varsınız.teknik konulara aşırı ilğim var sonuçta avcıyız ve layığı ile yapmaya çalışıyoruz.ava sürekli giderken değişik gramaj ve saçma kalınlıklarında fişeklerle birlikte birde barometre taşırım.arkadaşlar gülerler her seferinde bu kadar değişik fişeğe ne gerek var diye basınc değerlerinin çok değiştiği ve buna bağlı havada ani sıcaklık düşüşlerinin yaşandığı bir yerde avcılık yaparken bunun gerektiğini sabah avında av vururken biraz ısı artmasında ne oldu bu tüfeğe diye kızıp dururken çözdüm.sorun ne tüfekte nede bende havadan dolayı gramaj problemiydi.şimdi bazı arkadaşlar buna inanarak sorunu çözdü.sizce bu olay ne derece geçerlidir .saygılar/murat saraçoğlu

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

14.04.2006 20:22:40 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


İşte sorunda burda ya Murat Bey, peşin yargılı olmak ,herşeyi tüfeğe maal etmek hangi mantığa sığar.her zaman için yaşanan bir sorun öncelikle ince düşünülmelidir,acaba niye böyle oldu? Bakın siz fark etmissiniz, bir mermiyi değiştirip sorununuzu halletmissiniz,keşke herkes sizin gibi düşünse..
Başka bir forumda bu konu ile çok anlamlı bir yazı yazmıştım(PAHALILIK KALİTEMİ OLUYOR?) oradaki yazımın birinde ,tavsiye ettiğim mermileri kullanan çoğu kişinin tüfekle ilgili çoğu sorununu hallettiğimi bildirmiştim.anlayan anlamıştır herhalde..
Bir tüfeği binlerce kişi kullanır memnun olan da olur olmayan da (yada olmak istemeyende) ama bu tip bir durumda markaya genel yargı yapılması benim için hiçte uygun bir durum değildir. Yukarda açıkladığım konu da çoook önemli püf noktalar yatmakta inşallah herkes bazı şeyleri kapar.
Gramaj tamamıyla hava basıncıyla ilgilidir,bu basıncın temelide hava sıcaklığı ve hava şartlarıdır.çok önemli ve hassas bir konu olduğu için yukardaki bazı yazılarımda gayet açıklayıcı bir şekilde izah etmeye çalıştım.
Unutmayınızki bütün markalar arasında bir performans farklılığı vardır.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.04.2006 11:54:36 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Değerli Dostlarım, bir tüfekteki DENGE konusunda bilgisi olan arkadaşlarımızın yada düşünce belirtecek arkadaşlarımızın yorumlarını bekliyorum.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.04.2006 12:16:06 tarihinde  opinel-9  yazdı!


Dipçik veya kundak, avcılıkta silahın en önemli unsurlarıdır. Dğişik kundak tiplerinin hepsi av tüfeklerinin bir yandan gösterişine, diğer yandan da, kullanacak avcının anatomisine, yani kol uzunluğuna, göğüs ve omuz genişliğine, boyun ve kafa durumuna uygun düşmesi için yapılmaktadırlar. Temelde av tüfeklerinde kundaklar; tabanca kabzalı (Monte-Carlo) ve İngiliz kundak olarak ayrılırlar, tabanca kabzalı kundaklar kavrama açısından iyi sonuç verseler de, özellikle çift tetik silahlarda parmağın her iki tetiğe de kolayca ulaşması açısından, İngiliz kundak tabir edilen tutamaksız kundak tipi, daha kullanışlıdır. Tek tetikli silahlarda ise, İngiliz kundak kesinlikle kullanılamaz, eğer kullanılacak olursa, silahta atış sırasında (özellikle 2. fişeğin ateşlenmesi sırasında) denge bozukluklarına sebebiyet verir. Avda %80 başarı sağlayacak olan kundağın, avcıya uygun düşmemesi, yani nişanı kısa sürede bulamaması, kundağın yüze ve omuza tam uygun gelmemesinden ileri gelir.
Eldeki tüfek dipçiğinin size uygun gelip gelmediğinin anlaşılması için uygulanabilecek basit bir usul aşağıdaki gibidir:
Söz konusu tüfeği birkaç defa ard arda yüzünüze alıp nişana bakınız. Bu durumu birkaç defa tekrarladıktan sonra, hiç durumunuzu bozmadan, bu yaptığınız hareketi gözünüzü kapayıp tekrar ediniz ve yine durumunuzu bozmadan gözünüzü açınız, eğer nişanı aynen ve hatasız olarak görebildiyseniz, tüfeğinizin kundak yapısı anatominize uygundur.
Söz konusu dipçik talimini yaparken, tarif edildiği gibi gözünüzü kapayarak nişan alıp, durumunuzu bozmadan gözünüzü açtığınız zaman, eğer gez ve arpacık ile namlu bandının pek azı görünür durumda bir görüntü meydana geliyorsa, tüfeğinizin size çok uygun durumda olduğu anlaşılır.
Eğer arpacık aşağı doğru ve bandın bir kısmı görünüyorsa, nişan sırasında tüfeğiniz aşağı bakıyor demektir. Bunun sebebi, kundağın sizin anatominize göre kısa olmasından kaynaklanır. Bu durum tüm denemelerde tekrarlanıyorsa, o zaman tüfek dipçiğinizin omuza gelen dayanak kısmına bir miktar ek koymak-koydurmak gerekir.
Eğer arpacık yukarı doğru ve band tam olarak gözükür durumda ise, nişan alırken tüfeğiniz yukarı bakıyor demektir. Bunun sebebi, kundağınızın anatominize göre uzun olması demektir. Böyle bir durum sürekli denemelerde hep aynı ise, o zaman dipçiğin omuza gelen dayanak kısmından bir miktar kestirmek gerekecektir.
Söz konusu örneklerin dışındaki, arpacığı sağ görmek veya sol görmek gibi durum oluşuyorsa, o zaman en doğru hareket, dipçik talimine devam edip kendi yaptığınız bu hatayı telafi etme yoluna gitmeniz gerekmektedir ya da sanatkar bir tüfek ustasına yeniden bir eğimli kundak yaptırmak gerekecektir.

Tüfeğin tutuluş şekli, nişan alma ve ateşleme bakımından çok önemli bir noktadır. Ava yeni başlayan çoğu kişi, hatta bazı eski avcılar bile, tüfeklerini gelişi-güzel tuttukları, bu yüzden nişan almada ve isabet kaydetmede güçlük çektikleri görülür. Çok iyi bir tüfeğe ve uygun fişeklere sahip olmak, her avın vurulacağı anlamına gelmez.
Tüfeğin gerekli şekilde tutulması, avın vurulmasında en önemli unsurlardan biridir. Özellikle, sağ elin kabzayı geriden kavramış olmasına dikkat edilmelidir. İşaret parmağı tetiğin üzerine uzanmış olmalıdır. Sağ el mekanizma kutusu (kubuz), yani kasanın kabzaya bağlandığı yerde tutulursa, atış durumunda tüfek yanağa zor yaklaştırılır. Bu durumda kundak ve dipçik omuza oturmayıp aşağıda kalır.
Sol el, el kundağını en ön kısmından tutmalıdır. Bu halde atış vaziyetinde sol el kolaylıkla av istikametine uzatılır.
Sol el uçan veya kaçan avın istikametine uzatılırken, gözler de yaklaşmakta veya uzaklaşmakta olan avı takip eder. Gözü arpacık üzerine dikmek en büyük hatadır. Avın vurulmasında esas rolü oynayan, istikameti veren sol eldir.
Avın vurulması bir an meselesi olduğundan, davranma ve ateşlemenin de ani olması gerekir. Bu anda sol el avı göstermeli ve gözler avı takip ederken tetik düşürülmelidir. Bu yivsiz tüfeklerle saçma ile avcılığın değişmez kuralıdır.
Yanlış tüfek tutmanın nişan almada yarattığı zorluğa şahit olabilmek için söz konusu egzersizleri bir ayna karşısında tekrarlamak doğru olacaktır. Bu şekilde hatalar daha açık görülerek ortadan kaldırılabilir.
Namluyu bel hizasında gereğinden fazla yukarı kalkık veya çok eğik tutmak da, nişan alma vaziyetine geçişte aşağı veya yukarı kayma durumları yaratır.


Saygılarımla,

Murat ÖnügörenNot : Bilgiler alıntıdır.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.04.2006 18:22:46 tarihinde  VolkanK  yazdı!


Bu başlık gittikçe güzel konulara girmeye başladı. Umarım ilgilenen herkese faydası olur.

Bu arada, çok eskilerde belirttiğim gibi, bu konu en çok makine mühendislerinin alanına giren bir konu ve de, konu ile merakı olanın... Bu meyanda Hamza Türkoğlu na katkılarından dolayı teşekkür ederim.

Denge konusunda düşünceme göre; tüfeğin tutuş yerlerine göre ağırlık merkezinin olması geeken yerde olmasıdır. Yani kullanılacağı yere ve kullanan kişinin fizik yapısına göre. Mesela ben tüfeğin el kundağını oldukça ileriden tuttuğum için, kabze ile tuttuğum noktanın tam ortalarında olursa bence iyi bir parlama avı tüfeği olur(denge yönünden). Ama sanırım bir trap atıcısı ya da ördekçi için bu biraz daha önde olmalı ise de kişinin kendisini bu durumda nasıl iyi hisettiği ile de alakalı olacaktır. O yüzden bir tek doğru olmaması gerekir diye düşünüyorum.

Yine aynı sebepten otomatik tüfeklerin denge noktası kalan fişeğe göre değiştiğinden, bilhassa, en azından omuzlama esnasında, hep aynı adet ve de ağırlıkta :) fişek olması en iyisidir. Tabii bu parlama avı için.

Selamlar

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.04.2006 19:27:13 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Değerli arkadaşlar;
benim için belirtilen yorumun yanlış yada doğru olması önemli değil,benim için önemli olan açtığım konularda yada sorduğum sorularda vatandaşımızın bilgisi yada düşündüğü nedir ben bunun peşindeyim.O yüzden doğru yada yanlış, herkesin düşüncelerini yorumlarını bekliyorum.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.04.2006 19:28:05 tarihinde  VolkanK  yazdı!


Hamza Bey,

Gramajın şok ile alakası var mı? Ben öğrenmek isterdim.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.04.2006 19:35:59 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


ilk fırsatta değineceğim o konuya, Volkan Bey.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

27.04.2006 12:37:24 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Değerli Dostlarım;
Piyasada üretilen mermilere bakacak olursak bir dengeyi görmüş oluruz bu denge mesela ,50 gr mermide geniş çaplı saçmaların,24,28 gr gibi mermilerde ise küçük çapta saçmaların mevcut olduğunu görmekteyiz,demekki uzak ve yakın atışlarda saçma numara dengesinide bu şekilde anlıyabiliyoruz.
Elimize 28 gr 8 no bir mermi alalım tüfeğimizin 5 no şokuyla 40 metre mesafeye keklik büyüklüğündeki hedefe atalım bu mermiyi acaba sonuç ne çıkar ?
Sonuç, hayvan öldürücü etkiyi bu mermide alamayacaktır,beklide gerekli saçma sayısı hayvanı devirmeye yetmeyecektir.(tabii ki istisnalar mevcuttur)
Bu sefer elimize 32 gr 8 no bir mermi alalım tüfeğimizin 5 no şokuyla 40 metre mesafeye keklik büyüklüğündeki hedefe atalım bu mermiyi acaba sonuç ne çıkar?
Bir kanatlıya 3-4-5 adet saçma öldürücü etkiyi vermektedir.fazlası zarar azı fayda vermez.saçmanın dağılımıda bir avantajdır.bu kriterleri düşünerek her zaman için en açık şoku kullanmak avcının hep yararına olacaktır.
Sonuç, 28 ile 32 gr 8 no arasında 100 adet(ortalama) saçma farkı vardır.buda gerekli koşullar altında dengelendiğinde(hava,arazi vs) bu sefer o hedefe fazla miktarda saçma isabet etmesini,ve biraz daha ölürücü gücü yüksek saçmanın değmesini sağlar(joule). Merminin cinside önemlidir tabiiki.
Mesela ,50 gr 1 no saçma ile süper full şok kullanılacak olursa, hava da don şeklinde değilse , bütün saçmalar savrulacak ve hedef pisi pisi kaçacaktır.en uygun 3-4-5 no şoklardır( bu tip magnumlarda)
öyle ki hava sıcaklığı bile şok seçiminde çok önemli bir konudur.
Sonuçta , 32 gr ile 5 no şokun kullanıldığı yerde 28 gr ile 3 yada4 no şokun kullanılmasında fayda vardır.
Tabbiki bu anlatılanlar ortalama değerlerdir,burada merinin yapısı,tapası,saçma kalitesi,barutu,basımı vs.. bir çok değişkenliğe etkendir.ayrıca mermi namlu uyumluluğuda göz önünde bulundurulmalıdır.
Mesela,Bugün bir diana 28 gr ile mirage nin 28 gr arasında çok önemli farklar var.
(diana 28 ve aquallo 28 yakın değilde orta avlarda gerçekten çok etkili,sert mermiler tavsiye ederim.yakına gitmiyor bu mermiler)
Çoğu namlu sert mermiyi sevmez.
Çoğu namlu kalın saçmayı sevmez.
Çoğu namlu yüksek gramajı sevmez.
Yakın avlarda en yumuşak merminin kullanılması her zaman avcının yararınadır.(yumuşaklık gramaj demek değildir.)
40 derece sıcaklıkta 28 gr nın tadını hiçbir gr vermez.
-10-20 derece soğukluktada 50 gr nın tadını hiçbir gr vermez.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

27.04.2006 15:46:49 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


Birde bunu inceleyin 56,5 mt.rede 6 no saçma neler yapar....:)))

http://www.remington.com/pdfs/wingmasterHD.pdf

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

27.04.2006 17:25:38 tarihinde  kaan genç  yazdı!


Bu yazı çok hoşuma gitti sizle paylaşmak istedim arkadaşlar.Zaten atış anında yazılanlar aklımıza gelse olay bitmiştir:))
HEDEFİ ISKALAMAK
Avcı ve Atıcıların yivsiz av tüfeği ile hareketli hedefi vuramamalarının sebeplerini inceleyeceğiz. Tamamen avcının atış esnasındaki hatalarından kaynaklanan sebepleri dikkate alacağız yoksa kötü malzeme veya yanlış ölçülerde doldurulan fişeklerden kaynaklanan ıskalar burada konumuz dışındadır.

Zaman zaman çok iyi atıcı olarak bildiklerimizin dahi çok kolay görünen bazı atışları kaçırdıkları malumdur. Atış , fiziki davranışa olduğu kadar, zihinsel yaklaşıma da bağlıdır.
Her sporda olduğu gibi avcılıkta olsun atıcılıkta olsun konsantrasyon şarttır.
Zihinsel ve bedeni hareketin odak noktası o anda yapılacak atışın hedefinin üzerine toplanmalıdır. İki ördeğe duble yapacak bir avcının birinciye ateş etmeden ikinciyi nasıl vuracağını düşünmesinin neticesi genellikle güzel iki ıskadır. Aynı şekilde , bir skeet atıcısı da
mesela 4 no.da atış yapacakken , bir önceki turda aynı istasyonda geri kaldığını aklına getirirse,büyük ihtimalle gene plağı vuramayacaktır. Çoğunlukla iyi atıcılarla kötü atıcıları birbirinden ayıran önemli faktör, birinin diğerinden daha iyi konsantre olmasıdır. Yanlış hareketlerle de atışların isabetli olduğu zaman zaman olur. Fakat aslında bütün hareketlerin doğru yapılması gerekip,bunlardan birinin yanlış yapılması gene ıskalamaya sebep olur. Pozisyon doğrudur, tüfek omuza düzgün çıkmıştır,kuşu güzel takip edip namluyu geçirmiştir,
tam o sırada fazla mı önleme verdiği sorusu aklına gelirse,geri kalır, av da geçer gider.Çoğu zaman bir uçar atıcısı hata yaptığında , ne yapmak isteyip de ne yaptığını söyler ama aslında ne yaptığını tam olarak bilmez. Tuhaftır, çok az atıcı diğer atıcılara devamlı olarak hatasının ne olduğunu sorar. Hatalarına kendi başına cevap bulmaya çalışarak çok daha uzun zaman plak kaçırmaya devam eder. Birçok avcı kendi kendine dahi kabullenmeyeceği ıskalamalar yapmıştır ve her zaman vuramadıklarından ziyade vurduklarını hatırlamayı tercih eder.

Acemi atıcı telaşlanırken, iyi atıcı bol zamanı olduğunun farkındadır. Tecrübeli ,kararlı ve sakin bir skeet atıcısının karşısında uçan plak , adeta bir basketbol topu gibi süzülmektedir.
Zira acemi bir atıcıya aynı plak bir magnum tüfekle atılmış aspirin hapı gibi görünür. İyi atışın zamanlaması atıcıya göre de değişir. Bazılarının reaksiyonu bir diğerine nazaran daha hızlıdır. Bazılarının ise görüşü daha iyidir. Gençlerin ise yaşlılara nazaran hem görüşü daha iyi hem de reaksiyonu daha hızlıdır. Kişi atışını kendi fiziki durumuna göre de ayarlamalıdır.

Yivli tüfek atışlarında da buna benzer durumlar olmaktadır. Birçok tecrübesiz atıcı acele etmekte, sanki giden av 100 mil süratle gidiyormuşçasına telaşla arkasından ateş etmektedirler. Aslında elinizdeki tüfeğin kurşununun menzili ve sürati avınızı çok uzak mesafelerde kolayca yakalamaya yeterlidir. Gerekli olan sizin iyi nişan almanız ve tetiği ne zaman çekeceğinizi iyi zamanlamanızdır.

Size iyi uymayan bir tüfek de zamanlamanızı bozabilir. Fazla uzun bir kundak, tüfeği omuzlarken ceketinize takılacak, veya omuzunuza oturtmaya çalışırken dikkatinizi dağıtacak,
zamanlamanızı bozacaktır. Tamamen bu sebepten dolayı bir keklik avcısı soğuk kış aylarında ördek avına çıktığı zaman atışlarında zorluk çekmekte ve bolca ıskalamaktadır. Yürürken,tepelere tırmanırken giydiği ince giysilerden sonra, ördek beklerken giydiği kalın ceketi , ani davranışlarda ,tüfeği omuzlamasına mani olmakta, bir çok kere kundağı koltuk altına takılmaktadır.

Acele edip kötü pozisyonda atmak da ıskalamaya sebep olmaktadır. Ters ayakla atmak gibi. Ayrıca oynak bir sandalda ördeğe atmak da peşinen ıskalamayı kabullenmek demektir.

Aslında ıskalamanın bütün sinir bozuculuğuna rağmen, arkasından üzerinde biraz düşünmek, neden vuramadığınızı araştırmak, belki sinirinizi de biraz daha fazla bozacaktır. Fakat ilerideki atışlarınızda daha az sinirli dakikalar geçirmenize de çok yardımcı olacağı kesindir.

Şimdi bu hataların neler olabileceğini inceleyelim.

Avcılar tarafından en çok yapılan hatalardan biri, başını yüksek tutup,kundağın üzerine yeterince yatmamaktan kaynaklanır. Göz , olmayan gez , arpacık ve hedef yerine , namlu ucunda kuşu görmesiyle tetiğe asılmasıyla avı da kaçırmış olur. Bu durumda farkında değildir ama bütün namluyu görmektedir. Netice olarak da fazla üst atar. Bu şekilde kundak üzerine yeterince yatmamanın da genelde iki sebebi vardır.
Birincisi avcı kuşun fırlamasıyla heyecanlanır. Sanki keklik veya bıldırcın 300 km. süratle gidiyorda onu kaçıracakmış heyecanıyla , namlu ucunda kuşu görmesiyle ateş eder.
O sırada namlunun tamamını da birlikte gördüğünün farkında bile değildir. Yüksek atmanın bir diğer sebebi de, kuşun bir an önce düştüğünü görmek hevesidir. Hiç farkında olmadan çok iyi nişan almış olmasına rağmen, hedefi biraz daha fazla görmek için başını gevşetip ,hafifçe kaldırıp tetiği çektiğinde ,hedefi yoluna devam edecektir.

Vurulmayan avların ve kırılmayan plakların pek çoğu yüksek atmaktan dolayı ıskalamaktadır.
Vuramamanın bir başka sebebi de , tüfeğin “swing”ini (hareketini) durdurmak veya yavaşlatmaktan ileri gelmektedir.

Atıcı sağdan sola veya soldan sağa hareketini hedefi geçtikten sonra da devam ettirmelidir. Tetiği çekerken hedefi önlemeler tahminidir. Göz ,silah ve hedef arasındaki otomasyona dayalı bir bağlantıdır. Tecrübeyle belirlenmiş, mesafeye göre belli ölçülerde önlemeler söylenip yazılmakla beraber , tatbikattı ön yargı ve tecrübeye dayanmaktadır. Zira, söylenenleri veya okuduklarınızı,hedef fırladıktan ve tüfeğin hareketi başladıktan sonra düşünüp hesap etmeye başlarsanız ,hedefiniz de yoluna devam edecektir. En ufak bir tereddüt,
hareketinizin yavaşlamasına, o da ıskalamanıza sebep olacaktır. Bu hatayı pek çok tecrübeli avcı ve atıcı da sık sık yapmaktadır.
Bunu tedavi etmenin yolu, düşünmeden tüfek atmaktır. Göz, gez, namlu, arpacık hizasının, hedefi geçtiği uygun bir noktada hareketini devam ettirirken tetiğin de çekilmesidir olay. Göz, beyinle birlikte,hiçbir münakaşaya girmeden, önlemenin miktarını belirleyecektir. Yok eğer kendi egonuzu tatmin sevdasıyla, çabuk düşünüp karar vermek gibi bir oyuna müptela iseniz,bunu oynayıp zafere ulaşmanızın daha kuvvetli ihtimal dahilinde olduğu sahalar vardır.
Zira burada birkaç tesadüfün haricinde her zaman giden hedefinize yenik düşeceksinizdir.
Bütün atıcılarda vuramamanın en başta gelen sebepleri yüksek atmak veya geri kalmaktan kaynaklanır.
Geri kalmalar her zaman kullandığınızdan daha uzun namlulu veya daha ağır bir tüfeğe geçmenizden de kaynaklanabilir. Diğer taraftan, kısa veya hafif bir tüfeğe geçtiğinizde de “swing”inizi hızlanacağından bu seferde hedefinizi fazla geçtiğiniz için ıskalama ihtimaliniz çoğalacaktır. Her olaydaki başarının içinde iyi zamanlamanın rolü büyüktür. Bu atışta da aynıdır. Aslında esrarengiz bir olaydır zamanlama. Kabiliyetle,iyi görüşle, tecrübeyle ve kendine güvenle oluşur. Tecrübesiz avcıya bir sülünün kalkışı jet gibi görünürken , iyi bir atıcı için,bu kalkışın koca bir nakliye uçağından farkı yoktur.

Kaynak: Av Doğa Silah Dünyası Dergisi – Nisan 1987

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

16.05.2006 00:05:37 tarihinde  Freddy Kruger  yazdı!


Selamlar;
Siteye üye olduğumdan bu yana okuduklarımın yüzde onunu hatırlayıp uygulayabilsem büyük bir avcı olacağımdan eminim. Öncelikle bu sitenin böyle bir ilim ışığı olmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.
Bu zamana kadar sıradan bir tüfek olduğunu düşündüğüm 71 cm namlu boyu olan tüfeğimi incelediğimde; üst naluda 12 ga 3` ve *, alt namluda da 12 cal 76 ve ** yazmakta olduğunu farkettim. 12 lerin tüfeğimin kalibresi olduğunu biliyordum. 3` ve 76 nında fişek yatağının boyu olduğunu forumlardaki bilgilerden öğrendim. Şok olduğunu tahmin ettiğim * ve ** ın ne anlama geldiğini, bu şokların saçmaları uzak yada yakın mı dağıttığını gösterir bir bilgiyi ise henüz bulamadım. Belki daha sabırlı olmalı ve daha çok araştırma yapmalıdım belki de bu soruyu sormalı ve benim gibi bu soruların cevabını bekleyen acemilere öncü olmalıydım. Ayrıca hem namlu altında hem el kundağı içinde kalem ile yazılı olan 45 ve 43 ün bir anlamı olduğunu düşünüyorum.
Öğrenmek istediğim bu tüfekle çulluk, bıldırcın ve ördek(geçit) avlarında tercih edilecek fişekler. En uygun olduğunu düşündüğüm başlık bu oldu. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Saygılarımla...
İlker Kalamanoğlu

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

17.05.2006 20:27:31 tarihinde  Başokutan  yazdı!


Sayın İlker Bey merhaba.Ben bildiklerimi söyleyeyim bilmediklerimi bilenlere bırakayım.

* şok en kapalı -ağzı dar olan şoktur (extra full choke u saymassak) full choke diye tabir edilir. Saçmalar bu şokla diğerlerine göre daha toplu olarak yol kat eder. Yani ava diğer şoklara göre daha fazla saçma değmesine yol açar. ** olan 3/4 diye de gösterilen şoktur. Bu da şoklar sıralamasında * dan sonra gelir.full chok a göre saçmalar biraz daha açılarak yol alır.
Ancak sırada ***,****,*****,şoklar da var.
Tüfeğinizin grupmanını öğrenmek için test atışı yapmanız gerekiyor.Bu da standart olarak yaklaşık 37 m den yine yaklaşık 1m2 lik bir hedefe sabit olarak bir kaç deneme atışı yapıp hedefe ne kadar saçma değdirdiğinizi incelemeniz demek.Tüfeğinizin şoklarını bu şekilde anlayabilirsiniz.

bir de sitede şoklar yada mobil şok olarak arama yapabilirsiniz.

saygılarımla

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

18.05.2006 12:49:06 tarihinde  Freddy Kruger  yazdı!


Cevabınız için size çok teşekkür ederim. Yağtığım arama sonucu, sayın Coşkuntuna nın bu konuyla ilgili daha önce yazdığı bir yazıya daha ulaştım. (Süperpozelerde şok seçimi başlığı altında) Anladığım kadarıyla benim tüfeğim, daha çok yakın atış gerektiren bıldırcın ve çulluk avı için pek uygun değil. Bu olumsuzluğu daha hafif fişekler atarak telafi etmek mümkünmüdür diye düşünmeye başladım. Zira yeni bir tüfek almanın dışındaki çözümler tercihim olacaktır.
İlk fırsatta şu 24 gr skeet fişeklerinden alıp test atışları yapıcam. Hem bahaneyle barut koklamış oluruz :)
Tekrardan teşekkürler.
İlker Kalamanoğlu

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

18.05.2006 17:04:05 tarihinde  Atca  yazdı!


degerli arkadaşlar iyi fişek yapma konusunda cok ugraştım inanamayacagınız kadar cok faktör varve bundan vazgectim şimdi vurulmayanı vurmaya calışarak avdan heyecan almaya calışıtorum

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

18.05.2006 17:49:01 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Avcı vardır 76 1+2 şok ,ayrılamaz,kopamaz, süper av yapar, avcı vardır, 66 4+5 şok av vuramaz, içinde tüfeğe karşı gizli düşmanlık başlar,uzaklaşır tüfekten...
tüfek seçimi, avcının kabiliyetine bağlı bir durumdur.alınacak tüfeğin hünerleri bilinmeden ava çıkmak negatif sonuç doğurur.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

18.05.2006 17:50:58 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


tüfeğin fiatı 10.000 dolar olsun hiç önemli değildir bu.
yeterki tüfek avcıya uysun fiatıda 500 dolar olsun.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

18.05.2006 17:52:11 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


piyasadaki çoğu bilinen avrupa tüfeklerin işçiliği incelenmesi gereken bir durum.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

18.05.2006 17:54:00 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


performans fiata bağlı yükselmez, tüfek performansı avcının kabiliyetiyle kendini gösterir.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

18.05.2006 17:55:35 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


tüfek bileşenlerinin birbiri ile uygunluğu, performans için önemli bir durumdur.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

18.05.2006 17:57:15 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


şok, önce mermiye daha sonra gidilecek ava göre seçilir.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

18.05.2006 18:00:42 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


acemiye ver kaliteyi avı vuramasın boşa versin,ustaya ver kalitesizi avın defterini dürsün.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

18.05.2006 18:04:28 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


mermi vardır,bomba gibidir,etkilidir,ava attığında sonuç alamassın,
mermi vardır, namludan pöfleyerek çıkar ama avıda ölü düşürür.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.05.2006 14:50:30 tarihinde  Atca  yazdı!


arkadaşlar teorikte nekadar bilgili olursak olalım sonucta pratik denegimimizi artırmadan hicbir başarı eldeedemeyiz. bunun engüzel örneyini ördek avında yaşadık drözdene kopaktan sevgilerle

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.05.2006 18:46:38 tarihinde  Koko  yazdı!


Avcı arkadaşlar avladığıız hayvanlar bizim babamızımı öldürdü de geleni geçeni vurup düşürmeye çalışıyoruz. Bence av fişekleri ve tüfeklerine kısıtlayıcı önlemler alınması lazım. Geçen arkadaşım brovning otomatik aldı 3,5 inç fişek yatağı var 62 gr dolu atıyor özel şokları sayesinde 75-80 metreden yüksek performans sağlıyor. Resmen bir kıyım makinesi ben çulluk avcısıyım. bir avda önüme 15 çulluk ta çıksa vurabileceğim 3-5 adettir. Bu tüfekle ava giden bir avcı eğer akıl sağlığı da yerinde değilse 100 ün üzerinde ördek vurabilir. Örneklerini de çok gördüm. Ben kendi hesabıma ava eğlenmek için gidiyorum. Benim için açık havada yürümek ateş yakıp yemek yemek kısmetime çıkan avları pişirmek rakıma meze yapmaktır. 20 çulluk vurmakla hiç vurmamak arasında bir fark yoktur. uzaktan kalkan bir keklik sürüsüne Uzun menzilli bir tüfekle ateş ettiğinizi düşünün. 1 yada 2 tanesi düşer, düşmeye bilirde ama ölümcül yara almayanlar en az 5 tanedir bu hayvanlar 1 hafta 10 gün sonra ölürler. Çünkü bizim gibi tedavi imkanları yoktur. Ben fişek seçerken çabuk açılan menzili kısa 28-30 gr ve 8 no dan kalın olmayan fişekleri kullanırım. amacım kalkan kuşu yaralamak değil öldürmektir. Düşmeyecek kuşa kesinlikle fişek atmam. Yaralamadığım her kuş haftaya yine benim avımdır. Bu şekilde davranırsak. Belki çocuklarımıza da bir şeyler kalabilir. Zaten hayvanlara yaşayacak alan bırakmadık. Birde Teknolojinin bütün imkanlarıyla üzerlerine gidiyoruz. Geliştirmek istiyorsak köpeklerimizi geliştirelim. Bakın avrupalılar bütün yatırımlarını köpeğe yapıyor toplanıp köpek yarıştırıyorlar eğlenip oyun oynuyorlar. Amaç eğlence stres atmak. Böyle düşünüyorum. Bana katılmayanlar olabilir bulsan sanki vurmazsın diyenler olabilir. Ama iyice düşününce doğrunun bu olduğunu anlıyorum

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

23.05.2006 00:27:35 tarihinde  Freddy Kruger  yazdı!


Sayın Koko; (Kusura bakmayın isminizi yazmadığınız için size bu şekilde hitap ediyorum)
Doğrunun bu olmadığını vurgulayan hiçbir yazı okumadım. Aksine nerdeyse tamamı bu yöndeydi. Yine de etrafınızda aksi hareket edenler olabileceğini kabul ediyorum. Bu avcılık ruhunu taşımayan ve sizin etrafınızda olanları da sizin uyarmanız gerektiğini hatırlatmayı bir borç biliyorum.
Tevekkeli, herkesin kapısının önünü süpürmesi söylemi ne kadar doğru ise, sizin etrafınızdaki avcılara bu düşünceleri aşılamanız da o derece doğrudur.
Saygılarımla...
İlker Kalamanoglu

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

03.07.2006 23:10:06 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Volkan Bey , 13.04.2006 15:23:52 bir yorumum var , özellikle orta bölümünden sonra...
Kalitede ,gerekli gaz basıncı sistemle dengelenmekte fakat gazlı y .oto larda buna değer veren firma 3-4 adet anca...
isim güç değildir, isim ÇOĞU KERE gösteriştir. saçmada güç aranmaz diyen arkadaşlar benim taaaa eskiden verdiğim formülleri bir değerlendirsinler.gücün , enerjinin ne olduğunu ben açıkladım buralarda ve lakin çoğukimse anlamamış anlaşılan. güce katkıyı desteği tüfek verir.mermiyi mermi yapanda tüfektir.
verilen bilgiler incelenmeli anlamak istenmeli, dikkat edilecek mevzuular sonucunda doğru sonuçlar meydana çıkmakta.bir çok güzel teknik bilgiler yazdık buralara. ondan sonra daha hala sorular soruluyo hangi tüfek iyi? hangi mermi iyi? a mı b mi , şuna kaç numara atarsın buna full şokmu gider? vss...arkadaşlar işin tekniğini anlamaya çalışın siz...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.09.2006 10:51:24 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


Küçük ama önemli bir ayrıntıya değinmek istedim,
yaz aylarında sıksık tüfeklerde sıkıştırma, dikme vs.. gibi sorunlar yaşanmaktadır,en önemli çözüm ilk başta mermi markası değiştirilmelidir, gramaj dengesi kontrol altına alınmalıdır,unutmayalım.
(bu sıralar çevremde sıksık rastladığım için belirtmek istedim)

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

29.11.2006 14:29:18 tarihinde  HamzaTürkoğlu  yazdı!


DEĞERLİ

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

16.01.2007 22:13:48 tarihinde  Hamza TÜRKOĞLU  yazdı!


.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

16.01.2007 22:15:31 tarihinde  Hamza TÜRKOĞLU  yazdı!


Sn. Ali YÜCEL Beyin beni anlayacağından şüphem yok.

saygılar sunarım...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

16.01.2007 22:16:44 tarihinde  Hamza TÜRKOĞLU  yazdı!


yeni üye olan arkadaşların bu tip forumları inceledikten sonra soru sorması taraftarıyım.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

16.01.2007 22:24:39 tarihinde  Hamza TÜRKOĞLU  yazdı!


sevgili Ansamselçuk, ayranı içtik ayrımı düştük yoksa,tam gaz devam..:))
sevgilerimle..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

16.01.2007 22:54:56 tarihinde  Nighthunter  yazdı!


slm arkadaşlar,
12/76 55 cm slug var bende. domuz için sabot harici tek kurşunlarda hangi markaların hangı modellerini kullanmalıyım ki 60-70 metrede ii tesir etmesini istiyorum.
saygılar mustafa.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

16.01.2007 23:36:18 tarihinde  SeRKaN41KoRFeZ  yazdı!


Sn.Mustafa Bey

İstediginiz tum bilgileri site arama motorundan Domuz Kurşunu adlı başlık altında bulabilirsiniz....

Saygılar
SeRKaN KAHRAMAN

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

17.01.2007 13:12:13 tarihinde  Ansamselcuk  yazdı!


yettim Hamza bey...kımız içiyoduk bizde arkadaşlarla...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

18.01.2007 11:51:46 tarihinde  Hamza TÜRKOĞLU  yazdı!


Mustafa Bey;
sorduğunuz soruda en iyi yol, deneyerek doğruyu bulmak,birçok tavsiyeler bulunmakta ama ben deneye deneye tüfeğinize ve kendinize uygun mermiyi bulmanız taraftarıyım.çünkü ayrı ayrı kalite ve ölçüde bir çok tek kurşun mermi var piyasada.
Saygılar sunarım...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

18.01.2007 22:26:19 tarihinde  Hamza TÜRKOĞLU  yazdı!


yeni üye olan arkadaşlarımızın,teknik konulardaki soruları için,bu forumu incelemelerinin menfaatleri yararına olacağı kanısındayım.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

21.01.2007 20:00:15 tarihinde  Also  yazdı!


bilgi veren ve bildiklerini paylaşan arkadaşların eline yüreğine sağlık.
benim de bir sorum olacak.
biz çocukken sellier bellot fişekler vardı.sanırım çekoslavak yapımı idi ve tek kelimeyle mükemmeldi.şimdi onlar yok mu ?
muadili ne olabilir?

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

31.01.2007 14:23:23 tarihinde  Hamza TÜRKOĞLU  yazdı!


Sn.Also,
belirttiğin sellier bellot marka mermiler, benim gözümde şuan dünyadaki en kaliteli mermi markalarının başlarında gelmekte, ama maalesef ithalatı yok,üzülüyorum bu duruma.
ayrıca bir konuya daha önemle değinmek isterim;
bir çok mermi tavsiyeleri yapılıyor, halbuki belli şartlar dahilinde silahınıza göre mermi seçmek en doğru olanıdır.a marka silaha uyan mermi b marka silahta performans vermeyebilir. ayrıca önemli bir konuda şudur;
Barometrik basınç, sıcaklık, nem ve yükseklik atışı etkileyen faktörlerdir.Örneğin sıcaklık, namlu basıncını artırır.Atış yapılan ortamın soğuk olması atış mekanizmasını kötü yönde etkiler. Bir çölde atılan mermi, buzullarda atılan mermiye kıyasla daha yüksek itme basıncına ve namlu hızına sahiptir. Bununla beraber silahın mekanizmasında birikmiş donmuş yağlar, paslı kirli , kromajsız namlular/donanımlar ve buna benzer etkilerde atışın performansını etkiler. değişik bir örnek verecek olursak,Beretta marka, 9mm çapında Parabellum tipi fişek atan, 92F model tabanca Amerikan ordusunun resmi silahı iken soğuk havadaki zayıf performansı nedeniyle 45 kalibre fişek atan, Colt marka tabanca ile değiştirilmiştir.
herkesin kendi mermisini bulması ve silah temizliğinin full yapılması en uygun olanıdır.

Saygılar sunarım.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

31.01.2007 14:39:00 tarihinde  Hamza TÜRKOĞLU  yazdı!


Değerli Arkadaşlar;
Sabit şoklu yada dar şoklu namlularla tek kurşunda tam bir performans almak imkansızdır.şoka gelen kurşun büyük bir deformeye uğrayıp(geometrik yapısının bozulması , setlerin düzlenmesi vs..) namluyu terk etmektedir. tek kurşunda uzunluk ve sivrilik ayrıca döngü hareketi performansa etki eden en önemli faktörlerdir.bu faktörlerin zarar görmeside performans kaybına bir numaralı etkendir.yalpalama,sallanma düzlemsel yönün bozulması, hız zayıflaması olarak karşımıza çıkar.
Unutmayınızki kurşun namluyu terk etmesinden itibaren muthiş bir hava direncine maruz kalmaktadır, bu duruma ek olarak geometrik yapınında bozulması varın gerisini siz düşünün...

Saygılar sunarım...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.02.2007 22:44:12 tarihinde  Hamza TÜRKOĞLU  yazdı!


ayrıca unutmamak gerekirki,
breneke tipi tek kurşunlar namlu içersindeyken dönmeye başlamaz.namludan çıktıktan sonra maruz kaldığı hava direncine orantılı olarak dönmeye başlar.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

09.02.2007 21:46:46 tarihinde  Isparta  yazdı!


Franchi kullanıyorum

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

14.02.2007 20:22:15 tarihinde  Hamza TÜRKOĞLU  yazdı!


.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

14.02.2007 20:23:39 tarihinde  Hamza TÜRKOĞLU  yazdı!


Değerli Avcı Dostlarım;

Bugüne kadar yapmış olduğum açıklamalardan bazı önemli hususları burada birkez daha toplamak istiyorum;

Av tüfeği tarihinde birçok marka ve model mevcuttur,burada şu iyi yada bu kötü demek için kullanıcının yorumundan önce o tüfeğin sistemi incelenerek çıkan soruna yorum yapılması bana göre en doğru olanıdır.nedeni ise bir arkadaşımız çıkıyor ve diyorki ben şu kadar sene kullandım sorun yok öbürü diyorki daha ilk avımda şunu yaptı bunu yaptı.

Dostlarım, türkiyede yerli imalat olarak üretilen bir çok silah mevcut ve bu silahları alırkende dikkat edilecek bazı ayrıntılar var.bu ayrıntılardaki kasıt kullanıcının ilerleyen zamanlarda her hangi bir sıkıntı çekmemesi içindir.bir firma 10 tüfek satar 2 si hata yapar,bir firma 1000 tüfek satar 200 ü hata yapar ,peki burada hangisine iyi diyebiliriz?

Bu sorunlar genelde y.oto.tüfeklerde görülmektedir.peki nelere dikkat etmemiz lazım?

Önce markanın isim kalitesini bilmemiz gerekli.

Alınacak tüfeğin ne amaçlı kullanacağımızı bilmemiz gerekli.

Çevremizdeki kullanıcılardan ve silah ustalarından bilgi almamız gerekli.

Silahın sistematik yapısını araştırmamız gerekli(bu durum önemli bir konu,silah ustalarına sorulmalı)

Bir kişin lafına bakıp karar verilmemeli.

Unutulmamlıdırki, bakımsız yada kullanılması bilinmeyen dünyanın en kral silahı bile hata verir.burda hemen silah suçlu görülmemeli.

Atılacak merminin kalitesi,yapısı bilinmeden hazneye sürülmemeli.

Bir mermide unutmayınızki, kullanılan tapanın,barutun,ateşlemenin,saçmanın çok büyük önemi vardır,çok önemli performans farklılıkları gösterir bu tip konular.

Her zaman dedikki,ağır gramajlı kalın saçmalı dolular zorda kalınmadığı müddetçe dar şoklarla atılmamalı.

Bir tüfekte namlu boyunun önemi gidilecek avın yapısına ve atılacak mermi yapısına göre düzenlenmesi gerekli.yani bir bıldırcın avında yeni bir avcı 76 namlu tam şoklu bir pozeyle randumanlı bir av yapamaz.

Merminin basıncı ve performansı, barometrik basınç, sıcaklık, nem ve yüksekliğe göre değişkenlik gösterir,yani sabit kalması kesinlikle düşünülemez.Örneğin sıcaklık, namlu basıncını artırır.Atış yapılan ortamın soğuk olması atış mekanizmasını kötü yönde etkiler. Sıcak havada atılan bir mermi, soğruk havada atılan mermiye kıyasla daha yüksek itme basıncına ve namlu hızına sahiptir. Bununla beraber silahın mekanizmasında birikmiş donmuş yağlar,paslı/karıncalı namlu ve donanım ve buna benzer etkilerde atışın performansını etkiler. Bir çok ordu yada o devletin güvenlik personelinin silahı, bu tip etkenlerden çok etkilendiği için değiştirilmiştir.

7.62 mm çapında şeritle beslenen havayla soğuyan barut gazının geri tepmesi yerine getiren yayın itmesiyle çalışan,sürekli atış ve darbe atışlarında kullanılan tam otomatik bir silah olan MG-3 ler bile normal bir tozlu rüzgarda bile(donanıma giren toz zerrelerinin sistem çalışımını zorlaştırması) sorun veren silahlar arasındadır.

Gidilecek avın yapısına göre saçma numarası seçmek en uygun olanıdır.

Her kullanıcı tüfeğinin şok sistemini uygun bir zamanda hedef atışlarında test etmelidir.ancak bu test aynı havalarda ve aynı arazide yapılmamalıdır.nedeni ise ördeğe kışın ,bıldırcına ise yazın mermi atılır.yani eğer ördeğe 34 gr atılacaksa ,bu gramaj yaz aylarında test edilmemelidir.

Tüfeğe en uygun mermi önce test atışlarında belli olur.

Bir tüfekte mermi ateşlendikten sonra namluyu terk eden saçma muthiş bir hava direncine maruz kalır ve bu durumda ince saçmaların hemen dağılmasına neden olur,kalın saçmalar ise ince saçmalarda olduğu gibi hızlı bir şekilde dağılmaz/dağılamaz .ayrıca hiçbir zaman hiçbir saçma hedefe sıcak olarak GİTMEZ.

Yakıcılık tabiri, bir silahtaki namlu,şok,mermi uyumluluğudur,başka bir şey değildir.

Hiçbir zaman namlunuzu kesmeyiniz/kestirmeyiniz.

Tek kurşunlarda,ne kadar çekirdek ağırlaştıkça hız okadar azalır.

Tek kurşunlardaki performans namludan namluya değişir,en iyisi deneme yanılma yöntemidir,uygun kurşun deneyerek bulunmalıdır.

El dolgusu yapan arkadaşlar için dikkat edilmesi en öenmli olan husus, kurşunun namlu içersine bırakıldığında hareket etmemesi dir.

Unutmayınızki , kurşun çekirdek namlu içersinde dönmeye başlamaz,hızına ve dışarıdaki hava etkenine bağlı ve orantılı olarak namluyu terk ettikten sonra dönmeye başlar.burda önemli olan kurşunun namlu içersinde herhangi bir daralmaya maruz kalmamasıdır.aksi takdirde bu daralma kurşunun geometrisini bozacak(setlerin düzlenmesi,ağırlık dengesinin bozulması vs..) ve istenen performans alınamayacaktır.

Bir hayvana değen saçma lar,herhangi bir kalp,ciğer gibi önemli organına zarar vermediği müddetçe,o hayvanın birden düşmesi nadiren görülür.delip geçen saçma olayı ise muhakkak ki o hayvanın bir organına zarar vermemiştir.

Unutmayınızki, bir hayvan kafa yada boynundan bir saçma yese bile düşer.ama gıç tarafı gibi bir yerinden 5 tane saçma bile yese düşmeyebilir.

Hava ve şok sistemine uygunolmayan mermiler( mesela yazın 34 gr gibi) dışarıdaki hava sıcaklığının,basıncında etkisiyle müthiş bir hıza kavuşur bu sayedede namludan savrularak çıkar ve performans alınamaz.örenek verecek olursak,elinize masa tenisi topunu alınız ve önce hafif hızla fırlatın daha sonrada bütün gücünüzle fırlatın,iki atış arasında topun izlediği yönü takip edin.hızla attığınız zaman top yönünü sapıtacaktır.işte saçmalardaki durumda buna benzer.

Her saçma numarasının gittiği düzlemini kaybetmemek için dayanacağı bir basınç miktarı vardır,bu basınç aşıldığında düzlem her zaman bozulacaktır ve performans kaybına neden olacaktır.yani sonbaharda yada hafif kış şartlarında 50 gr 8 numara(böyle bir mermi yapılamaz ama) mermi kabak çiçeği gibi açılır/savrulur.ama 50 gr 1 no mermi bu şekilde dağılım yapmaz.

Bir tüfekteki saçma dağılımı kullanılan mermiye göre düzenlenebilir,mesela yarım şokla dispersante tapa kullanarak yakın mesafe avlarında ani ve hızlı bir dağılım elde edilebilir.
Barutun yanma süresi mermiden mermiye,barutun kalitesine ve yapısına,gramaja,ateşlemeye değişkenlik gösterir.

Yeni alınacak bir silahta aranacak en önemli husulardan birisi, o silahın yüze iyi gelmesi/oturmasıdır.daha önce ayrıntılı açıklamıştık.

Full ve superfull şokla, mermi ve gramaj dengelenemediği müddetçe performans alınamaz(en nazlı şoktur).

Saçmanın dağılımını etkileyen faktörler saçma çapı,namlu uzunluğu,şok derecesi,tapa yapısı ve saçma yapısı dır.

Bir kurşun düşünelim, namludan çıktıktan sonra havayı yeryöne dağıtarak ilerler, namlu içersinde ise havayı sadece dikey doğrultuda yitmeye zorluyacak buda basınç grafiğini yükseltecek.bu nedenlede mermi basınç birikimi fazla olacağı için mermi daha sert patlıcak,saçma hız kazanacak.hız kazanan saçma şoka girecek,eğerki şok çok dar ise ve saçma çapları da geniş ise bu sefer şokta sıkışıp ikinci bir basınca maruz kalacak, ezilen büzülen deforme olan saçmalar,namluyu terk edip yönünü sapıtacak ve performans kaynına neden olacak.

ağır dolgularda küçük saçma kullanılmaz

küçük gramajlarda büyük numara saçma kullanılmaz

dar şoklarla ince saçma ve düşük gramaj kullanılır

gramaj yükseltmek performans yükseltmekle kesinlikle eş değer değildir.gramaj yükseldikçe saçma çapı da yükseltilmeli,gramaj düştükçe saçma çapıda düşürülmelidir.

kalın saçmaların şoka vardığında müthiş bir dirence maruz kaldığını ve aşırı darlıkta deforme olduğu daha sonrada savrulduğu unutulmamalıdır.

y.oto. gazlı tüfeklerde extra full şoka gelen saçma arkasında biriken basıncın gaz kanallarından taliye olduğu bilinmelidir bu durumda y.oto. gazlı tüfeklerde extra full şokta performans kaybına neden olmaktadır.

namlu boyu sadece MERMİNİN BASINCINA göre saçmaya hız katar.Bazı durumlarda azaltır yada hıza etki etmez.

küçük ve büyük saçmalar arasında her zaman için bir enerji farkı mevcuttur bu vesile ilede kalın saçma mesafeleri her zaman fazladır, hava ile olan sirkülasyonu/mücadelesi fazladır.

sert patlayan bir merminin düzenli şoka girmesi için muhakkak namlu içersinde düzenli bir huzme oluşturması gerekmektedir, bu durumda ancak uzun namluda mevcuttur.

hiçbir zaman için full ve süper full şoklar kısa namlularda kullanılmamalıdır.

unutmayınızki her numara bir saçmanın bağlı olduğu bir dayanma basıncı vardır.bu basınç hava basıncıyla orantılıdır.aksi halde her zaman o saçma havada savrulur.

şok boyları atılan merminin yapısına göre etki gösterir. Uzun namlularda şok boylarının uzun yapılmış olması güzel ve düzenli ve sıkı bir grupman için etkendir.

mermi seçmek için en başta hava ve arazi durumu bilinmelidir.

kullanılan tapanın namlu içersindeki saçma kombinasyonuna etkisi ihmal edilmemelidir.

gaz delik mesafelerinin fişek yatağına yakınlığı yada uzaklığı ve delik çapları performansa etki etmektedir.(bu durum tüfek alırken dikkat edilcek bir konudur.bu nedenledirki gazlı y.oto. larda , poze yada çiftelere göre zayıftır ibaresi tüfekten tüfeğe değişir.bu durum bazı Avrupa silahlarda özel valf sistemleri ile kontrol altına alınmıştır.bu durumun bana göre en geçerli yolu, upland(yakın mesafe av larında) delikler yakın,su kuşu avlarında(ördek kaz gibi büyük hayvanlarda uzak atışlar için) uzak mesafede tutulması gerekirdi. Yine bu durumda bazı Avrupa markalarda optimal olarak düzenlenmiştir,mermiye göre kilidin düşme zamanı ayarlanabilmektedir.)

yeni ava başlayacak bir avcıya her zaman bir poze en uygun olanıdır.mobil şoklu y.oto. kullanılması özellikle yeni avcılar için tam bir işkence haline dönebilir.

Unutmayınızki hem atıcılıkta hem av da usta bir avcı, eline ilk aldığı bir tüfeğin özelliğine bakarak notunu verebilir,nasıl sonuç çıkaracağını tahmin edebilir.

Değerli dostlarım,

Şimdiye kadar süre gelen avcılık hayatım boyunca burada bilgiye ihtiyacı olan arkadaşlara gerekli olan en önemli bilgileri vermeye çalıştım.yeri geldi kınandım ,yeri geldi dikkate alınmadım.
işin detayı yada başka yönlerini yada konuları buralarda açıklamanın yada konuşmanın hiçbir yararı olmayacağı ve bazı yanlış düşüncelerin oluşacağı kanısındayım.bu nedenlerdir ki şimdiye kadar yazmış olduğum bütün yazılarımın her zaman bir sınırının olması ve aynı zamandada arkasında olduğumu belirtmek isterim.soruların bile bir sınırı vardır(derece olarak) unutmayınız bunu.

Bu yazıları laf olsun diye değil,aramıza yeni katılan yada dışardan bizleri takip eden genç nesil avcıların bilgilendirilmesi üzerine yazmış bulunmaktayım,biraz uzun oldu ama amacım halla süre gelen yada açılan bazı konuların cevaplanması, dikkat edileceği üzere yapılmamaktadır.

Her zaman aynı cümleleri kurmaktan yada burada açıklama yapmaktan artık birçok arkadaşımıza sıkıntı geldiği ve bu arkadaşlarımıza anlayış gösterilmesi gerektiği düşünülmelidir.
İnşallah artık forumlar araştırılmadan hep aynı sorular sorulmaz. Ümit ediyorum ki bilgiye ihtiyacı olan genç nesillerimizin yanında her zaman buralarda bulunan usta avcılarımız yardım edecektir.

Saygılar sunarım…


Hamza TÜRKOĞLU

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

14.02.2007 21:29:36 tarihinde  Artvinli avcı  yazdı!


hamza abi senle görüşebilirmiyiz.seni ben ararım eğer numaranı verirsen.0535 597 12 17 msn: artvin.avcisi@hotmail.com

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

22.02.2007 12:04:35 tarihinde  Hamza TÜRKOĞLU  yazdı!


Arkadaşlar,

Bu işin taaaa başında dedikki, en önemli konu silahın alırken yüzünüze gelmesini kontrol edin,dipçiğin yüzünüze oturduğunu ve size uygun olduğunu muhakkak iyi bilin/kontrol edin.
Yüzünüze gelmeyen bir tüfekle av yapmak tam bir işkencedir/kolay vuramassınız.bu işi nasıl yapacağınızı/anlayacağınızı güzelce açıkladık,izahatlar verdik.
bu konu, bir tüfeğin esas kanunlarından biridir.Dikkat edin !

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

22.02.2007 12:08:27 tarihinde  Hamza TÜRKOĞLU  yazdı!


OLMAZSA OLMAZ derler ya hani....

işte uygun dipçiğin kanunu da budur.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

22.02.2007 12:10:04 tarihinde  Hamza TÜRKOĞLU  yazdı!


tüfeğim ne olursa olsun, yeterki dipçiği bana uygun olsun.Başka birşey istemem.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

22.02.2007 12:15:09 tarihinde  Hamza TÜRKOĞLU  yazdı!


Siz, ani yüzleme yaptığınızda şayet namlu sağa,sola,aşağı,yukarı vs..bakıyorsa (arpacığı gez üstünde düzgün ve net bir şekilde göreniyorsanız) o tüfek yüzünüze gelmiyor demektir.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

22.02.2007 12:17:39 tarihinde  Hamza TÜRKOĞLU  yazdı!


Performans = yüze gelen tüfek + uygun namlu ve şok + uygun kaliteli mermi.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

22.02.2007 13:59:37 tarihinde  Muratkocas  yazdı!


Bir ekleme de benden:

Tüfekte fişekte sorun yoksa,kabahat eşektedir:))

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

22.02.2007 15:15:53 tarihinde  Cem GÜLEÇ  yazdı!


Öncelikle bu konuda sabırla yazan,bildiklerini paylaşan Hamza beye teşekkür ediyorum.

Müsadenizle bir ilavede benden...(özellikle yeni başlayanlar için)

Her ne kadar iyi avcılar avlanmak için iyi araç gereçler kullanıyor olsada,parayla satın alınabilen hiç bir şey insanı iyi avcı yada atıcı yapmaz...

Saygılarımla

Cem GÜLEÇ

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

25.02.2007 12:40:49 tarihinde  Hamza TÜRKOĞLU  yazdı!


Bende sizlere teşekkür ederim..

Değerli Dostlarım,

Artık yavaş yavaş tüfeklerimizi rafa kaldırmanın zamanı gelmiştir.

önemli bir konu olarak, tüfeklerimizi ,özellikle y.otomatiklerimizin son temizliğini yaparken,benzin,tiner,alkol vs.. gibi yakıcı ürünlerle KESİNLİKLE temizleme işlemi yapmayınız.Tüfeğinizde birçok sorunun başlama nedeni olabilir bu tip ürünler(özellikle plastiğin düşmanı olduğu için).


Saygılar sunarım.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.02.2007 12:32:54 tarihinde  Hamza TÜRKOĞLU  yazdı!


ACI GERÇEKLER


Değerli Dostlarım;

Türkiye silah tarihinde birçok aşamaları geçerek şu güne varmıştır.Bu aşamalarda bir çok marka bir çok silahı piyasaya sürüp gerek ismini gerek kalitesini ortaya koymuştur.Her ne kadar iyisini ortaya koyduk deselerde şahsi düşüncem artık Türk avcısına yakışan bir model maalesef ortada mevcut değildir.

Türkiyede mevcut olan onlarca y.oto. silah üreticisi ,ürettikleri(taklit ettikleri) ürünleri her zaman güvence verme maksatlı olarak reklam yapıp överek piyasaya sürmüş ve sürmektedir.Sanılmasınki şuan Türkiyede hangi marka olursa olsun ne son kalite nede son sistem...
Her zaman gerilik her zaman basitlik her zaman taklit her zaman güvencesizlik her zaman karşılaştığımız artık sorunlardır.Kim istemez bir firmamız çıksın şanına adına uygun bir slah yapıp kaliteye ağır bir damga vursun.İnanıyorumki imkan ve olanak var ancak maalesef Türk insanının tutumundan olsa gerek maalesef bu üreticilere verilen destek,onlara yeni arayışlar içine yada projeler içine çalışma azmini yok etmektedir. Dedikki yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı, destek olalım dedik güvence verelim dedik.Yanınızdayız biz dedik,fakat anlaşılıyorki zaman akıp giderken bizlere yani Türk insanına yakışan bir silah daha halaaaa piyasada mevcut değil.
Dostlarım,
Projeler,tasarılar bir kişi bile uygulayabilir ve üreticiye sunabilir,üreticide incelemeye alıp değerlendirebilir ve sonuç çıkarır.Fakat bizim üreticimiz önlerine kesinlikle kanaat ettikleri ve inandıkları en iyi kaliteyi bile koysanız kesinlikle inanıyorumki reddedecektir.Nedeni ise kurulmuş düzenlerini bozmamak ve riske girmemek.nasıl olsa vatandaşımız alıyor,kullanıyor,yani bir sorun yok,neylesinler yeni düzenleri/tasarıları....
dikkat ediniz şuan çoğu silahımız birçok sorunlarla karşılaşmaktadır.Peki bunun ana nedeni ne olabilir? ne test var ne kalite denemesi vs...
Herşey kaba taslak almış başını yürüyor okadar..

Namlu demek çok şey demektir,namlu demek kaliteye misal demektir…yani bir namlu boş bir boru demek değildir.şok ta aynı şekilde yani basit daralma yada açılma demek değildir.Yani demek istediğim bu tip basit görünen konular aslında öyle önemli öyle dikkat edilecek konularki….
Yabancılar alacağı ürünü çok ince eler sık dokur ve sonra karar verir,yabancılarda ayrı bir kalite değerlendirmesi ve anlayışı mevcuttur.Öyle her silah piyasaya sürülemez.dikkat edin dışarıya ihraç ettiğimiz silahlarımıza(huğlu,sarsılmaz vs..) peki neden bu silahlar yurt içinde piyasaya sürülmüyor.Cevabını hemen ben vereyim, bunun tek nedeni Türk insanından gereken desteği bulmalarıdır,yani başka anlamlarda çıkartmak mümkün..

Dostlarım,

Silah alırken gösterişten ziyade kaliteye dikkat etmeniz her zaman menfaatinize olacaktır.Geçmişte belirttiğim gibi artık utanarak söylüyorumki Türk insanına yerli y.oto tavsiye edemez oldum.Yok artık,eskiden vardı…
Bu gidişlede yeni bir iddaalı rakip firma çıkmadanda bu düzenin düzeleceğine kesinlikle inanmamaktayım.Gönül isterki her zaman paramız yurdumuzda kalsın,yurdumuzun malına,üreticisine destek olalım,ama bu gidişle biraz zor…yinede umdukları destek bu konularda bilgisiz vatandaşımız sayesinde gelecektir.Vatandaşımızın da değişmez huyudur ya,tüfek çalışıyomu sorun yok…


Saygılar sunarım..

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.02.2007 22:02:16 tarihinde  Scolopaxrusticola  yazdı!


Sayın Türkoğlu nun bu yazısına şimdilik kaydı ile imzamı atarım.Ama bilinmesi gereken birşey daha var.Bizler görür müyüz görmez miyiz.Onu da bilmiyorum.Ama aşağıda yazılanı da gözardı etmemek lazım.

Remington Kuruluş yılı 1816

Beretta Kuruluş yılı 1526

Browning Kuruluş yılı 1879

Suhl bölgesi(Almanya) 1563

Liege(Belçika) 1500


Yani bütün bu meşhur yarım otomatik imalatçılarının arkasında asırlık tecrübeler yatıyor.Kopya ile iş bir türlü olmuyor.Demokrasiyi de kopya etmeye çalışıyoruz.Bu kadar oluyor.Bu sütunlarda yerimiz dar.

Adamların bu silah tecrübelerinin altında bir yığın ülkelerarası biribirini yemeler ve iki tane büyük dünya savaşı yatıyor.

Bu iş muhtemelen gelişecek ama görebilir miyiz göremez miyiz?Onu bilmiyoruz.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.03.2007 13:25:32 tarihinde  Hamza TÜRKOĞLU  yazdı!


Menfaatçilikmi,çıkarcılıkmı denir bu işe bilmiyorum,ancak şu kesinlikle söylenebilirki ,düzenimizdeki istediğimiz gelişmeleri bizlerin göremeyeceği kesindir.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

04.03.2007 20:06:52 tarihinde  Ahmetaksoy06  yazdı!


merhabalar arakadaşlar sizler okudugum kadrı ile avcılık hakkında benden fazlası ile bilgi ve deneyime sahipsiniz ben ömrümde hiç avcılık adına bir şey yapmadım ama son zamanlar avcılık hakkında bayagı şeyler öğrenmeye başladım ve ben de bir tüfek almak ve avcılık yapmaya karar verdim..Ama hangi marka ve nasıl bir tüfek alamamın bana daha faydalı olacagından emin değilim ve kararsızım ..Hangi tüfek daha kullanışlıdır benim için ve kaç liraya alabilirim ..Gerçi yivli tüfek almak istiyorum ama sanırım ruhsat işlemleri biraz problem oluyormuş bana bu konuda yardım ede bilkir iseniz menmun olurum... Ankarada ikametgah etmekteyim av malzemesi satan yerler için adres vere bilecek dostlar varsa cevap bekliyorum. ANKARA DA nerde avlanılır oda benim için sorun tabi saygılarım ile

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

04.03.2007 20:12:16 tarihinde  Ahmetaksoy06  yazdı!


merhabalar tekrardan yeni başlayan birine AV-KAR STANDART Y.OTO AV TÜFEĞİ 12-71
tavsiye edermisiniz öğrenmek istiyorum

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.03.2007 09:21:36 tarihinde  Artvinli avcı  yazdı!


Sayın Türkiye avcıları öncelikle saygı ve sevgilerimi sunar ve çok tartışılan ve uzun zamandan beri benimde sizler gibi takip etmekte olduğumuz ,vicdanı ve doğa bilgisi ile beraber avcıyı avcı yapan tüfek ve fişek seçimi hakkındaki bu topiğe bende bir katkıda bulunmak istedim...

TÜFEĞİN MERMİ SEÇMESİ VE AVA VE TÜFEĞE UYGUN MERMİ BULMAK


Yeryüzünde üretilen tüfekler belirli bir bazı standartlar dahilinde üretilmektedir.Bu standartların temelinde mevcut olan bazı gerçekler ve şartlar yatmaktadır.Bu şartlar yerine getirilmediği müddetçe birçok sorunun yaşanması gayet olağandır.
.
Mermiler belirli standartlarda belirli ölçülerle üretilmektedir,tüfeklerde ki bazı ölçülerde mermideki bu standartlara uyumlu hale gelmiştir.İşte mevcut sorun olan,tüfeğin mermi seçmeside bu uyumu yakalayamamaktır.

Namlu iç çapları her ne kadar üzerinde belirtilse de gerçekten bu değerde olduğu şüpheli bir durumdur.

Mermi basıncına ,namlu iç çapının,sıcaklığın,barometrik basınç gibi etkenlerin büyük etkisi olduğu kesin bir sonuçtur.

Nasılki bir 20 numaranın magnum mermisi 32 gr ise,nasılki 12 numaranın standart mermisi 32 gr ise ,işte buradaki namlu çapının mermi basıncına duyarlanması göz önündedir.

Dünya standartlarında üretilen bir 71 namlu 18.4 iç çaplı bir poze ile, yine dünya standartlarında üretilen 71 namlu 18.8 çaplı bir pozenin mermi uyumları gayet farklıdır.

Bu işin temelinde yazlık ve kışlık dahada doğrusu magnum tüfek ve upland tüfek diye ayırım yapmak en doğrusu olacaktır.Çünkü belirtilen bu tiplerdeki hiçbir silah dört mevsimde en uygun performansı vermeyecektir.

Piyasamızdaki magnum modellerimizde,belirtmek isterimki ne magnum standartı var nede normal upland standardı..Bazı konularıda bu platformda konuşmanın yanlış olacağı kanısındayım.

Tamamen karambolde kalmış tüfekler maalesef piyasamızı işgal etmektedir.

Avcılarımızın yaz ve kış standardı diye tabir edebileceğimiz mermi standartları mevcuttur.Bu standartlar şu şekilde izah edilebilir, yaz sıcaklarında 24gr,28gr,30 gr gibi, kış aylarında ise 32 gr,34gr,ve üstü. Yani yaz sıcaklarında bir 34 gramın performans vermiyeceği bilinmeli ve gayet normal görülmelidir.

Bir tüfekte namlunun ve şokun standartları nelerdir?

18.3 iç çaplı tüfeklerde mermiyi koordine eden basınç miktarının ve bu iç çapta uygulanan uç şokların namlu ile bir orantıda olması gerektiği bilinmelidir.
Bu durumu örneklerle izah edelim;

Normal bir Yaz sıcağında 24 gr bir mermiyi 18.3 iç çaplı bir pozemizin full şoklu namlusuna itelim, 40 yard. Mesafeye hedefimizi dikip ateş edelim.

Aynı mermiyi 18.5 iç çaplı bir pozemizin full şoklu namlusuna itelim ve ateş edelim.

Sonuç şu çıkacak;

18.3 iç çaplı tüfeğimizin daha sıkı bir grupman verdiğini göreceğiz.

Normal soğuklukta bir kış ayında 34 gr bir meriyi aynı şekilde iki tüfek arasında test edelim.

Sonuç şu çıkacak;

18.5 iç çaplı tüfeğimizin daha sıkı grupman verdiğini göreceğiz.

18.3 de ise yüksek basınç miktarından dolayı saçmanın aşırı sürati önümüze dağınık bir grupman çıkacaktır.buda avcılar arasında deldi geçti diye tabir edilir,halbuki bu durum delme geçmeden ziyade hayvana yeterli saçma miktarının isabet etmemesidir.Bir hayvanı bir saçma herhangi bir önemli organını parçalayıp delip geçse bile o hayvan en fazla 50 metre mesafe alabilir ve bu durumda her hayvanın kendi özelliğine has olan dayanma gücü ile alakalıdır.Mesela bir çulluk 1 saçmada düşebilir ama bir güvercin 15 saçma bile yese kaçacak canı bulur.

Peki buradaki ters orantı neden oluştu?

Yaz ayında yapmış olduğumuz denemede, kullanmış olduğumuz düşük gramajlı merminin,namlu iç çapının darlığından dolayı(18.3) ulaşacağı basınç miktarı,diğer geniş iç çaplı tüfeğe göre(18.8) biraz daha fazla olacaktır.Yani barutun dar/kısıtlı bir alandaki patlaması sonucu oluşturacak basınç ile geniş alanda patlaması sonucu oluşturacağı basınç miktarı birbirinden farklıdır.bu durumda grupmana ve performansa etkendir.

Kış ayında ise, bu sefer 34 gram mermi dar çapa fazla gelir nedeni ise yukarda belirttiğim etkenin üstüne bu sefer saçma ağırlığı da etki gösterip muazzam bir basınç oluşacak ve bu sayede de saçmada savrulma yada düzensiz dağılım gözlenecektir.Ama geniş çapta bu basınç,namlu çapının genişliğinden dolayı kontrol altına alınıp(yumuşatılıp) bu şekilde saçmaya aşırı basınç verilmeden namluyu terk etmektedir.Ancak yine belirtmek isterim ki her markanın gramaja bağlı mermi basıncı farklıdır.

Mesela bir 20 numara otomatiğin mermisini(20 gr),12 numara otomatiğe koyup atsak(yatağının dizayn edip) o tüfek çalışırmı çalışmasa neden çalışmaz?

Çalışmıyacaktır nedeni ise ,oluşan basınç miktarının geniş çaptaki yetersizliği mekanizmayı itmeye yetmiyecektir.

Yani sonuç olarak;

Bir namlu ve şokun, uygun mermisi bu şekilde bulunmadığı müddetçe,atılacak mermiyi kullanırken hava ve arazi şartları düşünülmezse,elimizdeki tüfeğin tam özelliklerini bilmediğimiz müddetçe, avlarda başarı sağlamamız tam bir tesadüftür.

Deniz kenarındaki bir tüfeğin çalışmasıyla,doğu anadoludaki bir tüfeğin çalışması tamamen farklılık gösterir,bunun etkenide barometrik basıçtır.Yani mermiye etki eden yüksekliğe bağlı hava basıncıdır.Bu basınç mermiyi sertleştirir veya yumuşatır.Tüfeklerde bu sayede sorunlar vermeye başlar.Otomatikler tutukluk yapmaya,poze yada çiftelerde grupman bozukluğu yapmaya başlar.Telafisi ise o yöreye ve araziye göre mermiyi bulmaktır.Eğerki otomatik tüfek,deniz kenarında çalışıyor yüksek yerlerde çalışmıyor ise gramaj artırılmalı,şayet doğu anadoluda çalışıyor deniz kenarında çalışmıyor ise gramaj düşürülmelidir.Yüksekte 34 atılıyorsa ,alçakta 32 yada 30 atılmalıdır.Buradaki önemli bir etkende her aynı gramajın aynı basınçta olduğu düşünülmemelidir.Mesela 28gr mirage ile 28 gr diana yada aquallo mermilerinin basınç ve süratleri tamamen farklıdır. Mermi seçimi gramaj ve markaya bağlı gramaj seçimi olarak yapılmalıdır.Yani bir markanın 28 gramı performans vermez ise başka bir markanın 28 gramı denenmelidir.

Bu konuda birçok etken mevcuttur.Mesela bir huğlunun 71/3 şoklu pozesi ile sarsılmazın 71/3 pozesi arasında farklılığın olması ve bu farklılık neticesinde iki tüfek arasında mermi farklılığı görülmesi gayet normaldir.Bu farlılıkta tamamen namlu yapısına bağlı olarak,yani oluşturulan namlu iç çapı ve düzeninin şoka uyması ve buna bağlı olarakta iki marka arasında bir mermi değişkenliğinin görülmesidir.Yani birisi yaz ayında 28 gramı sever diğeri ise aynı havada 24 gramı sever.Bunu basit olarak şu şekildede anlayabilirsiniz,iki tüfeğin namlusunu elinize alıp harbi ile boş bir tapayı iki namluyada ayrı ayrı yavaş yavaş yiterek namlulardaki çap farlılığını anlıyabilirsiniz.Dar namludada düşük gramajın daha etkili olduğu hemen önünüze çıkacaktır.Deneyipte görebilirsiniz.

Bu iş arabalardaki istiap haddinede benzetilebilir,her namlunun kaldıracağı bir basınç miktarı mevcuttur,aşılması halinde performans almak istisnai bir durumdur.
Ayrıca namlu içersinde oluşacak basınç miktarına göre saçmanın ulaşacağı hızında şokun toplaması, gerekli bir durumdur.Aşırı basınçları zaten şok toplayamayacak ve düzensiz dağılmalar savrulmalar görülecektir.


İşte bir tüfeğin mermi seçmesini ve tüfeğe uygun mermi bulmayı bu şekilde açıklamış olduk.Herşeyin kullanılan mermide bittiğini ve dış etkenlerin bu konuda ne kadar faktör olduğunu önemle belirtmiş bulunmaktayım.

Önemli konulardan biriside magnum gibi yüksek basınçlı mermiler atmak için geniş iç çaplı tüfeklerin kullanılması gerektiğidir.Barutun yanma mesafesi iç çapa bağlı olarak değişkenlik göstereceği için,gaz deliklerine kadar olan mesafede yanma işlemi tamamlanabilmektedir.Yüksek basınca duyalı olduğu inkar edilmemelidir.Piyasadada bunun örneklerini görmek mümkündür.Mesela ispanyol mermilerinde yüksek basınç görülmektedir,barut miktarları fazladır(diana gibi).Bunun nedenide ispanyol tüfeklerinin genelde 18.5 ve üstü gibi geniş iç çaplı oldukları içindir.Bu merilerdeki düşük gramajlar dar çaplı namlularda gayet güzel grupman ve performans vermektedir.

Burda şu sonuçda belki çıkarılabilir,geniş iç çaplı namluların dış etkenlerden etkilenmesi,dar çaplılara göre biraz daha azdır.Eğerki amaç uzak mesafede etkili grupman ise ,bu durumu geniş iç çaplı tüfeklerde sert mermiler kullanarak oluşturmak biraz daha kolaydır.

Şöyle bir durum gerçekleştirmiş olursak, mesela bir 20 numaranın mermisin bozup 12 numaranın kovanına doldurup ağzını kıvırıp atış yapacak olursak,isterse aynı 20 numaranın şokunu taksanız bile o merminin 20 numara namludaki performansını(basınç,hız,enerji vs..) yakalayamazsınız.

Dar çaplı tüfeklerde yüksek gramaj ve sert mermi kullanarak düzenli bir grupman sağlamak yada performans alabilmek imkansıza yakın bir durumdur.

uygulayın ve deneyin ne demek istediğimi anlayacaksınız,göreceksiniz. saygılarımla...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

26.03.2007 09:52:41 tarihinde  Rookie  yazdı!


Toprağım güzel yazmışsın.Ellerine sağlık.

Berkan/ANKARA

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

27.03.2007 20:55:23 tarihinde  @n@tolionwolf  yazdı!


Ellerine Sağlık Sn. Artvinli Avcı kardeşim mi demeliyim yoksa

Ellerine Sağlık Sn. Hazma TÜRKOĞLU mu demem lazım bilemiyorum…

Aynı yazıya www.avcilarkahvesi.net te de arstladım ama yazan Hazma

TÜRKOĞLU olarak görünüyordu…

http://avcilarkahvesi.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=878

Yazıyı siz ondan aldıysanız Kaynak olarak onu belirtmeliydiniz, ya da o sizden alıp Avcılar Kahvesine yazdıysa kaynak olarak sizi belirtmeliydi…

Yazının Avcılar Kahvesindeki yayın tarihi 15 Mart 2007, buradaki yayın tarihi 26 Mart 2007….

Emeğe Saygı Güzeldir… Her İkinizinde Ellerine Sağlık…:)))

Saygılarımla...Ahmet ÖZEN

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

27.03.2007 20:56:57 tarihinde  @n@tolionwolf  yazdı!


Düzeltme ve Özür...

Hamza TÜRKOĞLU yerine yanlışlıkla Hazma TÜRKOĞLU yazmışım...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

28.03.2007 01:54:17 tarihinde  KURT 30  yazdı!


Arkadaslar bende bu FISEK BALISTIGI konusunda yaptigim bir tercume ile katkida bulunmak
istiyorum eserin Sahibi IGNASI STAHOWIAK adli bir balistik uzmanidir.

1-Ic balistik:Kapsunun ateslenmesinden namlu cikisina kadar olan eylem.
Kapsunun ateslenmesinden sonra Saniyenin 1/1000 kadar olan bir surede 2500 C derece sicaklik olusturur
ve basinc 450 ile 550 bar dir.
Namlu icerisinde 0 - 20 cm de 100 m/s,20cm-50cm 300 m/s ve namlu cikisinda ise saatte 400 m/s hizina ulasir.

2-Cikis balistigi:Fisegin ateslenmesinden sonra namludan sikisan gaz namlunun tamaminda 100 bar basinc olusturur
ve bu basinc degeri namlu disinda atmosfer basincina (1 bar) degeri ekler buda patlamaya sebeb olur bunada cikis balistigi
denir.
3-Dis balistik:Sacmalarin namludan cikis anindan hedefe kadar olan uzakligindaki zamanda gecirdigi evrimdir.

A-Sacma numaralari ve kalinliklari mm olarak
numara mm numara mm
0 4,0 1 3,75
2 3,5 3 3,25
4 3,0 5 2,75
6 2,5 7 2,25
8 2,0 10 1,5

B-Sacma kalinligi ,metreye gore sacmanin gidis hizlari m/s
mm cikis hizi 10m 20m 35m 50m
3,5 405km 345 300 250 210
3,0 405km 335 285 225 175
2,5 405km 320 265 195 130

C-Sacmalarin varis mesafeleride soyle hesaplanir :100 m *sacma kalinligi
Ornek tabela
mm dusme mesafesi
2,5 250 m
3,0 300 m
3,5 350 m

Bu verilere gore nekadar dikkatli olunmasi gerektigi bir kez daha vugulaniyor kullandigimiz malzemenin neler
yapabilecegi ve nasil calisacagi olculerek hesaplanmistir.Buna gore fisek ve dolayisi ile sacma kuvvetinin
en fazla 50 metre icerisinde kullanilmasi tavsiye olunur bunun disindaki atislar avci etigine sigmaz.Zaten hedef tutturulsa bile
hedefin kazanilmasi zor olacaktir genellikle yaralanmalara ve dolayisi ile av hayvaninin kaybini dogurur.
Ornek veriler :1-Ucan bir yesil bas ordegin saatteki hizi 70 ile 80 km arasidir buna gore atislar ve mesafeler ayarlanmalidir.

2-Tavsan avinda diyelimki 3,5 mm yani 2 nr kullaniyoruz namludan cikan sacmalarin alt kisminda olanlar 35 m den
yere dusmeye baslarlar uste giden sacmalar ise 80 metre bile gidebilir,bu durumda eger postaci kullaniyour isek ve
postaci 100 metreden daha yakin bize karsi geliyor ise atis yapilmamalidir.

3- 35 metre hesap alinip bazi hayvanlarin avlanmasi ve sacma isabet orani
av hayvani sacma olcusu isbet eden sacma adeti
Tavsan 3,5 mm 5 ile 6
Keklik 2,5 mm 4 ile 5

Burada 4-5 sacma isabeti ile hayvanin avinin yapilacagi ve geri kalan %90 sacma adetinin nasil bir tehlike arz ettigi gosterilmistir

Arkadaslar burada yazarimiz av esnasinda fisek bilgilerinin yani sira can guvenliginin nekadar onemli oldugunu anlatmaktadir.
Umarim birazda olsa yardimci olmusumdur saygilarimla.Eser IGNASI STAHOWIAK
Lehceden tercume Necati Kurt

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

30.03.2007 19:48:56 tarihinde  Artvinli avcı  yazdı!


sayın @n@tolionwolf;

aynı sözcükleri her iki topiğe de kopyalayıp yapıştırmışsınız.ben bilimsel içerikli olan her türlü kaynağı inceler ve deneyerek doğruluğunu test edip onaylar ve de arkasında durup kabullenip paylaşırım çünkü bu bir paylaşım sitesi.sizde bizimle bilimsel kaynakları deneyip doğruluğunu ya da yanlışlığını paylaşın. beni kopyacı durumuna düşürdüğünüzün farkındamısınız bilmiyorum ama varsa deneyiminiz sizde paylaşın. benim paylaştığım o yazıyı benim kadar sizlerde okudunuz. ama deneyen kaç kişi ...... ayrıca sayın KURT 30 PAYLAŞIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

SAYGILARIMLA Atakan KARA

artvin.avcisi@hotmail.com

0535 597 12 17

hertürlü paylaşıma açığım :)

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

30.03.2007 20:30:06 tarihinde  @n@tolionwolf  yazdı!


Sn. Artvinli Avcı,

Evet her iki topiğede aynı yazıyı yazdım aynen sizin her iki topiğe de aynı makaleyi yazdığınız gibi...

Gayet güzel bir noktaya temas etmişsiniz burası paylaşım sitesi, elbette ki avcılıkla ilgili bütün bilgileri paylaşacağız...

Ayrıca sizi kopyacı durumuna ben düşürmedim, siz kendiniz düştünüz...

Konuyu uzatmanın anlamı yok, sizin gibi düşünenler başkasına ait makaleyi yayınlarken kaynak yazmasın, benim gibi düşünenler yazsın...

Saygılarımla...Ahmet ÖZEN

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

31.03.2007 08:12:10 tarihinde  @n@tolionwolf  yazdı!


Yazının sahibi Sn. Hamza TÜRKOĞLU nun tarafıma maille ulaşıp aydınlatıcı açıklamayı yapmasından dolayı Artvinli Avcı arkadaşımızla aramızda "yazının kaynağını belirtme" ile ilgili yaşanan fikir ayrılığı konusunda tarafımdan gönderilen SON İLETİ dir...

Sevgi ve Saygılarımla....

Ahmet ÖZEN

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

01.04.2007 09:27:35 tarihinde  Artvinli avcı  yazdı!


değerli türkiye avcıları ve sayın @n@tolionwolf bilim bir sanattır ben zanaatkarım sanırım sizde bir dedektifsiniz. :) sayın Hamza TÜRKOĞLU dediğiniz gibi mail yolu ile bana da ulaştı . bende bu konuda sizinle aynı fikri paylaşıyor ve bu polemikle ilgili son yazımı yazıyorum. ama son bir dipnot olarak da şunu söylüyorum gördüğünz gibi okuyan çok sadece sizden itiraz var sayın Hamza TÜRKOĞLU bile yazısının okunması ve çoğaltılmasından memnun. ayrıca eminimki sizinde o yazıyı dikkate almış olmanızdan memnundur. dediğim gibi bilim bir sanattır bende zanaatkar ............ :)

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

02.04.2007 22:41:50 tarihinde  Artvinli avcı  yazdı!


sayın @n@tolionwolf

bu konuda kendimi haklı çıkarmak niyetinde değilim beni yanlış anlamayınız ve de alçak gönüllülüğünüze çok teşekkür ederim saygılarımla . umarım bir aksilik yaşamaz ve de artvindeki düğüne de birlikte katılırız.

saygılarımla...

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

05.04.2007 21:10:32 tarihinde  Artvinli avcı  yazdı!


sayın türkiye avcıları ;

Hertürlü konu ,görüş ve inanç yerden yere kültürden kültüre ve kişiden kişiye değişiklik gösterir
Ama konu bilim ve fen üzerine dayalıysa sonuç tektir.benim anlatmak istediğim de insanların inançlarını değiştirmek ya da farklı yönlere zorlamak değil. bilimsel olarak kanıtlanmış ve üniversitelerde okutulmuş ve defalarca kez balistik laboratuar larında da denendiği ve de bu şekilde balistik uzmanlarının yetiştiği vede yetiştirildiğini anlatmaktır.
özetle ben bilim adamı değilim ama bilime de saygılıyım ve kişisel görüşlerimi ortaya koyarken çok dikkat ederim. çünkü bilim kişisel görüşlerden ve teorilerden yola çıkılarak geliştirilmiştir .her ne kadarda temelinde felsefe ve filozofluk olsada artık bilim haline gelmiş ve felsefeden çıkmıştır. bu yüzden artık kişisel görüşlerden değil bilimden faydalanalım. Kişisel görüşlerimizi ise gerçek bilime ulaşmak için bir köprü ya da kendimize vurduğumuz bir kırbaç bilip bu şekilde gerçek lere ulaşalım.

Kısaca Bilimden teknoloji, teknolojiden silah ve mühimmatları doğdu , silahlarve mühimmatlar ise balistikle ölçüldü ve bu konuda uzmanlar ve profesörler yetişti ve yetişiyor.fizik ve kimya boyutunu yazmıyorum bile yazsam kaç sayfa olur bilemem .yazsamda doğrusunu yazayım derken yanlış yaparım diye korkuyorum açıkçası.o yüzden diyorumki uzmanlarına bırakalım ve burada paylaştıklarımızdan da faydalanalım

Saygılarımla değerli Türkiye avcıları

Atakan KARA

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

12.11.2008 20:20:49 tarihinde  İrfan_0671  yazdı!


arkadaşlar mrb ben rubus marka tüfek almayı düşünüyorum tavşan ve bıldırcın avında kullanacam ama silah hakkında bişey bilmiyrm ne tavsi,ye edersiniz

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

12.11.2008 20:26:15 tarihinde  İrfan_0671  yazdı!


paraflarınızı okudum biraz korktum aceba başka bi marka mı almam lazım diye şu an sarsılmaz s.poze var ama kuş avında kullanamıyorum geç açıyo ve düşürmüyo yaralı gidiyo tat vermıyo otomatik tüfek cinayet tüfegi gibi geliyo en güzeli çifteli ondada iyi bişey bulmam lazım ve acelem var cumrtsi pazar ava gitcem

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

13.11.2008 14:43:00 tarihinde  Özcengiz03  yazdı!


arkadaşlar bravo size bütün fişek markalarını türkiyede doldurdunuzya valla hayret senelerdir av bayiliği yapıyorum ben bir türlü anlamıyorum arkadaşlar ithal olarak bildiğiniz bütün fişekler itahal sadece sınıf olayı var ithalatçı firma çok para kazanmak için 2.3 sınıf fişek ithal ederse bizde türkiyede doldurulmuş diyoruz aslında bunlar ithal fişekler ama bazı örnek verecek olursak fıocchi fişeklerinin bi arkadaşımın almanyadan getirdiği 1kutu fişeğini ben hiç türkiyede görmedim çünkü ithalatçı bu fişekten daha az kazanacaktır yani sorun ithalatçıyla ilgili ama bazı markalarda bu sıkıntılar olmaz remington.federal.kettner firmaları gibi çünkü bu firmalar kendilerini istaplamış firmalar kendilerini kirletmezler olay bence bu türkiyede doldurma işi biraz saçmalık bunu dolduracak taş çatlasa 2.3 firma çıkar onlarda kendilerini riske atıp yapmazlar arkadaşlar bunkar patentli markalar adamı oyarlar o kadar kolay değil.

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.11.2008 01:34:40 tarihinde  Hunter_16  yazdı!


arkadaşlar benim yeni almış olduğum rus yapımı bir baikal 72 namlu full süperpoze tüfeğim var bunu sadece ördek kaz gibi uzak ve toplu atışlar için aldım ama hiç memnun değilim 5 şoklu hep 1 2 nolu şoku kullanıyorum ama kolay dağıtıyor fişek rc bornagi forza zuber yf olarak 1 2 3 nolu fişek 32 34 gr kullanıyorum acaba fişek seçimimmi yanlış bana yardımcı olursanız sevinirim

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

19.11.2008 10:53:52 tarihinde  TÜRK ÇAKISI  yazdı!


Sn.Hunter 16,

1 ve 2 no.lu şoklarla 1-2-3 no. 32-34 gr fişek attığınızı ve saçmaların dağıldığını söylemişsiniz. Üstelik 72 cm. Kuş avları için özellikle ördek-kaz idal olan bir namlu ile. Merak ettim nereye attınızda dağıldığını gördünüz? Bakın 35 mt. mesafeye 1 tam bir gazete kağıdını alın ve asın. Atış yapın. Gazete kağıdına ne kadar saçma değecek.

Bence fişek seçiminiz yanlış.
Ördek avında ( mühre avı veya parlama avı ise ) 3 ve 4 no.lu şoklarınızı kullanın. 32 gr. 5 yada 6 no fişekle olumlu sonuç alırsınız.
Geçit avlarınızda 2 ve 4 nolu şoklarınızı kullanın. 32 gr. 4 yada 5 no saçma ile mutlaka olumlu sonuç alacaksınız.
bence 1 ve 2 no.lu şokları ikisini birlikte genelde kullanmayın hemde 1-2-3 no saçmalarla. Sanırım yüksek yda uzak atmak istiyorsunuz. Ama bu çok yanlış. birçok avı yaralı gönderirsiniz, günah.

Kaz avlarınızda aynı şoklarla ve gramajla saçma numaralarınızı 2-3 veya 3-4 şeklinde seçiniz.

Deneyin, beğeneceksiniz :)))

Saygılar

Murat Önügören

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

08.01.2009 23:45:48 tarihinde  ŞAHANKAYA  yazdı!


:))

TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ

08.01.2009 23:48:59 tarihinde  akbabalı sinan  yazdı!


seyit al burda ne arasan var

Geri Dön   |     |   Cevap Yaz

 Copyright © 2002  Bu Site Yavuz Bilgisayar Tarafından Yapılmıştır.
Sitede Yayınlanan Makalelerin Yazar Ayrılsa Dahi Yayınlanmasını Kabul Etmiş olmaktadır.

 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16